Jest praca dla inżynierów w Trójmieście

Dział: Trójmiasto

Zawód inżyniera od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na trójmiejskim rynku pracy. Najwięcej ofert dotyczy oczywiście branży IT, ale coraz więcej pojawia się też w branżach produkcyjnej i nowoczesnych technologii. Specjalistami z Polski interesują się też firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Skandynawii.

Inżynier w cenie

Od kilku lat inżynierowie stanowią jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Mimo relatywnie dużej liczby absolwentów takich kierunków studiów jak telekomunikacja, informatyka, automatyka i robotyka, energetyka czy mechanika, na rynku wciąż poszukiwani są specjaliści tych dziedzin. Co ciekawe, wyraźnie rosną też oczekiwania pracodawców w tych obszarach. Coraz częściej liczy się nie tylko wykształcenie, doświadczenie i znajomość języków obcych (w szczególności jęz. angielski i niemiecki), ale również kompetencje miękkie i chęć rzeczywistego rozwoju w kierunku danej specjalizacji. Firmy poszukują więc kombinacji określonych cech, pasji i zaangażowania, ale także umiejętności analitycznego myślenia, współdziałania w zespole, komunikatywności czy kreatywności. - Aktualnie zauważamy tendencję wzrostową ilości pojawiających się ofert pracy, która można przypuszczać będzie się utrzymywać. Na trójmiejskim rynku pracy sukcesywnie pojawiają się nowe firmy, inwestorzy, którzy w poszukiwaniu pracowników, swoje kroki coraz częściej kierują na uczelnię, chcąc wyłapywać najbardziej utalentowane osoby już na etapie edukacji - mówi Monika Downar, kierownik Biura Karier Politechniki Gdańskiej. Słowa te potwierdzają przedstawiciele firm. - Naszych przyszłych pracowników poszukujemy głównie wśród młodych absolwentów pożądanych przez nas kierunków studiów, czyli głównie elektrotechniki i automatyki, ale staramy się też nawiązywać kontakty ze studentami ostatnich lat. Brak doświadczeń nie jest dla nas barierą, a często wręcz pomaga. Młodym osobom znacznie łatwiej jest się bowiem przystosować do specyfiki branży w której działamy i nauczyć niezbędnych procedur charakterystycznych dla naszej specjalności - mówi Patryk Smok, właściciel firmy Control Solutions z Gdyni, działającej w branży automatyki przemysłowej.

Nie tylko IT

Biorąc pod uwagę oferty pracy publikowane na portalu Biura Karier PG przez współpracujących z nim pracodawców, największy ich odsetek niezmiennie dotyczy branży IT. Dynamiczny rozwój tego sektora w Polsce spowodował stale rosnący popyt na pracowników, który od dłuższego czasu znacznie przekracza podaż nowych absolwentów. Taki stan z pewnością będzie się jeszcze długo utrzymywać, a poszukiwani są głównie programiści aplikacji mobilnych, JAVA, PHP. Wbrew pozorom, dobrze radzi sobie także branża produkcyjna, gdzie najczęściej poszukiwani są inżynierowie ds. produkcji, jakości oraz inżynierowe procesu. Ci ostatni zajmują się rozwijaniem i wdrażaniem nowych technologii do procesu produkcyjnego, co jest niezwykle ważne w przypadku firm, które stawiają na dynamiczny rozwój i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. - Automatyzacja produkcji staje się istotnym elementem rozwoju i inwestycji coraz większej ilości firm i sektorów na całym świecie. Jest też silnie obecna w branży automotive, w której się specjalizujemy. Końcowymi klientami realizowanych przez nas projektów są czołowi producenci samochodów na świecie, jak Jaguar Land Rover, Ford czy BMW, a nasi inżynierowie pracują równolegle w fabrykach w różnych częściach świata - od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, po Azję - dodaje Patryk Smok z Control Solutions. Choć województwo pomorskie nie jest obecnie postrzegane jako silny ośrodek przemysłowy, jest to jedna z wielu lokalnych firm działających na styku nowoczesnych technologii i przemysłu. - Sukcesy Control Solutions są dowodem na silną pozycję Pomorza w zakresie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Większość osób postrzega raczej południe Polski jako zagłębie motoryzacyjne, podczas gdy Pomorskie może poszczycić się wieloma firmami z tego sektora. Wystarczy wspomnieć takie firmy, jak Eaton, Scania, Delphi, Gardner, Stokvis Tapes czy wspomniana już Control Solutions - komentuje Marcin Faleńczyk, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Są możliwości

Coraz więcej pojawia się ogłoszeń dotyczących pracy za granicą. Najbardziej zainteresowane polskimi inżynierami są Niemcy, Wielka Brytania i kraje skandynawskie. Choć zarobki polskich i zagranicznych inżynierów zapewne jeszcze długo nie ulegną zrównaniu, to status inżyniera w naszym kraju jest coraz lepszy. Dobra sytuacja absolwentów uczelni technicznych potwierdza się między innymi w przeprowadzanych cyklicznie badaniach. Z analizy rynku pracy oraz Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, iż absolwenci z tytułem magistra inżyniera zarabiają średnio o 25% więcej niż osoby z wykształceniem magisterskim. Dodatkowo absolwenci Politechniki Gdańskiej znaleźli się wśród najlepiej zarabiających absolwentów studiów magisterskich/magisterskich inżynierskich w kraju, plasując się na czwartym miejscu z medianą wynagrodzeń przekraczającą 6 tys. zł brutto.




data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:06:05
Komentarze
 
Polityka Prywatności