Studenci nagrodzeni na Festiwalu Pianistyki Polskiej

Dział: Trójmiasto

Nagrania radiowe i udział w koncertach to nagrody dla laureatów Estrady Młodych na zakończonym w Słupsku 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej. Przypadły one w udziale studentom z różnych ośrodków akademickich.

Od 1974 roku tradycją Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku jest konkurs "Estrada Młodych", który towarzyszy głównemu nurtowi imprezy, prezentującemu największe osiągnięcia polskiej pianistyki. Biorą w niej udział młodzi, szczególnie utalentowani pianiści walczący o tytuł laureata. Ich występy ocenia Zespół Opiniujący złożony z wybitnych autorytetów muzycznych: profesorów Akademii Muzycznych, muzykologów, krytyków. Niezależnie od tytułu "Laureata" nagrodami dla młodych pianistów są tzw. "pomoce naukowe" w formie nagrań radiowych, recitali i koncertów.

W tegorocznym konkursie Estrady Młodych wzięło udział 6 studentów Akademii Muzycznych z Gdańska, Krakowa, Katowic i Wrocławia. Laureatami konkursu zostali Jakub Kuszlik (Kraków), Natalia Zaleska i Mikołaj Sikała (Gdańsk) oraz Michał Dziewior (Katowice). Nagrodami w konkursie czyli tzw. "pomocami naukowymi" były nagrania radiowe realizowane przez Radio Gdańsk S.A. i Radio Koszalin S.A. oraz udział w recitalach i koncertach organizowanych przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w

Warszawie, Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" z Katowic, Fundację im. Tadeusza Żmudzińskiego oraz Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Tegoroczny Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku posiadał bardzo bogaty i zróżnicowany program.

W trakcie tegorocznego festiwalu odbyły się 2 koncerty symfoniczne, w których wystąpiło 4 pianistów grających cztery różne utwory na fortepian i orkiestrę. Wśród 11 recitali solowych poza programem muzyki poważnej mieliśmy specjalny program autorski Waldemara Malickiego oraz jeden wieczór jazzu. Był także koncert kameralny z udziałem fortepianu i instrumentów dętych - informuje Jan Popis, dyrektor artystyczny Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Podczas festiwalu odbyły się recitale młodych pianistów: Szymona Nehringa, Michała Szymanowskiego i Krzysztofa Książka, którzy już w październiku wezmą udział w przesłuchaniach XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Tradycja występów reprezentantów ekipy narodowej kolejnych Konkursów im. Fryderyka Chopina w Warszawie podczas słupskiego Festiwalu Pianistyki Polskiej sięga 1975 r.

Słupskiej publiczność szczególnie do gustu przypadł autorski program Waldemara Malickiego pt. "Naga prawda o klasyce", w którym artysta w dowcipny sposób prezentował dygresje na temat historii muzyki poważnej. Malicki jest dobrze znany słupskim melomanom. Jest laureatem Estrady Młodych w 1982 r. i już sześciokrotnie koncertował w trakcie słupskich festiwali pianistycznych.

Od wielu lat tradycją Festiwalu Pianistyki Polskiej są koncerty pianistów jazzowych. W tym roku organizatorzy zapewnili koneserom muzyki fortepianowej wyjątkową atrakcję w postaci koncertu solowego Włodka Pawlika, który w ubr. roku odniósł wielki, międzynarodowy sukces zdobywając prestiżową nagrodę Grammy Award 2014 za album "Night in Calisia".

Ciekawym wydarzeniem artystycznym było światowe prawykonanie utworu "Prisma" napisanego specjalnie na festiwal przez młodego, ale bardzo zdolnego kompozytora Bartosza Kowalskiego.

Pianistom w trakcie koncertów towarzyszyła Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Organizatorem festiwalu jest od 49 lat Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Od pierwszej edycji patronat honorowy nad Festiwalem Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967) sprawuje Minister Kultury.

Jerzy Niemociński


data ostatniej modyfikacji: 2015-10-02 17:44:30
Komentarze
 
Polityka Prywatności