2009-11-10

All About About Freedom Festival – festiwal wolności

All About Freedom Festival, organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska, to jedyny w Polsce festiwal idei - idei wolności. Tegoroczne, trzecie już, spotkania z filmem, muzyką, teatrem odbywać się będą pod hasłem (R)EWOLUCJE WOLNOŚCI. Na trzecią edycje AAFF zapraszamy do Trójmiasta w dniach 10-22 listopada 2009 r.

All About Freedom Festival to cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalno-artystyczne, prowokujące do rozmowy na temat różnych wymiarów wolności, a także na temat jej granic. Publiczność będzie mogła przekonać się, jak wielogłosowy może być to dialog i, że pragnienie swobody, jakie odczuwają ludzie na całym świecie, niezależne jest od miejsca zamieszkania, koloru skóry, wyznania czy poglądów.

Niezmienna jest chęć artystów do podjęcia wyzwania, przełożenia własnej ekspresji wolności na język muzyki, filmu czy teatru, dlatego podczas tegorocznego festiwalu przedstawione zostaną rozmaite formy przekazu o wolności.

„Tegoroczna, III edycja festiwalu AAFF to kompozycja wyjątkowa, oryginalna i unikalna na skalę kraju. W programie projektu znalazły się filmy, muzyka oraz spektakle teatralne, cieszące się międzynarodową sławą. Całości dopełnią debaty, warsztaty i spotkania z gośćmi festiwalu” – mówi Maciej Zięba OP, Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

ARTYSTYCZNE FORMY PRZEKAZU

FILM

W ramach Festiwalu, w części filmowej zaprezentowanych zostanie 30. najnowszych produkcji z całego świata, w tym 20 fabuł i 10 dokumentów. Większość z nich w Trójmieście będzie miała swoją polską premierę! Poza projekcjami filmowymi odbędą się też spotkania i panele dyskusyjne z twórcami filmów oraz osobistościami świata kultury i mediów. Dzięki współpracy z kluczowymi dystrybutorami, w Trójmieście pokazane zostaną filmy, które aktualnie wyświetlane są w Europie, USA i Kanadzie.

MUZYKA

All About Freedom Fetsival to także liczne koncerty, m.in. multimedialny projekt L.U.C’a "39/89 - Zrozumieć Polskę" oraz koncert pod nazwą "Muzyka moja wolność", podczas którego wystąpią zespoły europejskiej oraz polskiej sceny niezależnej i alternatywnej: Speech Debelle (UK) (laureatka Mercury Prize 2009), Wildbirds & Peacedrums (SWE) oraz BIFF (PL).

TEATR

Nowością 3. edycji festiwalu będą przedstawienia teatralne. Publiczność będzie miała okazję podziwiać m.in. "Panią z Birmy" w reżyserii Anny Smolar (z Grażyną Barszczewską) oraz "Sprawę Dantona" w reżyserii Jana Klaty.

DEBATA O WOLNOŚCI

W trakcie Festiwalu odbędzie się też debata, podczas której przeanalizowane zostanie znaczenie wolności w kontekście uniwersalnym i historycznym - w kontekście historii Polski, Europy i świata.

FOTOGRAFIA

W ramach 3. AAFF zaprezentowana zostanie wystawa "Nowa Europa -PHOTO4FREEDOM", której motywem przewodnim są warstwy pamięci - ślady, jakie dawny system zostawił po sobie w krajobrazie oraz mentalności społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez ten projekt organizatorzy chcą sprowokować dialog na temat kondycji krajów Europy Środkowo-Wschodniej w dwadzieścia lat po demontażu systemu komunistycznego.

PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL

W ciągu ostatnich trzech lat AAFF bardzo ewoluował. Z przeglądu filmów przekształcił się w duży, ważny festiwal traktujący o wolności na różne, często zaskakujące, ale przez to bardzo odkrywcze sposoby.

Pierwsza edycja AAFF odbyła się w 2007 roku. Zaprezentowano wtedy filmy niejednokrotnie nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych świata, traktujących o wolności, m.in.: "Persepolis", "Daft Punk", "Elektroma", czy "Drawing Restraint".

Druga edycja AAFF zawierała już trzy moduły programowe - Film, Muzykę i Sztukę. W programie oprócz licznych projekcji filmowych znalazły się także moderowane debaty, spotkania, koncerty, działania artystyczne (wystawa, pokazy awangardy filmowej i sztuki wideo) oraz otwarty konkurs na obraz ruchomy "30 sekund o wolności".

Czwarta, przyszłoroczna edycja AAFF, przyniesie kolejne zmiany. Najbardziej widoczną będzie termin samego wydarzenia. Od przyszłego roku AAFF złoży symboliczny hołd pokojowej rewolucji, która przyniosła Polsce wolność, a która odbyła się w Polsce 20 lat temu - 4 czerwca 1989 roku (pierwsze częściowo wolne wybory).

„Nie ma jeszcze w Polsce tradycji świętowania tego dnia, dlatego czujemy, że jako Europejskie Centrum Solidarności mamy moralny obowiązek zapoczątkowania tej tradycji. ECS chce temu świętu nadać nowoczesny, uniwersalny i równocześnie optymistyczny wymiar” – dodaje Maciej Zięba OP.

data ostatniej modyfikacji: 2009-10-24 21:12:08
Komentarze
Ostatnie:
29.10.2009 14:26
Dodał(a): ~Maja
bilety do kupienia w Gdyni na ul. Świętojańskiej 116, Studio Podróży:)
 
Polityka Prywatności