29-31.05.2014

Festiwal Akcept

Festiwal Akcept to artystyczne spotkanie wielu podmiotów, które każdego roku zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym poprzez prezentacje muzyczne, teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji. Jako integralną część festiwalu, inicjujemy cykl spotkań - w zamierzeniu corocznych - które odbywać się będą na Uniwersytecie Gdańskim, przyjmując formułę seminarium naukowego. Jego celem jest próba scalenia głosów środowiska akademickiego i profesjonalistów – praktyków, którzy żywo zainteresowani i zaangażowani w sprawy osób niepełnosprawnych, podejmują ze sobą dialog.

Tegoroczne, inauguracyjne seminarium, skoncentrowane zostanie wokół tematu: "Praktyka teoretyczna. W stronę przeformułowania znaczeń pracy z dorosłą osobą z niepełnosprawnością intelektualną". Proponowane spotkanie zaprojektowane zostało w dwóch dopełniających się częściach. W pierwszej z nich oddajemy głos zaproszonym gościom, w drugiej zaś zachęcamy do dyskusji w tzw. technologii otwartej przestrzeni, w której uczestniczyć może każdy, kto bierze udział w seminarium. Jako prelegenci, wprowadzający w obszar przedmiotowy rozważań, wystąpią osoby reprezentujące różnorodne środowiska i profesje, które łączy własne zaangażowanie w obszar praktycznego działania, jak i sferę teoretycznej refleksji zogniskowanej wokół pracy z dorosłą osobą z niepełnosprawnością.

Festiwal Akcept to nie tylko impreza dedykowana osobom z niepełnosprawnością (intelektualną), choć niewątpliwie znajdują się one w jej centrum. To wydarzenie będące niejako pretekstem i zachętą zarazem do publicznej dyskusji oraz namysłu nad zjawiskiem inności i różnorodności, które wpisane w przestrzeń życia codziennego nieustannie skłania do stawiania pytań o miejsce i rolę osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą, na arenie zdarzeń potoczności. Wymienione w tym obszarze kwestie i formułowane wokół nich zapytania rzadko znajdują jednoznaczne i precyzyjne rozstrzygnięcia. Podejmowane przez różne strony, zyskują rozmaite drogi interpretacji i uzewnętrznienia: w jednostkowym i niepowtarzalnym doświadczeniu jako wycinek (auto)biografii, w publicznej polemice, czy przenosząc się ze sceny realności, na scenę aluzji do rzeczywistości. Znajdują ekspresję jako prezentacje teatralne, muzyczne, plastyczne, które przybliżają ów spleciony z niepełnosprawnością świat oraz sensy i znaczenia, jakie nadają mu egzystujące z nią postaci. Do przybliżenia się i poznania tego z natury niejednoznacznego i w różnorodny sposób konstruowanego świata, za pośrednictwem V edycji Festiwalu Akcept serdecznie i gorąco zapraszamy!

Program V Festiwalu Akcept

29-31.05.2014


Gdański Archipelag Kultury ul. Dworcowa 9

29.05. 2014 Czwartek

10.00 - spektakl "Jędrek Jeżyk" Grupa teatralna "Stokrotka" (Gdańsk)

10.30 - spektakl "Rymy Lokomotywy" Teatr Biuro Rzeczy osobistych (Gdynia)

16.00 - Otwarcie festiwalu

16.15 - Premiera spektaklu "Sen" Teatrazem i Remont Pomp (Gdańsk),

17.00 - spektakl "Molière" Teater Surra (Szwecja)

18.00 - "Teatralne impresje" powarsztatowa wystawa malarska NowiArt/GLA

18.30 - spektakl "Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu" Teatr Zgoda (Warszawa)

19.30 - Impreza integracyjna dla uczestników festiwalu - Miasto Aniołów (wejście na identyfikatory około godziny 20.00 przewidziany jest koncert zespołu sektor L4 oraz niespodzianka)

30.05.2014 Piątek

09.00 - 14.00 "Praktyka teoretyczna. W stronę przeformułowania znaczeń w pracy z dorosłą osobą z niepełnosprawnością intelektualną."- seminarium naukowe oraz spotkanie z konwencji technologii otwartej przestrzeni (Organizatorzy: Uniwersytet Gdański, Fundacja Akces, GAK) - seminarium odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.

16.30 - spektakl "Gabinet Dr. Caligarii" Teatr Π (Białystok)

17.30 - "Mieszkam" - wernisaż cyklu fotograficznego uczestników ŚDS

18.00 - spektakl "STOP" Teatr Tacy Sami, Amatorzy, Metamorfoza i Kameleon z ŚDS MOPS (Tczew)

18.30 - spektakl "Pan H" Teatr Kasablanka (Gdańsk)

19.00 - spektakl "Czekając na…" Teatr Motyle są wolne (Białogard)

19.30 - spektakl "Jak przez kij, we wsi zamęt był" Teatr Pod Mostem (Gdańsk)

31.05.2014 Sobota

10.00 - 13.00 - Warsztaty artystyczne dla uczestników festiwalu

Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak (taniec butō); Rafał Ostrowski (warsztaty aktorsko-muzyczne); Tomasz Antonowicz/Remont Pomp (warsztaty muzyczne)

13.00 - Rozlosowanie nagród publiczności dla najlepszego wydarzenia artystycznego festiwalu w kategorii: teatr oraz nagrody dla osoby z widowni biorącej udział w głosowaniu na najlepsze wydarzenie.

Zakończenie festiwalu.


data ostatniej modyfikacji: 2014-05-30 11:05:57
Komentarze
 
Polityka Prywatności