Dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego został zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Badacz UG jest cenionym dydaktykiem i popularyzatorem wiedzy na temat mózgu oraz pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim.
W tegorocznym plebiscycie „Pomorskie Sztormy” nowy budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego został nominowany wśród Pomorskich Euroinspiracji w kategorii „Infrastruktura”. Do 13 marca czytelnicy i internauci mogą głosować na swoich faworytów. Konkurs organizowany jest przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Prof. dr hab. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, historyk, tłumacz literatury angielskiej, teatrolog, pisarz i nauczyciel akademicki z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, został laureatem XXI edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Nagroda jest przyznawana od 21 lat za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Nagroda została przyznana prof. J. Limonowi za stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jako miejsca wyjątkowego, łączącego tradycję z nowoczesnością.
Kamila Stormowska, studentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego zdobyła brązowy medal w Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim. To największy dotychczasowy sukces zawodniczki w karierze. Walkę o podium 19-latka wygrała ze swoją idolką – multimedalistką wielkich imprez i byłą rekordzistą świata Brytyjką Elise Christie.
Dr Sławomir Antkiewicz z Katedry Biznesu Międzynarodowego Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego został powołany przez wicepremiera Jarosława Gowina do składu Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dr Antkiewicz został członkiem reprezentującym środowiska społeczno-gospodarcze i finansowe.
Dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego został finalistą konkursu Popularyzator Nauki 2019 organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Badacz UG, nominowany w kategorii „Naukowiec”, jest cenionym dydaktykiem i popularyzatorem wiedzy na temat mózgu oraz pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim.
W poniedziałek 13 stycznia w Urzędzie Miasta Sopotu odbyło się wręczenie stypendiów doktoranckich przyznawanych corocznie przez Prezydenta Sopotu.
Dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry znalazły się w prestiżowym rankingu Wysokich Obcasów Gazety Wyborczej „50 śmiałych 2019 roku”.
Dr Wojciech Wiewiórowski z Zakładu Informatyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego został wybrany przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Jego zadaniem będzie zagwarantowanie, że instytucje i organy europejskie respektują prawo do prywatności i ochrony danych, gdy przetwarzają dane osobowe i opracowują nową politykę.
Projekt „Dostępny UG” przygotowany przez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UG oraz Biuro Zarządzania Projektami Rozwojowymi UG, we współpracy z Partnerem Projektu – Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego otrzymał rekomendacje dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju plasując się na wysokim 5. miejscu listy rankingowej. Głównym celem projektu jest poprawa dostępności Uniwersytetu Gdańskiego dla studentów z niepełnosprawnościami poprzez wdrożenie kompleksowych rozwiązań w likwidacji barier.
Dr hab. Anna Aksmann, prof. nadzw. z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii UG oraz prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, kierownik Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii UG, zostały laureatkami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostają od czterech lat podmioty i osoby, które w swej pracy wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, stanowiąc podstawę zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju.
W Uniwersytecie Gdańskim nadal trwa nabór uzupełniający na kierunki, na które pozostały wolnej miejsca.
Dr hab. Michał R. Szymański z Uniwersytetu Gdańskiego (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w wysokości 1.5 mln euro. Badania prowadzone w ramach grantu pozwolą na zrozumienie fundamentalnych zasad naprawy ludzkiego mitochondrialnego DNA, co w przyszłości może przyczynić się do zrozumienia podstaw szeroko pojętych chorób mitochondrialnych.
Prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”. Nominacja została przyznana za realizację projektu „Peptydy produkowane przez bałtyckie cyjanobakterie – od identyfikacji do wyboru związku wiodącego (from hits to leads H2L)”. Są to interdyscyplinarne badania w zakresie błękitnej biotechnologii, które w przyszłości mogą się przyczynić się do pozyskania z naturalnych zasobów morza produktu przydatnego w opracowaniu nowego leku przeciwnowotworowego.
Uniwersytet Gdański prowadzi nabór do Szkoły Prawa Francuskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia 2020 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Uniwersytet Gdański znalazł się w prestiżowym QS World University Ranking 2020, czyli zestawieniu 1000 najlepszych uczelni na świecie. Zaledwie 16 uczelni z Polski pojawiło się w tym ważnym światowym rankingu. UG jest jedną z 2 uczelni z Pomorza (wraz z Politechniką Gdańską), które znalazły się w zestawieniu. Uczelnia odnotowała wysokie 5. miejsce wśród krajowych uniwersytetów klasycznych i 11. miejsce wśród wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Pierwsza z polskich uczelni, która uplasowała się najwyżej w rankingu to Uniwersytet Jagielloński.
Rozpoczęcie działalności Rady Doskonałości Naukowej jest kolejnym ważnym etapem wdrażania Konstytucji dla Nauki, która obejmuje reformę systemu awansu naukowego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, powołał na stanowisko przewodniczącego RDN prof. dr hab. Grzegorza Węgrzyna z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Od teraz Pan Profesor będzie kierował pracami organu, który zadba o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.
Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach podpisały porozumienie o współpracy przy wydawaniu czasopisma naukowego Financial Law Review. Stanowi to podstawę wielostronnej współpracy pomiędzy renomowanymi ośrodkami naukowymi z czterech krajów: Polski, Czech, Słowacji i Rosji mającej na celu wprowadzenie czasopisma do międzynarodowego obiegu naukowego. Ten elektroniczny kwartalnik poświęcono problematyce finansów publicznych i prawa finansowego.
Aż pięć medali przywieźli z Poznania studenci Uniwersytetu Gdańskiego z pierwszych Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Prawdziwym królem polowania został Michał Siess, który wygrał w rywalizacji florecistów. W klasyfikacji drużynowej studenci z Gdańska Oliwy zajęli wysokie czwarte miejsce w Polsce oraz zdobyli srebro w klasyfikacji Uniwersytetów.
Historyczny sukces odniosły koszykarki AZS Uniwersytet Gdański. Drużyna pod wodzą trenera Włodzimierza Augustynowicza została Mistrzem I Ligi i tym samym uzyskała awans do Energa Basket Ligi - najwyższej klasy rozgrywkowej. Gdańszczanki wygrały z zespołem Panattoni Europe Lider Pruszków.