Ok. 50 wynalazków i rozwiązań zaprezentowali naukowcy Politechniki Gdańskiej podczas tegorocznych Targów Technicon Innowacje w Gdańsku. "Wszystkie prezentowane przez nas wynalazki zostały już zgłoszone do urzędu patentowego i znajdują się na wczesnym etapie komercjalizacji" - informuje PAP mgr inż. Damian Kuźniewski, kierownik Działu Współpracy z Gospodarką PG.
Szesnaście medali w konkursie Innowacje odebrali pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej podczas zakończonych w czwartek, 14 października 6. Targów Techniki Przemysłowej i Innowacji. Katedra Automatyki Napędu Elektrycznego kierowana przez prof. dr hab. inż. Zbigniewa Krzemińskiego oprócz złotego medalu otrzymała także wyróżnienie specjalne za produkt najlepiej przygotowany do wdrożenia.
Po pięciomiesięcznym remoncie i poprzedzających go dwuletnich pracach konserwatorsko-historycznych i inwentaryzacyjnych oddano do użytku odnowione Audytorium Chemiczne Politechniki Gdańskiej.
Nowatorski materiał - umożliwiający szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym - opracowuje zespół Grzegorza Gorczycy, doktoranta z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Na przeprowadzenie badań naukowiec otrzymał grant w ramach programu "Ventures" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Fascynuje się inżynierią materiałową, jest świetnym programistą, pracuje nad teorią grawitacji, zaprojektował i podjął się realizacji prototypu bazy marsjańskiej – mowa o utalentowanym młodym badaczu dr. inż. arch. Janie Kozickim, adiunkcie na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Jego dorobek i wielostronność naukową doceniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznając trzyletnie stypendium dla wybitnych młodych naukowców.
Politechnika Gdańska ma wolne miejsca dla 466 studentów na nowy rok akademicki na trzech wydziałach naszej uczelni. Dokumenty przyjmuje od poniedziałku, 2 sierpnia do piątku, 6 sierpnia. Przypominamy, że rekrutacja na Politechnikę Gdańską odbywa się w systemie elektronicznym.
Trójmiasto świętuje właśnie 65-lecie istnienia Politechniki Gdańskiej. Należy pammiętać, że uczelnia jest intelektualną spadkobierczynią założonej w roku 1904 Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku.
Politechnika Gdańska bierze udział w nowym projekcie! Na wybranych uczelniach w Polsce - we współpracy ze stowarzyszeniem KRAB - powstają studia podyplomowe dla menedżerów w nauce. Program studiów podyplomowych "Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań", finansowany z funduszy strukturalnych, ma przygotowywać kadry dla całej Polski.
Uroczyste posiedzenie Senatu, trzydniowe seminarium pokazujące historię, dzień dzisiejszy i plany rozwojowe uczelni, wystawy ilustrujące dorobek naukowy wszystkich dziewięciu wydziałów - to główne punkty rozpoczętych dziś obchodów jubileuszu 65-lecia Politechniki Gdańskiej.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad multimedialnym systemem monitorowania hałasu. W Trójmieście, Warszawie i Poznaniu rozmieszczono już kilkanaście stacji, które mierzą poziom hałasu i są wykorzystywane do przygotowywania map akustycznych. Pracami kieruje prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
Wybitni praktycy zajmujący się promocją i wdrażaniem innowacyjnych technologii, prof. Andrzej Pawlak z Lawrence Technological University w USA – autor innowacyjnej metodyki wyznaczania niszowych obszarów rozwoju i Avelino Pinto z Portugalii, dyrektor wiodącego Inkubatora Technologicznego Spin Park w Minho, zabiorą głos podczas konferencji otwierającej projekt Pomorska Platforma Innowacyjnej Współpracy Akademicko–Przemysłowej INNOPOMERANIA.
Rozpoczął się nabór do pierwszej w historii Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku klasy politechnicznej. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem objęła Politechnika Gdańska. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w czwartek, 8 kwietnia w gabinecie rektora.
Kataliza i fizykochemia powierzchni to główne dziedziny nauki, nad którymi wspólnie współpracują Politechnika Gdańska i Catalysis Research Center, działające na Uniwersytecie Hokkaido w Japonii. Choć wspólne badania naukowe prowadzone są już od dawna, uczelnie dopiero niedawno podpisały umowę o współpracy.
Wiadomo już jak będzie wyglądał budynek Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Gdańskiej. Spośród 12 prac biorących udział w konkursie na jego projekt zwyciężyła praca Autorskiej Pracowni Projektowej K&L art.design z Gdańska.
Porozumienie o wymianie naukowej i kadrowej podpisały w czwartek Politechnika Gdańska i Catalysis Research Center, działające na Uniwersytecie Hokkaido w Japonii. Uczelnie mają już za sobą udane wspólne prace badawcze i publikacje, teraz nadały tej współpracy charakter formalny. Z misją do Gdańska przybył prof. Bunsho Ohtani, który niebawem wróci do nas z wykładami dla doktorantów.
Na dzień zdrowia i urody zapraszają 8 marca studentki z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Do współpracy zaprosiły sąsiadów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, będą więc porady lekarskie, ale nie tylko. Impreza odbędzie się w Dziedzińcu Południowym.
Od przyszłego roku szkolnego uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie będzie łatwiej podjąć studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Uczelnia podpisała z władzami oświatowymi miasta porozumienie, w wyniku którego od nowego roku szkolnego w szkole zostanie uruchomiona klasa architektoniczna.
15 stypendiów w wysokości 6 tys. złotych czeka na studentów III, IV i V roku Politechniki Gdańskiej. Szanse na nie mają studenci czterech wydziałów: Chemicznego; Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; Elektrotechniki i Automatyki oraz Mechanicznego. Wnioski o przyznanie stypendium można składać w dziekanacie Politechniki do 1 lutego.
Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Mechanicznego będą mogli się uczyć i prowadzić badania naukowe w zrewitalizowanym i rozbudowanym budynku tzw. starej kuźni. Rozbudowa trwała ponad rok i kosztowała niemal 5 mln złotych.
Corocznie na Politechnice Gdańskiej odbywa się konkurs Karole. Uroczyste wręczenie nagród już 3 czerwca w auli Politechniki Gdańskiej.