NEWSY Trójmiasto
i pomorskie

Prof. Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego odznaczony najwyższym wyróżnieniem polskiej chemii analitycznej - Medalem im. Wiktora Kemuli

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Analizy Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, został tegorocznym laureatem Medalu im. Wiktora Kemuli. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie chemii analitycznej, w tym za pionierskie badania w zakresie chemii i analityki środowiska.

Medal im. Wiktora Kemuli jest wyróżnieniem przyznawanym wspólnie przez Polskie Towarzystwo Chemiczne (PTChem) i Komitet Chemii Analitycznej PAN polskim naukowcom za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii analitycznej. Wśród laureatów są wybitni naukowcy, nestorzy polskiej chemii analitycznej, tacy jak prof. Andrzej Waksmundzki, prof. Edward Soczewiński czy prof. Zygmund Marczenko.

Patron nagrody, prof. Wiktor Kemula był polskim chemikiem uważanym za twórcę polskiej szkoły polarografii, elektrochemicznej metody analitycznej.

Laureat tegorocznego odznaczenia, prof. dr hab. Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego jest uznanym światowym autorytetem w zakresie badań i ochrony środowiska. Badania prowadzone przez prof. Piotra Stepnowskiego i kierowanego przez niego zespołu badawczego istotnie przyczyniły się do rozpoznania i prognozowania negatywnych skutków środowiskowych niektórych nowosyntezowanych substancji przemysłowych (m.in. cieczy jonowych), co znacząco ograniczyło stopień ich upowszechnienia przez światowe koncerny chemiczne. W ostatnich latach zainteresowania badawcze prof. Stepnowskiego skupiają się na wykrywaniu i ocenie skutków występowania pozostałości farmaceutyków w środowisku naturalnym – pionierskie badania w tym zakresie dowiodły obecności tych substancji nie tylko w ściekach komunalnych ale także w wodach strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego, czy w wybranych wodach głębinowych województwa pomorskiego. Wyniki badań laureata na temat efektów biologicznych oraz toksyczności i ekotoksyczności substancji leczniczych obecnych w środowisku weszły na stałe do kanonu literatury światowej.


Prof. Piotr Stepnowski od 2016 roku pełni funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UG, jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w UG, gdzie od 12 lat kieruje Katedrą Analizy Środowiska. W latach 2012–2016 był Dziekanem Wydziału Chemii.

Prof. Stepnowski jest dwudziestym naukowcem odznaczonym Medalem im. Wiktora Kemuli.

Więcej informacji i pełny biogram znajduje się pod linkiem


data ostatniej modyfikacji: 2018-12-19 09:19:26
Komentarze

Nauka języków w Trójmieście
boks.gif

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
WSAiB_baner_220x300px.gif
220x300_70.jpg
WSB_przeglad_uczelni.jpg
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności