Studia zapewniają człowiekowi odpowiedni rozwój intelektualny, rozwijają jego zdolności i zainteresowania, dając potrzebną wiedzę merytoryczną. A co najważniejsze, nie ma większego problemu z zatrudnieniem absolwentów uczelni kierunkowych, którzy najczęściej wybierają zatrudnienie zgodne z kierunkiem studiów, choć czasem pracują też w branżach pokrewnych.
Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy warto studiować. Stoją przed dylematem, zwłaszcza ci, którzy chcą zacząć budować swoją niezależność finansową. Niestety młodzi ludzie w całym tym szumie informacyjnym zapominają o jednej, prostej sprawie – zweryfikowaniu kwalifikacji tych, którzy im doradzają.
Studiowanie modnych kierunków nie zawsze wychodzi na dobre. Czasami warto zastanowić się nad wyborem czegoś mniej popularnego, ale dającego większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy w zawodzie. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kierunki studiów związane z rolnictwem, czyli bardzo istotnym obszarem polskiej i światowej gospodarki.
Poza tym obecne zadania, jakie stoją przed rolnictwem, daleko wykraczają poza utrwalony w społeczeństwie stereotyp produkcji rolniczej i producenta rolnego jako osoby słabiej wykształconej i mniej zamożnej. Obejmują one szeroko pojęte gospodarowanie przestrzenią rolniczą, a więc produkcję energii odnawialnej, rolnictwo ekologiczne i agroturystykę, bardzo nowoczesną technikę i technologię produkcji z wykorzystaniem geograficznego systemu pozycjonowania (GPS) włącznie.
Zajęcia na kierunkach rolniczych to nie tylko szkoła uprawiania ziemi i hodowli. Znajdują się tam przedmioty związane z chemią, biologią, fizyką, prawem, zarządzaniem, ekonomią, genetyką, weterynarią.
Potrzebę utworzenia kierunku technicznego – kształcącego inżynierów w zakresie techniki rolniczej i leśnej - wyznaczają m.in. potrzeby gospodarki z tych resortów zgłaszającej braki kadry technicznej z wyższym wykształceniem.
W województwie pomorskim żadna z uczelni wyższych nie ma w swojej ofercie edukacyjnej tego kierunku. Propozycja Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, przy wsparciu Pomorskiej Izby Rolniczej, uzupełnienia listę kierunków studiów i nie stanowi konkurencji dla istniejących uczelni publicznych i niepublicznych w województwie. Lokalizacja Uczelni kształcącej na kierunku Technika Rolnicza i Leśna w Gdańsku jest spowodowana m.in. łatwiejszym dojazdem do miejsca studiów.
Biorąc pod uwagę fakt, że dajemy szansę studiowania osobom z regionu jak i całego kraju, możliwość dojazdu do siedziby uczelni jest czynnikiem niezwykle ważnym.
Posiadanie uczelni kształcącej w dziedzinie rolnictwa pozwoli mieszkańcom nie tylko obszarów wiejskich naszego województwa studiować, podnosić swoje kwalifikacje, brać udział w konferencjach i seminariach, korzystać z branżowego księgozbioru.
WSSE w Gdańsku podjęła się trudu reprezentowania środowiska na poziomie akademickim.
Fakt ten na pewno podniesie rangę obszarów wiejskich i daje dodatkowo szansę na prace naukowe dla regionu oraz kształcenie kadry na poziomie akademickim. Osoby chętne do nauki mogą wybrać dogodną formę studiów np. stacjonarnych lub niestacjonarnych.
Sposób studiowania nie stanowi ograniczenia, gdyż studenci maję wybór formy studiów.
Proponowany program studiów stanowi zebrany tematycznie zbiór ok. 60 przedmiotów. Poznaje się ( na poziomie akademickim) szereg nowych dyscyplin, przekazanych w formie wykładów, laboratoriów ćwiczeń. Znacząco poszerzają one zakres wiedzy słuchaczy.
Absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna otrzymują szeroki zakres wiedzy kierunkowej o charakterze ogólno-przyrodniczym i technicznym oraz wiedzę związaną z wybraną podczas studiów specjalnością. W trakcie studiów będzie można wybrać własną ścieżkę kształcenia przez wybór specjalności i przedmiotów fakultatywnych.
Dodatkowo oferta może zostać wzbogacona dokształcaniem w formie studiów podyplomowych, Dla osób z wyższym wykształceniem, jest ona dużo bogatsza niż np. dla osób ze średnim czy zasadniczym wykształceniem. Po wielu latach od ukończenia nauki aktualizacja wiedzy i umiejętności jest konieczna!
Osoba z szerokim zakresem wiedzy jest lepszym pracownikiem (i pracodawcą).
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:
- Technika rolnicza i leśna to kierunek dla osób, które interesują się rolnictwem, leśnictwem i techniką.
- Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę z dziedziny nauk technicznych, rolniczych i ekonomicznych.
Na pytanie: czy warto studiować technikę rolniczą i leśną ? Odpowiadam: zdecydowanie warto! Warto poświęcić kilka lat na naukę
Autor: Dr inż Sławomir Niecko