NEWSY Trójmiasto
i pomorskie

Od 21 marca na terenie Gdańska oraz okolic można natknąć się na plakaty z prowokacyjnymi zdaniami, które jak można się domyślić, niejednokrotnie kierowane są do młodych artystów. Jak udało się ustalić, inicjatywa ta jest częścią kampanii marketingowej nowego przedsięwzięcia związanego z kulturą i sztuką.
Rozmowa z dr n. med. Marzeną Podgórską, rektorem Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, ekspertką i propagatorką edukacji zdrowotnej i mgr Anną Kamm, kosmetolożką, wykładowcą w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. 
• Centrum Wsparcia Psychologicznego oferuje m.in. pomoc dla „generacji COVID-19”
• Stres, lęk, niepewność jutra – z tym wszystkim pomogą sobie radzić specjaliści
Podczas Akademickich Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim drużyna Uniwersytetu Gdańskiego wywalczyła kilka medali. Mężczyźni zdobyli złote medale i pierwsze miejsce spośród wszystkich uniwersytetów w Polsce i 12 w klasyfikacji generalnej. Drużyna kobiet w klasyfikacji drużynowej zajęła drugie miejsce w typach Uniwersytety i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Wiktoria Pawlos, studentka III roku ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, zajęła I miejsce w konkursie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego EKF 2020 na najlepszy esej.
Zgłoszona przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego publikacja prof. Jerzego Zajadło z Wydziału Prawa i Administracji UG pt. Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych została nominowana do Nagrody imienia Jana Długosza.
W Akademickich Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej Kobiet i Mężczyzn również drużyna męska stanęła na podium zdobywając wicemistrzostwo w kategorii uniwersytetów.
Szczypiornistki AZS Uniwersytet Gdański zdobyły złote medale w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. Jest to historyczny sukces zawodniczek AZS Uniwersytet Gdański.
Sześć uniwersytetów partnerskich konsorcjum SEA-EU, czyli UBO we Francji, UG w Polsce, UCA w Hiszpanii, CAU w Niemczech, UNIST w Chorwacji oraz UM na Malcie, organizują wspólny konkurs fotograficzny dla studentów. Zgodnie z wizją i wartościami konsorcjum SEA-EU tematem konkursu jest „Morze i My”.
Uniwersytet Gdański uhonorował tytułem doktora honoris causa pierwszych demokratycznie wybranych rektorów gdańskich uczelni po przemianach ustrojowych 1989 roku – Panów Profesorów Stefana Angielskiego, Zbigniewa Grzonkę oraz Edmunda Wittbrodta. W czasie uroczystości Rektorzy Seniorzy podkreślali rolę współpracy Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w budowaniu silnego, zintegrowanego i konkurencyjnego europejskiego ośrodka akademickiego w Gdańsku. Współpraca, która nabrała intensywnego charakteru już w latach 90. XX wieku, jest obecnie kontynuowana poprzez wspólne projekty naukowe, kierunki oraz inicjatywy, takie jak Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Farenheita. Uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Rektorom Seniorom odbyła się 5 października w Dworze Artusa w Gdańsku i jest częścią obchodów jubileuszu 50-lecia Uczelni.
W Finale Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie zawodniczki AZS UG zdobyły srebrny medal w klasyfikacji uniwersytetów i uplasowały się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej.
Projekt pt. „Dwa aktualne problemy, jedno rozwiązanie: udoskonalone materiały organiczne do OLED i fotowytwarzania wodoru” znalazł się na liście zakwalifikowanych do finansowania w ramach Programu LIDER XI. Wysokość przyznanych przez NCBiR środków finansowych to 1,5 mln PLN. Kierownikiem projektu jest dr Illia Serdiuk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Agnieszka Jędruch, dr Marta Cebera oraz dr inż. Paweł Mazierski – troje absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego otrzymało nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych naukowców do 35. roku życia, za wybitne osiągnięcia naukowe. Laureaci zostali docenieni za działania naukowe tematycznie związane z zakresem działania Wydziałów Towarzystwa.
Komisja ds. realizowania polityki społecznej odpowiedzialności nauki (KomSON), powołana w listopadzie 2019 r. przez J. M. Rektora Uniwersytetu Gdańskiego dr. hab. Jerzego Piotra Gwizdałę, profesora UG, opublikowała Raport pt. „Kobiety w Nauce – zarządzanie różnorodnością i równouprawnienie płci w społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego”. Jest on efektem prowadzenia szerokich działań w obszarze społecznej odpowiedzialności Uczelni, zwłaszcza realizacji przez Uniwersytet Gdański w latach 2016–2020 projektu EU Horizon 2020 „STARBIOS2 Structural Transformation to Attain Responsible BIOSciences”. Koordynatorem tego projektu ze strony UG jest Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Krzysztof Bielawski.
Zespół AZS Uniwersytet Gdański odniósł kolejny sukces na Akademickich Mistrzostwach Polski, które tym razem odbyły się w Warszawie. Podczas pierwszych mistrzostw w unihokeju drużyna AZS UG sięgnęła po srebrny medal. Reprezentacja zajęła 2. miejsce w kategorii Uniwersytetów oraz 7. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Minęły 2 miesiące od premiery "Waterworks!", bezpłatnej strategicznej gry komputerowej opowiadającej o dawnym systemie doprowadzania wody do Grudziądza. Pomysł jest efektem kolejnej współpracy dra Wacława Kulczykowskiego z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mateusza "scriptwelder’a" Sokalszczuka.
Ksawery Hajdamowicz, student Uniwersytetu Gdańskiego oraz zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Motława” Gdańsk zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w kajakarstwie klasycznym. W cieniu pandemii koronawirusa zawody przebiegały w ścisłym reżimie sanitarnym. W konkurencji indywidualnej na 500 metrów gdańszczanin bezpośrednio z przedbiegu zakwalifikował się do finału, by w nim zdobyć miejsce na podium.
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni przygotowała dla obcokrajowców, planujących rozpoczęcie na Pomorzu studiów lub kariery zawodowej, intensywny kurs języka polskiego.
Co myślą uczniowie, rodzice i nauczyciele o zdalnym nauczaniu i jak się do niego przystosowali? Czy otrzymali odpowiednie wsparcie? Jakie emocje im towarzyszą? Na te pytania odpowie badanie naukowe przygotowane przez zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Fundacji Dbam o Mój Zasięg, Fundacji Orange oraz Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Uniwersytecie Gdańskim (GUTW) w okresie ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 nie zapomina o swoich słuchaczach przebywających w domach. W wykładach, warsztatach czy wspólnym oglądaniu filmów można uczestniczyć zdalnie. Na stronie GUTW zamieszczonych jest ponad trzydzieści różnego rodzaju prezentacji przygotowywanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego i osoby współpracujące z GUTW z myślą o seniorach.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności