Na rok akademicki 2012/2013 Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie 17 082 osób:
- 9 722 – na studia stacjonarne I i II stopnia
- 7 360 – na studia niestacjonarne I i II stopnia
Rekrutacja odbywa się przez internet.
Wszystkie informacje związane z rekrutacją znajdują się na wygodnie dla kandydatów ułożonej stronie:www.rekrutacja.ug.edu.pl
Nowy kierunek na UG w roku akademickim 2012/2013:
Niemcoznawstwo – 3-letnie studia stacjonarne pierwszego stopnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego – to nowoczesny i interdyscyplinarny makrokierunek, uwzględniający zdobywanie wiedzy zarówno z zakresu historii, jak i filologii germańskiej. Zamiast odrębnego studiowania dwóch fakultetów student niemcoznawstwa ma możliwość zdobycia szerokiej wiedzy w obu powyższych obszarach kształcenia, wzbogaconej o zagadnienia z zakresu nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych. Student ma do wyboru dwie specjalizacje: biznesowo-turystyczną oraz integrację europejską. Absolwenci niemcoznawstwa na UG będą przygotowani do podjęcia pracy wszędzie tam, gdzie wymagana jest dobra znajomość kultury, historii i języka niemieckiego, m.in. w placówkach muzealnych, oświatowych, kulturalnych, instytucjach Unii Europejskiej a także administracji państwowej i samorządu lokalnego, fundacjach, przedsiębiorstwach działających w obszarze gospodarki polskiej i niemieckiej, również w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług związanych z polsko-niemieckim zakresem funkcjonowania.
Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach Uniwersytet Gdański otworzył 8 nowych kierunków studiów: agrochemia, bioinformatyka, etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo, wiedza o teatrze, fizyka medyczna.
Łączenie teorii z praktyką
Jednym z istotnych elementów kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami, co poszerza możliwości studentów Uniwersytetu Gdańskiego na rynku pracy i wpisuje się w ideę stałego podnoszenia jakości kształcenia.Studenci UG korzystają z nowoczesnych pracowni, takich jak na przykład Thomson Reuters Data Suite z bezpłatnym dostępem do informacji finansowych firm, pracowni informatycznej, wyposażonej w technologie mobilne, nowoczesnego laboratorium translatorycznego oraz laboratorium do nauki tłumaczeń ustnych, unikatowego dealing roomu, gdzie w rzeczywistym czasie trenują operacje giełdowe, jednego z najnowocześniejszych w Polsce, znakomicie wyposażonego studia radiowego czy laboratorium fizycznego dla studentów i doktorantów z unikatową w skali Polski, spełniająca najnowsze wymagania światowe, aparaturą pomiarową.
W zakresie europejskich programów wymiany studentów, takich jak Erasmus, studenci UG mają szanse poszerzać swoją wiedzę i podejmować praktyki za granicą oraz zdobywać nowe doświadczenia. Biorą też udział w programie MOST, który umożliwia studiowanie przez jeden semestr na jednej z dziewiętnastu wyższych uczelni. Biuro Karier UG, które jest liderem wśród zawodowych doradców województwa pomorskiego, pomaga zdobywać pracę i podejmować decyzje dotyczące zawodowego rozwoju.
Stypendia i domy studenckie
Zgodnie z ustawą „Prawo o Szkolnictwie Wyższym”, studenci Uniwersytetu Gdańskiego otrzymują stypendia:
- socjalne
- stypendium Rektora dla najlepszych studentów
- stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych
oraz
- zapomogi