Biotechnologia kierunkiem zamawianym na Uniwersytecie Gdańskim

Strona www: www.ug.edu.pl/pl/
Dział: Trójmiasto

Kierunek biotechnologia uzyskał dofinansowanie na rok akademicki 2012/2013 w ramach projektu "Zwiększenie aktywności studentów MWB UG i GUMed w działaniach poprawiających atrakcyjność absolwentów na rynku pracy".

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed prowadzi studia dwustopniowe (I stopień – studia licencjackie, II stopień – studia magisterskie zawodowe), oraz wspólne z Wydziałem Chemii czteroletnie studia doktoranckie. Studia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-GUMed odbywają się w systemie kredytowym ECTS, dotyczy to zarówno studiów I (3-letnie zawodowe), II stopnia (2-letnie magisterskie) jak i III stopnia (4-letnie doktoranckie, Studium Doktoranckie Chemii i Biochemii prowadzone wspólnie z Wydziałem Chemii UG).

Oferowane przez Wydział kursy dzielą się na obligatoryjne, w tym przedmioty podstawowe i kierunkowe, które muszą być zaliczone przez wszystkich studentów, oraz kursy do wyboru – fakultatywne (prowadzone corocznie lub w zależności od zapotrzebowania – zapisów). Ilość kursów fakultatywnych, niewielka na latach 1-3 studiów zawodowych (I stopnia) wzrasta znacznie na latach 1-2 magisterskich studiów uzupełniających (II stopnia). 

Dla uzyskania stopnia magistra konieczne jest zaliczenie zajęć objętych sumą punktów kredytowych w wymiarze 300 punktów ECTS (180 i 120 punktów ECTS odpowiednio dla studiów I i II stopnia). Zajęcia szczególnie ważne dla kierunku na latach wyższych lub prowadzone w języku angielskim mają punktację wyższą.

Rada Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii zamierza w swoich działaniach organizacyjno-dydaktycznych aktywnie kształtować sylwetkę absolwenta. Poniższy opis przedstawia sposób realizacji uchwały Rady Wydziału podjętej w tej kwestii:

  1. Absolwent MWB UG-GUMed winien być wyposażony we wiedzę teoretyczną ogólną i specjalistyczną oraz w umiejętności praktyczne przygotowujące go jako licencjata lub magistra biotechnologii do pracy w:
    1. wybranej branży przemysłu,
    2. jednostkach usług publicznych,
    3. jednostkach badawczych i rozwojowych stosujących najszerzej pojętą biotechnologię, czyli celową działalność opartą na znajomości molekularnych podstaw procesów życia.

    Wiedza ogólna winna pozwolić absolwentowi na opis i wyjaśnienie procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie, w tym szczególnie w organizmie człowieka i w życiu codziennym oraz w podstawowych procesach biotechnologicznych. Wiedza specjalistyczna winna obejmować zagadnienia nowoczesnych biotechnologii molekularnych, w tym szczególnie stosowanych do diagnostyki i terapii chorób ludzi, zwierząt i roślin.

  2. Absolwent MWB UG-GUMed winien:
    1. być ogólnie przygotowany do działalności zawodowej w warunkach ekonomiczno-społecznych współczesnego otoczenia,
    2. znać biotechnologie stosowane w ochronie zdrowia, przemyśle rolniczym, żywnościowym, farmaceutycznym, ochronie środowiska i w bioinformatyce,
    3. posiadać zdolność projektowania bioprocesów i bioproduktów,
  3. Absolwent MWB UG-GUMed powinien być przygotowany praktycznie do:
    1. stosowania technik umożliwiających selekcję i ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych,
    2. prowadzenia procesów biosyntezy i biotransformacji,
    3. izolacji i oczyszczania bioproduktów,
    4. analityki i diagnostyki bioprocesu przeprowadzonego w skali laboratoryjnej,
    5. odstawowej analityki medycznej
  4. Absolwent MWB UG-GUMed, a w szczególności magister biotechnologii winien:
    1. rozumieć na czym polega specyfika eksperymentu w dziedzinie nauk przyrodniczych,
    2. posiadać umiejętność korzystania z fachowych zasobów bibliotecznych i sieciowych,
    3. posiadać zdolność komunikowania się, a w tym przedstawienia projektu badawczego oraz wyników własnej pracy dyplomowej, w języku angielskim.

Ze względu na unikalny charakter Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii, gdzie studenci mogą korzystać z oferty dydaktycznej dwóch uczelni i brać udział w projektach badawczych realizowanych zarówno w Uniwersytecie, jak w Akademii Medycznej, studia biotechnologiczne na MWB UG-GUMed są ukierunkowane na medyczne aspekty biotechnologii. 

Prócz generalnego przygotowania do pracy w dziedzinie biotechnologii, absolwenci MWB UG-GUMed posiadają poszerzone doświadczenie w zakresie diagnostyki molekularnej, immunologii, mikrobiologii. Tematyka biotechnologii medycznej, badań nad nowotworami, chorobami zakaźnymi i genetycznymi jest zarówno przedmiotem licznych projektów badawczych prowadzonych na Wydziale, jak i przedmiotem wielu dodatkowych wykładów w trakcie studiów i podczas letnich szkól biotechnologii. 

Wielu studentów wybiera też tę tematykę jako przedmiot swoich projektów magisterskich.


Rekrutacja

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na świadectwie maturalnym z języka angielskiego oraz z dwóch przedmiotów do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka z astronomią, matematyka. Laureaci olimpiad biologicznej, chemicznej, fizycznej, matematycznej i wiedzy ekologicznej są przyjmowani bez egzaminu.


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności