Szkoła Letnia MOBILE w Sopocie

Strona www: swps.pl/
Dział: Trójmiasto

Do SWPS w Sopocie przyjedzie 40 wykładowców, doktorantów i studentów z 10 europejskich uczelni. Zbadają wielokulturowość Trójmiasta i odwiedzą Muzeum Emigracji w Gdyni – wszystko w ramach kolejnej edycji szkoły letniej MOBILE (Studies of Migration and Mobility in Europe) finansowanej ze środków Unii Europejskiej.

Przez 2 tygodnie - między 12 a 25 sierpnia 2012 r. uczeni z całej Europy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z zakresu badań nad migracjami i turystyką. Zaplanowano wykłady, seminaria, panele dyskusyjne i warsztaty.

Pośród tematów, o których będą dyskutować pojawią się: adaptacja psychologiczna zagranicznych studentów, aktywizacja obywatelska emigrantów, wielokulturowość czy transnarodowość. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych, w tym socjologowie, ekonomiści, lingwiści, psycholodzy czy geografowie.

– Dzięki zeszłorocznej edycji kilka uczelni partnerskich wprowadziło lub zmodyfikowało interdyscyplinarne moduły dotyczące mobilności w swoich programach studiów. Przykładowo, Wydział Antropologii New Bulgarian University wprowadził moduł poświęcony turystyce i dziedzictwu narodowemu z wykorzystaniem treści nauczania zaczerpniętych z programu MOBILE, a duński Roskilde University wdrożył nową formę dydaktyczną do prowadzonego już interdyscyplinarnego modułu o mobilności migracyjnej, symulację, która była przetestowana właśnie w ramach szkoły letniej – zaznacza dr Anna Horolets, socjolog z SWPS w Warszawie i koordynator wydarzenia.

Udział w Letniej Szkole wezmą przedstawiciele 8 krajów: Austrii, Bułgarii, Danii, Islandii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Polskę reprezentują naukowcy i studenci z Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, która jest koordynatorem programu.

Szkoła letnia „Studies of Migration and Mobility in Europe” (MOBILE) jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu LLP – Erasmus Intensive Programmes.

Inicjatywa szkoły letniej została zapoczątkowana w 2011 r. Stworzoną ją z myślą o nauczycielach akademickich oraz o studentach kierunków społecznych i humanistycznych, którzy interesują się migracjami i turystyką, chcą prowadzić samodzielne badania w tej dziedzinie albo pracować w organizacjach i firmach jako eksperci do spraw migracji lub turystyki.

opublikowano: 2012-07-24
Komentarze
Polityka Prywatności