Nowość w GWSH - Modułowy system nauczania

Strona www: www.gwsh.gda.pl/pl
Dział: Trójmiasto

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w roku akademickim 2012/2013 proponuje modułowy system kształcenia na studiach pedagogicznych.

Zmiany wpłyną na atrakcyjność oferty edukacyjnej Wydziału Pedagogiki. System modułowy pojawi się zarówno na studiach I, jak i II stopnia.

Kierunek Pedagogika – studia I stopnia (stacjonarne i niestacjonarne)

Specjalności:

  • Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna

Moduły dodatkowe (rozszerzające), do wyboru

Logopedia w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej

Nauczanie języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej  

Nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej    

Nauczanie języka hiszpańskiego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej    

Nauczanie języka francuskiego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej    

Kształcenie integracyjne w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej

  • Edukacja obronna i bezpieczeństwo publiczne

Moduł dodatkowy (rozszerzający): 

Profilaktyka społeczna z elementami pedagogiki resocjalizacyjnej

  • Pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki

Moduł dodatkowy (rozszerzający): 

Pedagogika rewalidacyjna

  • Opieka nad osobą starszą i niepełnosprawną – nowość

Moduły dodatkowe (rozszerzające), do wyboru:

Komunikacja z osobami starszymi i niepełnosprawnymi w języku angielskim

Komunikacja z osobami starszymi i niepełnosprawnymi w języku niemieckim

Kierunek Pedagogika – studia II stopnia (stacjonarne i niestacjonarne)
Specjalności:

  • Pedagogika ogólna
  • Pedagogika ogólna

Moduł dodatkowy (rozszerzający):

Moduł wyrównawczy dla absolwentów niepedagogicznych studiów pierwszego stopnia

  • Pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki
  • Pedagogika rewalidacyjna z wczesnym wspomaganiem rozwoju
  • Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z kształceniem integracyjnym
  • Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z kształceniem integracyjnym

Moduł dodatkowy (rozszerzający): 

Moduł wyrównawczy dla studentów po innych specjalnościach – nowość

  • Wspieranie osób starszych i niepełnosprawnych – nowość

Moduły dodatkowe (rozszerzające), do wyboru

Komunikacja z osobami starszymi i niepełnosprawnymi w języku angielskim

Komunikacja z osobami starszymi i niepełnosprawnymi w języku niemieckim

  • Poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne
  • Edukacja obronna i bezpieczeństwo publiczne
Jak widać, na studentów czeka wiele nowości. Dokładniej o systemie modułowym opowiada Dziekan Wydziału Pedagogiki, dr Adriana Frączek.


Wydział Pedagogiki w roku akademickim 2012/2013 proponuje studentom jedną znaczącą zmianę – kształcenie modułoweMoże Pani wyjaśnićjaki cel ma ta zmiana?

– Zgodnie z obowiązującą znowelizowaną Ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzeniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, trzeba było zmienić plany studiów i programy nauczania na system modułowy. Modułem może być grupa przedmiotów lub pojedynczy przedmiot. Moduły mają ułatwić studentom organizację studiów, jak również wybór ścieżki edukacyjnej. Zostajemy oczywiście przy prezentowanych w ofercie specjalnościach. Podstawowa zmiana polega jednak na tym, że mogą być one rozszerzane o konkretne moduły. 

Najwięcej modułów pojawia się w ofercie studiów pierwszego stopnia?

– Student w toku studiów pierwszego stopnia musi zdobyć 180 punktów ECTS, ale ma możliwość uzupełnienia wiedzy o dodatkowe przedmioty, czyli zdobycia 30 punktów, i to uzupełnienie może uzyskać, dobierając sobie odpowiedni moduł do konkretnej specjalności. Czyli podsumowując, student ma dwie drogi. Może zrobić pełną specjalność i zdobyć 180 punktów, co daje mu pełne wykształcenie, ale może również wykształcenie specjalnościowe uzupełnić dodatkowym modułem.

Jakie specjalności po tych zmianachPani zdaniembędą cieszyć się największym powodzeniem?

– Proponujemy studentom najbardziej popularną specjalność, dającą również bardzo ważne uprawnienia pedagogiczne, czyli edukację wczesnoszkolną i przedszkolną, bo do tej specjalności student ma do wyboru aż sześć modułów. Te moduły to m.in. kształcenie integracyjne, logopedia oraz języki obce. Kolejną specjalnością jest edukacja obronna i bezpieczeństwo publiczne. Do tej specjalności można wybrać dodatkowy moduł – profilaktykę społeczną z elementami pedagogiki resocjalizacyjnej. Następna specjalność, która cieszy się ogromnym powodzeniem, to pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki, a dodany moduł, pedagogika rewalidacyjna, wcześniej był oddzielną specjalnością.

Mimo dość rozbudowanej ofertyGWSH proponuje również nowościjakie?  

– Nowością, zgodną z trendami, jest opieka nad osobą starszą i niepełnosprawną, w przypadku której mamy do wyboru moduły językowe. Jest to specjalność powstała na wniosek samych studentów, wynikająca z zapotrzebowania rynku pracy. Nieraz zdarzało mi się wyrażać studentowi zgodę na urlop dziekański, gdyż nasi studenci często wyjeżdżają za granicę, aby podjąć tego rodzaju pracę. 

Tak przedstawiają się studia pierwszego stopniaa czym przyciągniemy kandydatów na studia uzupełniające?

– W ofercie studiów drugiego stopnia proponujemy wspieranie osób starszych i niepełnosprawnych. Na studiach drugiego stopnia system modułowy tej specjalności nie jest bardzo rozbudowany. Moduły są najważniejsze przy dwóch innych specjalnościach – na specjalności pedagogika ogólna dla absolwentów niepedagogicznych studiów pierwszego stopnia, ponieważ w tym przypadku występuje moduł uzupełniający oraz na pedagogice wczesnoszkolnej i przedszkolnej z kształceniem integracyjnym dla absolwentów innych specjalności pedagogicznych z obszernym modułem uzupełniającym, zawierającym 14 przedmiotów z programu studiów pierwszego stopnia. Do tej pory na tę specjalność mogli zapisywać się tylko ci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia na specjalnościach edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Jest to rozszerzenie oferty, jaką proponujemy potencjalnym kandydatom i o ile się orientuję, to inne uczelnie trójmiejskie takiej możliwości nie oferują. W tym przypadku studenci muszą się liczyć ze zwiększoną ilością godzin, ale w zamian uzyskają bardzo dobre wykształcenie i uprawnienia pedagogiczne.
 
Przy tej ostatniej specjalności możemy mówić o naszym największym atucie?

– Tak, to jest nasz tegoroczny hit. Największym atutem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej jest to, że oferuje najszerszy zakres uprawnień i nie trzeba niczego uzupełniać na studiach podyplomowych. Dotychczas, jeśli student kończył licencjat i chciał przyjść do nas na tę specjalność na studiach drugiego stopnia, mówiliśmy mu „nie”. Teraz mogą do nas przyjść wszyscy po Pedagogice, ponieważ dostaną więcej przedmiotów, dokładnie tyle, ile byłoby ich na pierwszym stopniu i muszą odbyć też praktykę.

Wywiad przeprowadził Kryspin Kichler.

opublikowano: 2012-08-09
Komentarze
Polityka Prywatności