Pod egidą UG powstanie w Szanghaju polonistyka zaś tworzona na UG sinologia otrzyma wsparcie w postaci kadry naukowej z Chin to najważniejsze efekty wizyty delegacji UG w Państwie Środka.
Delegacja UG, której przewodniczył JM Rektor prof. Bernard Lammek przebywała w Chinach w dniach 14 – 22 września. W skład delegacji wchodzili także, Prorektor prof. Józef Arno Włodarski i Kanclerz UG prof. Jerzy Gwizdała. Celem wizyty w Państwie Środka było pozyskanie wsparcia lektorskiego i środków dydaktycznych dla nowotworzonego na Wydziale Filologicznym kierunku – sinologia. Przeprowadzono także rozmowy w sprawie utworzenia polonistyki na Szanghajskim Uniwersytecie Języków Obcych.
W pierwszej kolejności złożono wizytę w Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych gdzie delegację przyjął Rektor PUJO prof. Han Zhen. Rozmowy dotyczyły wsparcia starań UG o doposażenie bazy dydaktycznej gdańskiej sinologii i możliwości odbywania praktyk studenckich czy doktorskich. Kolejna uczelnią, którą odwiedziła delegacja UG było Centrum Językowe i Kulturalne dla Misji Dyplomatycznych podległe MSZ ChRL.
Z dyrektorem Centrum prof. Mei Xiaohanem osiągnięto porozumienie w sprawie oddelegowania na UG na okres do 5 lat prof. Wu Lan, która będzie pełniła funkcję koordynatora programowego sinologii. Uzyskano również zapewnienie, że studenci polscy będę mogli m.in. odbywać praktyki. Delegację z Gdańska przyjął również Dyrektor Generalny Wang Bingnan z MSZ ChRL, sprawujący nadzór nad Centrum, który zapewnił o poparciu władz jego resortu dla starań UG.
Ważnym punktem programu pobytu delegacji UG była wizyta w Hanbanie czyli Kwaterze Głównej Instytutu Konfucjusza, w której brała udział także delegacja z Liaoning Normal University z Dalianu. Z LNU w czerwcu 2012 roku UG podpisał porozumienie o współpracy zakładające że uniwersytet w Dalianie będzie partnerem w procesie tworzenia Instytutu Konfucjusza lub Klasy Konfucjusza.
W wyniku przeprowadzonych rozmów uzyskano zgodę Hanbanu na finansowanie trzech nauczycieli języka chińskiego z LNU, którzy muszą jednakże spełniać wymogi UG (znajomość języka angielskiego lub polskiego i pięcioletnia praktyka w nauczaniu języka chińskiego jako obcego).
Na LNU delegacja z Polski gościła 18 i 19 września. Władze UG zostały tam przyjęte przez Rektora Han Zenglina i Prorektora Li Qingweia. Rozmowy dotyczyły dalszych wspólnych działań w zakresie powołania instytutu Konfucjusza, wymiany nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów.
Ostatnim punktem wizyty w Państwie Środka był Szanghaj i mieszczący się tam Szanghajski Uniwersytet Języków Obcych. Delegację UG przyjął Rektor Zhai Cheng, Dziekan Wydziału Języków Obcych, pani prof. Zhang Janli i Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej pani prof. Zhang Hongling.
Władzom SUJO przedstawiono propozycję utworzenia polonistyki i przyjęcia przez UG studentów na 2-letnią płatną praktykę. Starania UG wspierał mocno Konsul Generalny RP w Szanghaju a I Radca Konsulatu RP w Szanghaju brał bezpośredni udział w rozmowach. Władze SUJO przyjęły ofertę UG i wyznaczyły swojego pełnomocnika ds. utworzenia polonistyki, którym została pani prof. Zhang Janli. Ze strony UG pełnomocnikiem Rektora UG ds. utworzenia polonistyki na SUJO został prof. Józef Arno Włodarski, który w tej sprawie będzie ściśle współpracował z władzami Wydziału Filologicznego UG.
W sumie więc, na trzy polonistyki w Chinach, dwie, w Harbinie i Szanghaju będą funkcjonować pod egidą UG, trzecia najstarsza funkcjonuje na PUJO.
Zarówno w Pekinie jak i w Dalianie i Szanghaju zaprezentowano również stronie chińskiej nowa ofertę kształcenia na wydziałach UG, na których prowadzone są kierunki anglojęzyczne. W szczególności zaś główne założenia nowego kierunku: „Prawo biznesowe i administracja Unii Europejskiej” tworzonego na Wydziale Prawa i Administracji UG. W trakcie rozmów strona chińska wyraziła szczególne zainteresowanie kierunkiem: ochrona środowiska.