Wystartował program Olivia Campus. Program, który ma zapoczątkować współpracę biznesu ze środowiskiem akademickim i tym samym przygotować studentów do bezproblemowego przejścia na rynek pracy po zakończonej edukacji.
Olivia Campus to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Gdańskiego i kompleksu biznesowego Olivia Business Centre z Gdańska. W programie uczestniczy 35 najlepszych studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalnie dla nich przygotowano staże, szkolenia oraz warsztaty i seminaria. Wyniki uzyskiwane przez nich w czasie trwania programu, będą miały wpływ na ostateczny wynik ukończenia studiów.
- Wszyscy wiemy jak jest ciężko młodemu człowieku po zakończeniu nauki, zdobyć pracę zgodną z wykształceniem. Postanowiliśmy stworzyć program, który pomoże im zrobić często pierwszy, najtrudniejszy krok w zdobyciu doświadczenia. Wykorzystujemy potencjał, jakim jest fakt, że w Olivia Business Centre siedziby mają duże, renomowane firmy z kraju i zagranicy. Dzięki czemu udało nam się przekonać do współpracy takie firmy jak m.in. Sii, PWC, Energa, Goyello, Bayer Service Center Gdańsk – wyjaśnia Jake Jephcott z Olivia Business Centre.
Jednym z głównych elementów inauguracji programu Olivia Campus, były targi pracy. W czasie, których studenci mogli zapoznać się z ofertą przygotowaną przez wyżej wymienione firmy oraz dokładne poznać ich potrzeby i wymagania.
- Uczestniczymy w tym programie, ponieważ bardzo spodobała nam się jego idea. Tak jak w każdej firmie, tak i u nas jest rotacja naturalna pracowników. Każda inicjatywa, która umożliwia pracodawcy dotarcie do potencjalnych pracowników jest dla nas szansą, aby wyłuskać młode talenty z rynku. - mówi Artur Chmura, prezes zarządu Centrum Usług Wspólnych w Grupie Energa.
Wtóruje mu Michael Desmurs, dyrektor zarządzający w Sii Gdańsk – Szukamy głównie programistów i testerów oprogramowania. Ponieważ, jesteśmy firmą z branży IT, to mamy ściśle określony profil osoby, która może u nas pracować. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że trzeba czasu zanim taka osoba wdroży się w struktury i sposób funkcjonowania firmy. Świadomi jesteśmy również tego, że w większości przypadków osoby kończące studia posiadają wiedzę tylko teoretyczną. Ten program daje im szansę zdobycia wiedzy praktycznej a nam potencjalnego przyszłego pracownika.
Program Olivia campus dzięki umiejscowieniu Olivia Business Centre w pobliżu Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego daje nieograniczone możliwości współpracy firmom w zakresie pozyskiwania absolwentów oraz prowadzenia badań. Potencjał Trójmiasta w zakresie dostępu do wykwalifikowanej kadry jest rzeczywiście spory. Najważniejszym wymogiem stawianym przed kandydatami do pracy jest znajomość języków obcych.
- Ze względu na międzynarodowy charakter naszej kadry, szczególny nacisk kładziemy na biegłą znajomość języka angielskiego. Ze względu na charakter centrum poszukujemy ludzi ze znajomością języka niemieckiego oraz krajów szeroko pojętej Europy Środkowej i Wschodniej. Kwestia doświadczenia zawodowego jest także ważna, choć jej wymóg zależy w dużej mierze od charakteru stanowiska pracy. Chętnie zatrudniamy także osoby, które dopiero ukończyły studia i dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową – mówi Aleksander Zajęcki z Bayer Service Center Gdańsk.
- Również dla nas znajomość języka angielskiego to podstawa. Współpracujemy z firmami praktycznie z całego świata. Osoba, chcąca u nas pracować musi mieć świadomość, że używanie tego języka jest na porządku dziennym. Dlatego też dla nas liczą się zdolności interpersonalne przyszłych pracowników. Szukamy osób, które chcą się rozwijać i wprowadzić swoją karierę na szybką ścieżkę rozwoju. Myślę, że program Olivia Campus daje pracodawcy możliwość znalezienia w tej ściśle już wyselekcjonowanej grupie najlepszych studentów idealnego pracownika – dodaje Michał Patrykus, starszy manager w firmie PwC.
Program Olivia Campus jest bardzo cenną inicjatywą biorąc pod uwagę, że według analityków przeważają prognozy, według których na koniec 2013 r. stopa bezrobocia wyniesie 14, 2% Jeśli tak się stanie, bez pracy będzie 2,3 mln osób – o 150 tys. więcej niż w 2012 roku. Najgorzej sytuacja wygląda wśród ludzi młodych. Z wyliczeń Ministerstwa Pracy wynika, że dziś mamy w Polsce bez pracy ponad 700 tys. osób do 30 roku życia. Najlepiej jest na Dolnym Śląsku - młodych jest 45 proc. wśród wszystkich osób bez pracy. W niektórych regionach prawie 60% bezrobotnych to osoby, które nie ukończyły 34 lat. To dotyczy szczególnie województw: małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
- Biorę udział w programie, ponieważ widzę, co się dzieje w naszym kraju. Wielu moich starszych kolegów, którzy już skończyli studia do tej pory nie znalazło pracy albo jak już znaleźli to zajmują się czymś zupełnie innym niż ich wykształcenie. Dla mnie jest to szansa, że moja osoba spodoba się pracodawcy i po zakończeniu studiów nie będę musiał się martwić o swoją karierę zawodową. Rozmawiałem przed chwilą z jednym z pracodawców biorącym udział w programie Olivia Campus i naprawdę jestem dobrej myśli. Zostałem potraktowany poważnie i otrzymałem odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze stażem w firmie – mówi Jakub Lewandowski, student IV roku wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak zapewnił Jake Jephcott z Olivia Business Centre, z biegiem czasu program Olivia Campus, będzie kierowany do szerszego grona studentów. Uzależnione jest to jednak od ilości firm, które zechcą przyłączyć się do programu. Wszystko wskazuje jednak na to, że po sukcesie pierwszych targów pracy, kolejne są tylko kwestią czasu. Na potrzeby studentów oraz firm został uruchomiony serwis internetowy Olivia Campus zawierający wszystkie niezbędne informacje o programie. Serwis dostępny jest pod adresem http://oliviacampus.com.