Logistyka to branża z przyszłością – dla absolwentów tego kierunku nie powinno zabraknąć pracy.
Branża logistyczna w Polsce ma się dobrze. Wiążą się z tym korzyści dla absolwentów kierunku logistyka, m.in. duże zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów oraz atrakcyjne wynagrodzenie.
Według badań opublikowanych przez miesięcznik "Forbes", w 2012 roku logistycy zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach mogli liczyć na zarobki w wysokości 4,5 tys. zł. brutto, natomiast pracownicy średnich firm około 3,8 tys. zł.
Z uwagi na strategiczne położenie Trójmiasta i umiędzynarodowienie polskiej wymiany towarowej, Pomorze stało się wiodącym zapleczem logistycznym kraju. Jak wylicza Krzysztof Gromadowski, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej i PR w Zarządzie Portu Gdynia:
"Najwięcej miejsc pracy jest w małych i średnich przedsiębiorstwach spedycyjnych i agencyjnych, liczymy, że w samej Gdyni takich firm jest ponad setka. Działają one na różnych rynkach, poza Gdynią mają one interesy w portach: gdańskim, szczecińskim oraz w Świnoujściu."
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni monitoruje rozwój branży logistycznej oraz na bieżąco modyfikuje swoją ofertę edukacyjną, dopasowując ją do aktualnych warunków na rynku pracy. W roku akademickim 2013/2014 liczba specjalności na kierunku logistyka zwiększy się dwukrotnie - nowością będą: Logistyka Przedsiębiorstw i Logistyka Morska, obie stwarzające możliwość znalezienia zatrudnienia zarówno w regionie jak i zagranicą. Podobnie jak Logistyka Międzynarodowa oraz Transport i Spedycja, specjalności te cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów.
Michał Kużajczyk, specjalista ds. marketingu w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, zapytany o listę zawodów dostępnych dla absolwentów kierunku Logistyka, zwrócił uwagę na różnorodność stanowisk jakie oferuje branża:
"Zatrudnienie na terminalu kontenerowym jest przede wszystkim związane z różnego rodzaju planowaniem obsługi kontenerów. Może to być praca w dziale operacyjnym, w którym zatrudnieni są specjaliści odpowiedzialni za planowanie, obsługę operacyjną czy dysponowanie urządzeniami transportowymi. Absolwenci logistyki pracują również w działach: marketingu, sprzedaży oraz zarządzania zasobami ludzkimi."
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego, poza zajęciami praktycznymi, regularnie organizuje wizyty studyjne w przedsiębiorstwach związanych z branżą logistyczną. Dzięki tej możliwości studenci jeszcze podczas nauki mają okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu najważniejszych Pomorskich firm logistycznych od zaplecza.
Studia na kierunku logistyka cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów z Polski. Uczelnia im. E. Kwiatkowskiego z roku na rok gości coraz więcej obcokrajowców zainteresowanych nauką na Pomorzu. Zadowolony z przyjazdu na Uczelnię był pochodzący z Ukrainy Maksym Artiukhov, który w Polsce planuje znaleźć dobrą pracę:
"Wizyta zorganizowana przez Uczelnię bardzo mi się spodobała, na Ukrainie również mamy dobrze rozwinięty przemysł, ale to, co zobaczyłem tutaj, zrobiło na mnie duże wrażenie. W przyszłości chciałbym pracować jako menedżer w międzynarodowej firmie logistycznej."
Obecnie w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego trwa rekrutacja na przyszły rok akademicki. W ofercie Uczelni znajdują się studia dzienne oraz zaoczne na kierunku Logistyka. Po zdobyciu tytułu licencjata naukę można kontynuować na studiach II stopnia, na specjalności Zarządzanie Logistyką. Więcej informacji o ofercie Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni znaleźć można odwiedzając stronę www.wsaib.pl oraz kontaktując się bezpośrednio drogą mailową rekrutacja@wsaib.pl lub dzwoniąc pod numer 58 660 74 10.