Studencie - bądź przedsiębiorczy i rozwijaj się na co dzień!

Dział: Trójmiasto

Młodzi ludzie aktualnie coraz szybciej myślą o rozwoju osobistym oraz ukierunkowaniu swojej drogi zawodowej. Wielu z nich o swojej przyszłości myśli już w szkole średniej, aby w trakcie studiów podjąć konkretne działania, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu. Uczelnie chętnie wspierają młodych, a oni sami są zainteresowani tematyką biznesu i samorozwojem. Dzięki temu powstają liczne organizacje wspierające młodych przedsiębiorców, które pozwalają na wczesne zdobycie wiedzy i doświadczenia.

Na jaką pomoc mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy?

Oczywiście istotnym elementem na drodze do sukcesu jest wsparcie nie tylko najbliższych i przyjaciół, ale także studenckich fundacji, mentorów oraz organizacji wspierających młodych biznesmenów. Mogą oni liczyć na wsparcie ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego dołączając do jednego z dostępnych programów. Z dobrym pomysłem i z odpowiednio ułożonym biznesplanem mają też szansę na zdobycie wparcia finansowego od inwestorów oraz Aniołów Biznesu, którzy przeznaczają swoje kapitały na finansowanie przedsięwzięć będących w początkowych fazach rozwoju. W czasie studiów młodzi najczęściej dołączają do stowarzyszeń i organizacji studenckich, które zrzeszają młodych i ambitnych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.

Studenci organizują się sami

Jednym z najbardziej prężnie działających organizacji na Pomorzu jest Studenckie Forum Business Centre Club, które zrzesza studentów z takich uczelni Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański czy Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Co najważniejsze, nie ma wymogu przynależności do którejkolwiek z tych uczelni bądź studiowanie konkretnych kierunków. Każdy chętny może do niej dołączyć. Wydawać by się mogło, że tematyka i zakres działalności takiej organizacji skierowana jest przede wszystkim do studentów kierunków ekonomicznych - jak się jednak okazuje - mile widziane są też takie specjalności jak telekomunikacja bądź automatyka i robotyka - mówi Łukasz Heger, rzecznik prasowy Pomorskiego Studenckiego Forum Business Centre Club. Najważniejsze jest zainteresowanie biznesem i chęć działania. O zasadach panujących w biznesie można nauczyć się podczas pracy w organizacji.

Wydarzenia organizowane przez Studenckie Forum Business Centre Club przyciągają rzesze młodych ludzi, którzy mają możliwość uczestniczenia w licznych prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez praktyków biznesu. Poszczególne projekty kierowane są do studentów, młodych przedsiębiorców, a także trafiają do konkretnej grupy docelowej. Takim projektem są na przykład spotkania ,,Przedsiębiorczej Kobiety'', organizowane w kontekście przedsiębiorczości kobiet. Prowadzimy również projekt ''Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości'' skierowany wyłącznie do licealistów, którzy dzięki niemu mogą sprawdzić się w tematyce biznesowej poprzez rozwiązywanie zadań typu case study - dodaje Łukasz Heger. Grupa docelowa jest bardzo szeroka, każdy chętny znajdzie dla siebie odpowiadający swoim potrzebom projekt.

Organizacje biznesowe oferują wsparcie młodym

Bezpośredni wpływ na rozwój biznesu młodych ludzi ma również miejsce, w którym mogą kształtować swoje postawy i uczyć się zasad biznesu. Uczelnia jest tylko jedną z takich lokalizacji. Obcowanie w środowisku innych przedsiębiorców ma duże znaczenie.Współpracujemy z Business Link Trójmiasto, które nie tylko udostępnia nam swoje biurowe przestrzenie dla spotkań naszej organizacji, ale także wspiera na poziomie organizacji wielu szkoleń i prelekcji. To właśnie w Business Link Trójmiasto organizujemy spotkania Przedsiębiorczej Kobiety bądź warsztaty w ramach wydarzenia Young Business Festival. Dodatkowo odbyły się tam E-biznes Festiwal oraz Business Maze - zaznacza Łukasz Heger. Business Link to akcelarator młodych biznesów, którego celem jest wspieranie oraz rozwój przedsiębiorstw poprzez odpowiednie dopasowanie narzędzi, networking, jak i organizację warsztatów, szkoleń bądź wydarzeń biznesowych. Współpracując z młodymi przedsiębiorcami, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie, wskazujemy im partnerów biznesowych, z którymi mogliby nawiązać współpracę lub uzyskać od nich wsparcie oraz pomoc na poszczególnych etapach rozwoju. W ten sposób pomagamy zwiększyć ich efektywność i przyśpieszyć rozwój - mówi Michał Nowak, manager Business Link Trójmiasto.

Jacy są młodzi biznesmeni?

W dzisiejszych czasach młodzież dorasta znacznie szybciej niż ich rodzice. W dobie nowych technologii oraz szerokiego wachlarza możliwości, mają dostęp do często bezpłatnej wiedzy i doświadczeń innych. Dzięki czemu wcześniej rozpoczynają rozwój swojej kariery zawodowej. Już w szkole średniej zakładają pierwsze biznesy, które mają szansę na rozwój i powodzenie na rynku. Najczęściej inspirują się przykładami znanych przedsiębiorców, którzy swój pierwszy biznes rozpoczęli za młodu. Pokolenie wkraczające w szeregi świata biznesowego jest niezwykle ambitne i przedsiębiorcze, dzięki czemu z łatwością osiąga sukcesy. Są skoncentrowani na swoich planach i marzeniach, a nie przeszkodach. Znając swoje możliwości, nie rezygnują i wyciągają wnioski z początkowych nie powodzeń. Młodzi potrafią ciężko i wytrwale pracować. Są mobilni. Posiadając w sobie wewnętrzną skłonność do zmiany miejsca zamieszkania oraz łatwość przystosowania się zmieniających się warunków oraz wymogów rynku pracy, potrafią doprowadzić do realizacji swoich zamierzeń.

Zdecydowanie, ambicja, wyobraźnia i chęć podejmowania własnych inicjatywy to cechy, które doskonale opisują młodych przedsiębiorców. Dzięki organizacjom i akceleratorom biznesu, początkujący przedsiębiorcy mają szansę nie tylko na rozwój, ale także na powodzenie swojego pomysłu. Pracując w bezpośrednim kontakcie z przedsiębiorcami, praktykami biznesu i mentorami szybciej ukierunkują swoją drogę zawodową, co w przyszłości może zaowocować sukcesem.


opublikowano: 2014-01-31
Komentarze
Polityka Prywatności