Oferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2017/18 to 76 kierunków studiów i ponad 220 specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Uczelnia proponuje także studia doktoranckie oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.
W ofercie na rok akademicki 2017/2018 są 4 nowe kierunki:
- Akwakultura - Biznes i Technologia - studia stacjonarne I stopnia na Wydziale Oceanografii i Geografii, tworzone w oparciu o obszar nauk przyrodniczych, z wykorzystaniem doświadczeń naukowych z zakresu nauk rolniczych, leśnych oraz weterynaryjnych. Wielodziedzinowy charakter studiów wpisuje się we współczesny kierunek poszukiwania rozwiązań istotnych problemów gospodarczych z wykorzystaniem szerokiej interdyscyplinarnej wiedzy i doświadczeń. Studia są skierowane do osób zainteresowanych naukami przyrodniczo - społecznymi, zwłaszcza w zakresie rozwoju i kształtowania środowiska wodnego.
- Modelowanie matematyczne i analiza danych - studia stacjonarne I stopnia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki o profilu ogólnoakademickim, mają charakter interdyscyplinarny łączący obszary matematyki, fizyki i informatyki, realizowane we współpracy z ekspertami z branży finansowej, ubezpieczeniowej oraz IT. Studenci zdobędą umiejętności konstrukcji modeli matematycznych dla różnych problemów współczesnego świata, projektowania i wykonywania obliczeń numerycznych, korzystania z nowoczesnych technik przetwarzania danych i stosowania właściwych metod statystycznych. Studenci będą mieli do wyboru cztery główne ścieżki (ekonomiczną, finansową, analizę danych lub modelowanie zjawisk fizycznych, ale możliwe będzie również zaprojektowanie własnej ścieżki.
- Biologia medyczna - studia stacjonarne II stopnia na Wydziale Biologii będą kształcić specjalistów łączących wiedzę i umiejętności z obszaru nauk przyrodniczych, nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, a także z zastosowania technik z dziedziny biochemii, biologii molekularnej, biologii komórki, fizjologii i neurofizjologii w diagnostyce chorób lub badaniu zaburzeń o podłożu neurologicznym. Będą oni także przygotowani do obsługi aparatury badawczej i pracy w laboratoriach badawczych, kontrolnych, diagnostycznych.
- Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - studia stacjonarne II stopnia na Wydziale Filologicznym, współtworzone we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, o profilu praktycznym kształcące w zakresie realizacji form audiowizualnych, animacji kultury filmowej oraz teoretyczno-historycznym. Laboratorium będzie obsługiwać znaczną część warsztatów realizacji krótkich form audiowizualnych. W ramach studiów studenci odbędą trzymiesięczną praktykę zawodową: na planie filmowym, praktykę realizacyjną lub animacyjną.
- Psychologia pracy i biznesu - stacjonarne i niestacjonarne jednolite studia magisterskie, nowa specjalność na kierunku Psychologia na Wydziale Nauk Społecznych. Interdyscyplinarne studia łączące obszary psychologii, zarządzania, ekonomii i marketingu, realizowane we współpracy z szerokim gronem praktyków. Studenci będą zdobywać wiedzę psychologiczną, związaną z mechanizmami rządzącymi zachowaniami jednostek i grup na rynku, w organizacji, którą będzie można wykorzystać w praktyce zarządzania zasobami ludzkimi, kierowania biznesem oraz budowania strategii marketingowych. Zajęcia dydaktyczne będą realizowane przy współudziale Wydziału Zarządzania, Wydziału Ekonomii, przedstawicieli rynku pracy oraz praktyków psychologii biznesu, marketingu i zarządzania.