Do 5 marca trwa rejestracja kandydatów na Studia Podyplomowe Niderlandzkie prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim. Nowe studia ruszą już od semestru letniego roku akademickiego 2017/2018 i potrwają trzy semestry. Słuchacze i słuchaczki będą zdobywać znajomość języka niderlandzkiego (na poziomie komunikatywnym), a także wiedzę z zakresu kultury krajów niderlandzkojęzycznych oraz polsko-holenderskiej współpracy gospodarczej. Przewidziano również wyjazdy terenowe i wizyty studyjne w holenderskich firmach działających w Gdańsku.
W pierwszej edycji studiów nauka potrwa trzy semestry obejmując praktyczną naukę języka niderlandzkiego i przedmioty dotyczące kultury krajów niderlandzkojęzycznych, a także polsko-holenderskiej współpracy gospodarczej. Zapraszamy osoby posiadające dyplom studiów licencjackich i/lub magisterskich. Zalecana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub innego języka germańskiego.
Terminy i etapy rekrutacji:
- Uniwersytet Gdański przy współpracy z Konsulatem Królestwa Niderlandów w Gdańsku postanowił zaoferować wszystkim zainteresowanym możliwość poszerzenia wiedzy o historii, kulturze Niderlandów oraz poznania warunków rozwoju współpracy ekonomicznej i prawnej w zakresie nowych studiów podyplomowych. Jest to jednocześnie okazja do zdobycia podstawowych umiejętności komunikacji w języku niderlandzkim. Program studiów obejmuje takie zagadnienia, jak: współpraca gospodarcza i dyplomatyczna, prawo gospodarcze, współczesna literatura niderlandzka czy wybrane problemy społeczne niderlandzkiego obszaru językowego. Łączymy z nim nadzieję na poszerzenie naukowych i edukacyjnych kontaktów z Królestwem Niderlandów - tłumaczy dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. nadzw., Prorektor ds. Studenckich UG.
- To studia moim zdaniem bardzo w Gdańsku potrzebne, zważywszy na wkład Holendrów w budowę Gdańska, to przecież architekci i inżynierowie z Niderlandów przyjeżdżali tu od dawna, a w złotym wieku, gdy wymiana gospodarcza Gdańska z Niderlandami była intensywna, dzielili się swym kunsztem pełniąc także miejskie funkcje. Dziś w Gdańsku jednym z inwestorów jest zajmująca się produkcją statków holenderska firma, która otworzyła tu nową imponująca siedzibę. W zeszłym roku uruchomiono również połączenie lotnicze z Amsterdamem. Czas więc i na kierunek, który przyczyni się do dalszego rozwoju relacji z Niderlandami. Bardzo dziękuję UG za konstruktywną współpracę w przygotowaniu nowych studiów, mam nadzieje, ze w wkrótce dojdzie również do stworzenia stacjonarnej niderlandystyki - wyjaśnia Magdalena Pramfelt, Konsul Honorowa Królestwa Niderlandów.
- Studia Podyplomowe Niderlandzkie to dla naszego wydziału bardzo istotna i prestiżowa inicjatywa. Dzięki nim naszą ofertę dydaktyczną poszerzamy o nowy ważny obszar. Zaproszenie do współpracy osób o dużym doświadczeniu, pozycji zawodowej oraz wiedzy zapewni wysoki poziom zajęć oraz kontakt ze specjalistami wysokiej klasy - mówi dr hab. Maciej Michalski, prof. nadzw., Dziekan Wydziału Filologicznego UG - Myślę, że w programie studiów udało nam się połączyć element językowy, kulturowy i biznesowy. Dodatkowo, w semestrach letnich organizowane będą wyjazdy historyczno-krajoznawcze w miejsca związane z holenderskim osadnictwem w naszym regionie, a także wizyty w holenderskich firmach działających w Gdańsku. Nasza inicjatywa spotkała się ze wsparciem, a nawet z entuzjazmem niderlandystów i niderlandystek z całej Polski, dla których Pomorze jest regionem o wyjątkowym znaczeniu historycznym - dodaje dr Barbara Brzezicka, kierowniczka Studiów Podyplomowych Niderlandzkich.