18 lutego 2006 (sobota), godz. 15:00

Warsztaty „Linux dla każdego”

Kulturalny Kolektyw UG zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: „Linux dla każdego”. Tym razem warsztaty będą poświęcone nauce obsługi i przedstawieniu możliwości bezpłatnego pakietu biurowego Open Office.

Celem warsztatów jest zapoznanie zainteresowanych osób z „Linuxem” - jednym z bezpłatnych systemów operacyjnych - oraz niezbędnym w codziennym użyciu oprogramowaniem.

 

Program spotkania:

· Słowo wstępu o systemie Linux i ruchu Open Source

· Prelekcja przeprowadzona przez członków TLUG oraz pokaz filmu dokumentalnego na przybliżający omawianą tematykę

· Porównanie dwóch pakietów biurowych: Microsoft Office i bezpłatny Open Office

· Warsztaty z tworzenia prezentacji multimedialnych w programie Open Office Impress

 

Prowadzenie warsztatów:

Joanna Pertkiewicz, Mariusz Chilon, Piotr Kabata

 

Organizator:

Kulturalny Kolektyw UG działający przy Akademickim Centrum Kultury UG

 

OpenOffice.org (potocznie: OpenOffice, OOo) jest pakietem oprogramowania biurowego Open Source. Jego kod bazuje na starszym pakiecie StarOffice, napisanym przez firmę Star Division. W 1999 roku firma wraz z prawami do programu została zakupiona przez Sun Microsystems.

 

13 października 2000 Sun opublikował kod źródłowy pakietu (okrojony jedynie o części nie należące do firmy) powołując jednocześnie do życia projekt OpenOffice.org. OOo stanowi bezpłatną alternatywę dla Microsoft Office. 

 

LINUX

Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny 80386 firmy Intel.

Sama nazwa pochodzi ze zbitki słów Linus (będącego imieniem twórcy) i Unix (Linus' Unix). Nie przyjęła się proponowana przez Torvaldsa nazwa Freax. Nazwa „Linux” informuje nas także, że nie jest to system Unix: Linux Is Not UNIX.

Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania przewiduje się szerokie wejście Linuksa na rynek biurowy i domowy. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze i kontrwywiad, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np.: system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym). Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500.

Oprogramowanie dla Linuksa jest najczęściej otwarte i wolne. Jest rozprowadzane w formie gotowych pakietów binarnych dla danej dystrybucji (np. RPM, DEB i TGZ), lub jako źródła (np. tar.bz2, tar.gz), które należy przed użyciem skompilować.

Linux jest wolnodostępnym systemem rozprowadzanym na licencji GNU General Public License, co oznacza, że kod źródłowy jest dostępny dla każdego i każdy może dowolnie go modyfikować wedle własnego uznania. Do gałęzi oficjalnej nie jest włączany żaden zamknięty kod, choć możliwe jest dołączanie do jądra modułów komercyjnych.

 

18 lutego (sobota)

start: godz. 15.00

Wydział Filologiczno- Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego,

Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55

Wstęp wolny!!!

 


ostatnia zmiana: 2006-02-10
Komentarze
Polityka Prywatności