Zapraszamy na dwa koncerty w Polsce Trio Omara Sosy, jednego z czołowych muzyków propagujących nową latynoską muzykę improwizowaną.
Omar Sosa to obecnie jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów. Pełni jednocześnie rolę kompozytora, aranżera, producenta, jest pianistą, gra na perkusjonaliach i oczywiście jest liderem swojego zespołu. Wychodząc od swych afro-kubańskich korzeni wspaniale łączy world music z elementami elektroniki, by stworzyć świeże i niespotykane miejskie brzmienie z latynoskim beatem serca.
Na scenie gra z ogromną charyzmą porywając i inspirując swych partnerów grą i podejściem do muzyki - pełnym surowych, pierwotnych emocji i poczucia humoru. Zdarza się, że podczas koncertów Sosy publiczność wstaje z miejsc i wspiera pianistę na scenie śpiewając z nim chórki. Kluczem do jego muzyki jest spontaniczność oraz kontakt z publicznością.
Ostatnia płyta Sosy "Mulatos" (Otá Records), została nagrana z udziałem latynoskiego mistrza klarnetu Paquito D'Rivera. Ten album to misterna robota, przepyszny melanż kubańskiego jazzu, latynowskiego groove'u, francuskiego szansonizmu, transów rodem z Północnej Afryki oraz europejskiego folku. To podróż przez rytmiczne inspiracje hinduską tablą, a także delikatne smaczki arabskiej lutni, instrumentu oud i marimby, na której gra sam Omar. Trudno się dziwić, że Mulatos zostało nominowane przez Organizację Dziennikarzy Jazzowych z Nowego Jorku do nagrody za najlepszą płytę latin-jazz.
Choć muzyka Sosy bez dwóch zdań jest inspirowana folklorem afrykańskiej diaspory, to Omar wykracza poza jej granice i nic nie jest w stanie stanąć mu na drodze poszukiwań artystycznych i pościgu za wolnością. Jego muzyka to energetyczny miks jazzu z rytmami karaibskimi, perkusyjnymi solówkami granymi wewnątrz fortepianu, elektronicznych brzmień i najważniejszego: pełnej pasji i fantazji gry na fortepianie. Omar często zmienia tempa i nastroje. Latynoskiej groove'y jazzowe grane przez niego na klawiaturze sprawiają, że słuchacze słuchają jego koncertów z zachwytem.
Od 1997 Omar Sosa wydał 15 albumów w Ota Records (Oakland), wliczając w to nominowaną do Grammy 2002 płytę Sentir. Ostatnio występował z oktetem podczas inauguracji nowej Zankel Hall w słynnej Carnegie Hall. Alex Ross z New Yorkera napisał wówczas, że Sosa posiada okrutny talent rytmiczny i przenikliwy muzyczny humor. Kompozytor John Adams, kurator tejże imprezy skomentował muzykę pianisty następująco: "Omar Sosa jest intensywnym, twórczym artystą z zadziwiającym poczuciem harmonii. Wyprowadził muzykę afrokubańską w niedostępne dla niej dotąd przestrzenie." Don Heckman (Los Angeles Times): "Spojrzenie Sosy na współczesny jazz przekracza wszelkie widzialne i wyobrażalne ograniczenia.
Omar Sosa był nominowany w 2003 roku do nagrody BBC w kategorii World Music (razem m.in. z Ibrahimem Ferrerem znanym z Buena Vista Social Club, a także z Caetano Veloso i Osem Tribalistasem). W 2004 roku rozpoczął współpracę z orkiestrą symfoniczną Oakland East Bay Symphony, z którą wykonał utwór From Our Mother (Od naszej matki) w Paramount Theatre w Oakland. 45-minutowa kompozycja zawierała m.in. elementy muzyki kubańskiej, wenezuelskiej, ekwadorskiej oraz jazzu.
13.05 - Gdańsk, Klub ŻAK (ul. Grunwaldzka 195/197), g. 20.00, 20-60 zł
Źródło: independent.pl