Bike Parade – czyli pierwszy w Polsce masowy przejazd rowerowy połączony z imprezą muzyczną odbędzie się w Gdańsku 4 czerwca 2006 roku.
Konkursy z nagrodami dla dzieci, wyścigi na krótkim dystansie oraz alleycaty (miejskie wyścigi kurierskie), to wszystko będzie czekać na rowerzystów którzy zjawią się na organizowanej przez nas imprezie. Wieczorem na Targu Węglowym odbędzie się zaś koncert Lecha Janerki, Jamala i grupy Pogodno.
Oprócz rozrywki podczas imprezy znajdzie się czas na podsumowania kończącego się Gdańskiego Rowerowego Projektu Inwestycyjno-Promocyjnego oraz przedstawienie dalszych planów rozwoju komunikacji rowerowej w Gdańsku.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY
11:00 – Zbiórka uczestników na największym placu Wrzeszcza – przy ul. Klonowej (vis-a-vis dworca PKP, obok Restauracji Cristal); w trakcie przygotowań do parady koncert muzyki etnicznej w wykonaniu Orchestra Samba Picante z Sopotu oraz innych grup, na małej scenie. Rozstrzygnięcie konkursu na przebranie rowerzysty(-tki) i roweru oraz pierwsze losowanie nagród między uczestnikami imprezy.
12:00 – Wyjazd na trasę Bike Parade - kolumna rowerzystów, rolkarzy i osób niepełnosprawnych na wózkach, ubezpieczana przez policję i służby medyczne głównymi ulicami miasta wyłączonymi z ruchu przemieści się do Śródmieścia Gdańska. W trakcie przejazdu prezentowana będzie muzyka live (2 grupy etniczne na rykszach) oraz przygotowane wcześniej sety dj-ów za pomocą nagłośnienia mobilnego na specjalnych platformach rowerowych (4 platformy).
Gdański Festiwal Rowerowy – Targ Węglowy w Gdańsku
12:30 – Wjazd Bike Parade na Targ Węglowy, powitanie uczestników oraz gości; organizatorzy zapewniają bezpieczne miejsca parkingowe dla kilku tys. rowerów w bezpośrednim otoczeniu Targu (prosimy o zabranie własnych zapięć); zapisy do części sportowej Festiwalu; otwarcie targów i prezentacji rowerowych w namiotach ekspozycyjnych (firmy i organizacje rowerowe, turystyczne, organizacje pozarządowe, warsztaty rowerowe, znakowanie rowerów, nauka pierwszej pomocy, zdrowy styl życia, itp.), ponadto do godz. 17 czynny będzie rowerowy plac dzieci z licznymi konkursami i atrakcjami dla najmłodszych rowerzystów. Tło muzyczne: Dj Kadubra.
12:40 – 13:30 – Debata rowerowa z udziałem władz miast Trójmiasta, w trakcie której m.in. nastąpi wręczenie nagrody Złotej Szprychy dla najbardziej prorowerowej firmy Wybrzeża. Prezentacja Gdańskiego Programu Rowerowego na lata 2007 – 2013. Prezentacja Rowerowej Mapy Gdańska, dostępnej także bezpłatnie dla uczestników Festiwalu.
13:30 – 13:40 – Niespodzianka z okazji jubileuszu 10-lecia Gdańskiej Kampanii Rowerowej
14:00 – 16:30 – Otwarte, miejskie wyścigi kurierskie (formuła alleycat) w 2 wersjach długości trasy (ok. 10 i ok. 25 km)
14:10 – 16:15 – Otwarte wyścigi rowerowe na wygrodzonej pętli głównymi ulicami gdańskiej starówki (Targ Węglowy – Garbary – Ogarna – Powroźnicza – Długi Targ – Długa – Targ Węglowy) – 4 kategorie, w tym niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich.
14:10 – 17:00 – Bike Punk Fest czyli ekstremalne pokazy i turnieje rowerowe – (główna płyta przed sceną) a także pokazy rowerów poziomych, nietypowych, monocykli i welocypedów – na wydzielonym torze
16:30 – 17:00 – wręczenie nagród zwycięzcom wszystkich konkurencji części sportowej Festiwalu
Dla rowerzystów „wjazd” na koncert i parkowanie gratis! Wstęp dla pozostałych osób – 10 zł.
Koncert na dużej scenie plenerowej, z najwyższej jakości nagłośnieniem o mocy ok. 40 tys. wat, ilustrowany niepowtarzalnymi wizualizacjami rowerowymi Vj-a Kinetofona. W programie:
17:30 – 18:40 – Jamal – czyli jamajskie wibracje, pozytywny przekaz i hip-hopowa energia w wykonaniu coraz popularniejszej grupy z Radomia.
18:55 – 20:20 – Pogodno - porcja niezłego rock'n'rollowego wykopu.
20:35 – 22:00 – Lech Janerka wraz z zespołem, nie tylko z piosenką „Rower”. Postać polskiej sceny muzycznej nie wymagająca przedstawienia, prywatnie miłośnik dwóch kółek, autor nieformalnego motta całej imprezy: „rower jest wielce okej, rower to jest świat!”