13 października 2006 (piątek)

Wystawa Dzika Polska

Wystawa "Dzika Polska" to kolekcja zdjęć, które przedstawiają najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski. Pokazuje dzikie, nietknięte przez człowieka miejsca, które jeszcze nie zostały przekształcone lub zniszczone. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc.

Stwierdzenie to nabiera szczególnej wagi w sytuacji, gdy uświadamiamy sobie fakt, jak wielka presja jest wywierana przez człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Te miejsca mogą zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub poprzez brak należytej opieki i ochrony.

 

Celem wystawy jest zachęcenie ludzi, do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody, i przyłączenie się do sieci Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych , którzy będą działać na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

 

Autorami zdjęć są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara i Ryszard Kulik.

 

Wystawa jest zbiorem 39 plansz , zawierających około 100 zdjęć, wykonanych podczas terenowych rekonesansów w najcenniejszych naturalnych obszarach Polski.

Dane techniczne wystawy: 30 plansz o wymiarach 100x70 cm, 6 plansz o wymiarach 100x90 cm, 2 plansze o wymiarach 100x80 cm, 1 plansza o wymiarach 100x120 cm - mapa.

Plansze znajdują się w ramach aluminiowych do powieszenia.

 

HISTORIA:

 

Do tej pory wystawa Dzika Polska była pokazywana m.in. w: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Bielsku - Białej, Suwałkach, Kielcach, Inowrocławiu, Cieszynie, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Myślenicach, Dublinie (Irlandia), Krośnie.

 

Z wystawą Dzika Polska związane jest istnienie Mapy Dzikiej Polski. Mapa ukazuje zarówno miejsca gdzie wciąż jeszcze żyje dzika przyroda, jak też wskazuje na istniejące i ewentualne czynniki likwidujące (konflikty wynikające z działalności człowieka). Może być również drogowskazem przy planowaniu strategii kampanii oraz argumentem za koniecznością przeprowadzenia ewentualnych zmian w realizowanej polityce. Zachęcamy do zapoznawania się z jej szczegółami.

 

Mapa Dzikiej Polski jest projektem otwartym. Także kryteria jej opracowania są bardzo luźne. Traktujemy ją zaledwie jako punkt wyjścia do nieustannego procesu ukazywania zagrożeń polskiej przyrody. Traktujemy ją również jako zaproszenie: przysyłajcie na nasz adres informacje, które powinny się znaleźć na mapie Dzikiej Polski. Jest to wciąż uzupełniany katalog i fizyczna mapa pokazująca potencjalne i istniejące konflikty, a także obszary, które dla zachowania dzikiej przyrody wymagają odbudowy (przywrócenia przyrodzie), np. korytarze ekologiczne. Mapa "Dzika Polska" jest ciągle tworzona i nadal prosimy o nadsyłanie wszelkich informacji, jakie mogą ją wzbogacić.

 

Przysyłajcie informacje, najlepiej według następującego klucza:

- Opis miejsca i wartości przyrodniczych

- Mapka (może być szkic lub reprodukcja mapy turystycznej)

- Istniejące zagrożenia i czynniki likwidujące

- Planowane inwestycje

- Kto lub co najbardziej zagraża obszarowi

- Kto może być sprzymierzeńcem w ochronie obszaru

 

W opracowaniu szkicu mapy "Dzika Polska" pomogły nam między innymi:

- mapa "Antropogeniczne przeobrażenia roślinności Polski" J. Falińskiego

- "Obszary chronione w Polsce" pod redakcją J. Radziejowskiego

- "Koncepcja krajowej sieci ekologicznej ECONET" pod redakcją dr Anny Liro.

Zainteresowanym polecamy wydawaną od 1993 r mapę ochrony przyrody w skali 1 : 750 000, dostępną w księgarniach.

 

29 września - 13 października, Gdańsk - wernisaż: 29 września, Strzelnica św. Jerzego, siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże

Źródło: independent.pl


ostatnia zmiana: 2006-07-20
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:45
Speed Dating | Wiek: 30-45 Gdynia
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EUFORIA DŹWIĘKU | GDAŃSK
Polityka Prywatności