W dniach 5-8 października już po raz piętnasty w Gdańsku odbędzie się Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film. Ta jubileuszowa edycja Festiwalu, będzie specjalną okazją do podsumowań dorobku polskiej szkoły wideoklipu i wyjątkową szansą na prezentację rozwoju twórczości kultury audiowizualnej w Polsce na przestrzeni minionych 15 lat.
Fenomen tego nowatorskiego nurtu sztuki wizualnej ukryty jest w jego różnorodności i oryginalności. Wideoklip jest formą w której znajdują ujście inspiracje i idee twórcy. Jest dziś trwałym elementem popkultury, świadectwem chwili, obrazem społecznych zachowań, stylu życia i lansowanej mody.
Przygotowując pierwsze festiwale przeszukiwaliśmy archiwa lokalnych telewizji i nowo powstających wytwórni płytowych, które wiedziały już, że ilustracja do muzyki może stanowić element jej promocji. Dziś wideoklip, również dzięki Naszemu Festiwalowi, został podniesiony do rangi dzieła sztuki filmowej, a Yach Festiwal z artystycznego happeningu przekształcił się w profesjonalne przedsięwzięcie i jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju. Festiwal Polskiego Wideoklipu Yach Film jest jedynym takim wydarzeniem artystycznym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie.
Co roku w październiku Gdańsk zamienia się w stolicę teledysku. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film jest nie tylko dorocznym świętem wideoklipu, ale i miejscem spotkań przedstawicieli wytwórni fonograficznych, niezależnych artystów, gwiazd polskiej sceny muzycznej i widzów zainteresowanych twórczością intermedialną w Polsce i krajach nadbaltyckich.
W czasie festiwalu prezentujemy dorobek artystów, wytwórni, promujemy młode talenty. Te trzy dni to spotkania z twórcami, artystyczne happeningi, warsztaty dla młodych twórców i prezentacja najnowszych technik intermedialnych.
Naszymi gośćmi będą również zgodnie z wieloletnią już tradycją: gwiazdy polskiej sceny muzycznej, przedstawiciele wszystkich mediów i biznesu, trójmiejscy włodarze miast, i przede wszystkim szerokie rzesze młodych ludzi, dla których spotkanie ze sztuką wideoklipu to ciekawe wydarzenie i atrakcyjnie spędzony czas wolny.
Jedyny taki Festiwal…
Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film – jest jedyną imprezą w Polsce, podczas której szeroko prezentowany jest dorobek młodej dziedziny sztuki intermedialnej, jaką jest teledysk.
Festiwal Yach Film służy zapoznaniu się z szerokim wachlarzem powstałych przez ostatni rok teledysków i nagrodzeniu najlepszych realizatorów.
Wideoklip wpłynął przede wszystkim na szeroko rozumiany przemysł muzyczny – dzięki niemu nie tylko „słyszymy”, ale i „widzimy”. Muzyczne wizualizacje z tego choćby względu, że nie posiadają ustalonych konwencji stały się środkiem umożliwiającym kreatywne wyrażanie myśli, z czego potrafią korzystać ich najbardziej utalentowani twórcy.
Festiwal Yach Film jest jedyną możliwością zobaczenia wszystkich prac stworzonych w ciągu roku przez wybitnych twórców. Wytwórnie prezentują tu swój dorobek, pokazują artystów jakich skupiają wokół siebie, promują młode talenty i zadziwiają widzów swoim mistrzostwem i profesjonalizmem.
Yach Film to w końcu jedyne miejsce w Polsce, gdzie w tak uroczystej oprawie oraz w tak wielkim gronie profesjonalistów i miłośników muzyki i obrazu prezentuje się i omawia najnowsze trendy i możliwości rynku multimedialnego, nowe osiągnięcia w dziedzinie transmisji danych i telekomunikacji.
Festiwal Yach Film ma wieloletnią tradycję i uznaną renomę oraz prestiż, zyskaną dzięki 14. zrealizowanym edycjom. Historia Festiwalu obfituje w wiele ciekawych wydarzeń, kreujących rynek muzyczny i gusta szerokich rzesz odbiorców. Festiwal jak co roku, od 14. lat zaprasza do Trójmiasta blisko 100 artystów i wykonawców z całego kraju.
HARMONOGRAM KONKURSU GŁÓWNEGO FESTIWALU YACH FILM
W pierwszym etapie konkursu jury nominuje po sześć prac w sześciu kategoriach:
najbardziej prestiżowej: Grand Prix, oraz: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, animacja, plastyczna aranżacja przestrzeni, kreacja aktorska.
O statuetki Yacha walczy co roku ponad 200 prac stworzonych w ostatnim roku przez najlepszych twórców polskich teledysków. Podczas drugiej tury jurorzy wyłaniają najlepsze prace, których twórcy nagradzani są podczas GALI Wręczenia Yachów.
GALA odbywa się zawsze w atrakcyjnym miejscu, podkreślającym prestiż i znaczenie Festiwalu. W tym roku GALA, odbędzie się Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Emisja Gali Festiwali Wideoklipów Yach Film jest corocznie prezentowana na antenie ogólnopolskiej Telewizji Polskiej w czasie dobrej oglądalności.
JURY KONKURSU GŁÓWNEGO
W skład jury wchodzą ludzie z różnych dziedzin kultury. O randze i poziomie nadesłanych prac świadczą nazwiska osób, które brały udział w pracach jury. Byli to m.in.: Allan Starski – laureat Oscara za scenografię do filmu „Lista Schindlera”, twórcy telewizyjni tacy jak Nina Terentiew, Walter Chełstowski, Elżbieta Skrętkowska, Maciej Chmiel, reżyserzy filmowi: Małgorzata Potocka, Juliusz Machulski, Jarosław Żamojda, Maciej Dejczer, Ryszard Krauze, wykonawcy i kompozytorzy: Urszula Dudziak, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Grzegorz Skawiński, Michał Urbaniak, Reni Jusis czy też artyści graficy: Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Andrzej Czeczot oraz dziennikarze muzyczni: Hirek Wrona, Robert Leszczyński.
AMBER EYE
Festiwal Muzycznych Filmów Animowanych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich Bursztynowe Oko/ Amber Eye odbędzie się po raz piąty w tym roku. Do udziału w tym Festiwalu zaproszeni zostaną twórcy z 11 krajów, takich jak: Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy i Dania. Ofertę prezentacji prac skierowaliśmy zarówno do profesjonalnych artystów z tych krajów, którzy na koncie mają liczne i nagrodzone prace, ale i do najmłodszych adeptów tej sztuki: studentów Polskich Akademii Sztuk Pięknych i uczelni Artystycznych z zagranicy. Autor zwycięskiego teledysku wzorem minionych edycji otrzyma prestiżowa nagrodę Bursztynowego Yacha oraz nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego.
Wiadomość o Państwa uczestnictwie w tym festiwalu dotrze do grupy zagranicznych odbiorców – mieszkańców Basenu Morza Bałtyckiego i Skandynawii, osób w szczególności zainteresowanych i zajmujących się sztuką.
MAŁY JAŚ
Festiwal Wideoklipów dla dzieci „Mały Jaś” ma już osiem lat, jest integralną częścią Festiwalu Yach Film. Z Festiwalem współpracują wszyscy twórcy związani z kulturą dla dzieci: Majka Jeżowska, Pan Yapa, Mietek Szcześniak, Stanisław Soyka, Arka Noego, Joszko Broda.
Prace zgłaszane na konkurs ubiegają się o tytuł Najlepszego Wideoklipu Dla Dzieci Mały Jaś i nagrodę Małego Jasia (odpowiednik Yacha). Od 7 lat „Mały Jaś” retransmitowany był w TVP 2. Festiwal MAŁY JAŚ jest także partnerem i propagatorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Publiczność tego festiwalu stanowią głównie dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz ich rodzice. Wręczenie statuetki Małego Jasia odbywa się podczas Gali Festiwalu Yach Film.
GALA WRĘCZENIA YACHÓW
Gala jest jednym z najważniejszych wydarzeń naszego Festiwalu, podczas której wręczane są nagrody przyznawane przez organizatorów Magdę i Yacha Paszkiewiczów – statuetki Yachów oraz szereg innych nagród fundowanych przez partnerów, patronów i sponsorów Festiwalu. W tym czasie prezentują się wytwórnie muzyczne przedstawiając młode zespoły i twórców rozpoczynających swoją drogę zawodową w branży muzycznej. W ten sposób mogło zadebiutować wielu znanych wykonawców. GALA odbywa się zawsze w atrakcyjnym miejscu, podkreślającym prestiż i znaczenie Festiwalu. W tym roku GALA odbędzie się Teatrze Wybrzeże. Gala jest retransmitowana przez TVP Program I.
SZEROKA GRUPA DOCELOWA
Publiczność 15. Festiwalu Yach Filmu to grupa o określonym profilu społeczno-demograficznym, a są to przede wszystkim: mieszkańcy dużych ośrodków miejskich: Warszawy, Gdańska, Torunia, Krakowa, Poznania, w wieku 15 – 45 ze średnim i wyższym wykształceniem.
Jednak dzięki patronatowi TVP i retransmisji telewizyjnej Gali Wręczenia Yachów w Programie I TVP, informacje o Festiwalu docierają do widzów w najdalszych zakątkach kraju. Pokazy zwycięskich wideoklipów, jak co roku dotrą do wielu europejskich stolic, takich jak: Wilno, Wiedeń czy inne. Poprzez nasze festiwale wciąż docieramy do nowych grup odbiorców - młodzieży, internautów, dzieci i artystów w kraju i zagranicą.
Najważniejszą jednak grupą odbiorców naszych festiwali są twórcy teledysków oraz wykonawcy polskiej sceny muzycznej. Naszymi gośćmi będą zgodnie z wieloletnim już zwyczajem: gwiazdy polskiej sceny muzycznej, przedstawiciele wszystkich mediów i biznesu, trójmiejscy włodarze miast - w zeszłym roku zaprosiliśmy ich ponad stu.
15. Jubileuszowy Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, który odbędzie się w Gdańsku na początku października to ważne, międzynarodowe wydarzenie z udziałem osób związanych z show-biznesem, mediami i szeroko pojętą kulturą artystyczną i filmową. Festiwal Wideoklipów jest wydarzeniem intermedialnym - łączącym w sobie sztukę video, muzykę oraz narzędzia XXI wieku, takie jak komputer, internet i DVD. Zależy nam, aby stał się on jeszcze ciekawszym wydarzeniem, które przyciągnie uwagę mieszkańców Trójmiasta, Polski i Europy.
Patronat honorowy nad Jubileuszową edycją Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film objęli: Minister Kultury RP –Kazimierz Michał Ujazdowski , Prezydent Miasta Gdańska –Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego -Jan Kozłowski, Wojewoda Województwa Pomorskiego – Piotr Ołowski .
Z wyrazami szacunku
Magda Kunicka-Paszkiewicz
Dyrektor Festiwalu
Źródło: independent.pl