17 września 2006 (niedziela)

Festiwal Transfotografia

Festiwal Transfotografia to młody festiwal fotografii, który po raz pierwszy odbędzie się od 15 sierpnia do 17 września 2006 roku w Trójmieście w Polsce.

Pierwsza edycja tego festiwalu, momo, że zorganizowana w sposób skromny, ma ambicje aby stać się w następnych latach, corocznym spotkaniem, którego głównym założeniem będzie twórczość współczesna i ukazywanie prac Francuskich i Polskich fotografów.

Transfotografia utożsamia się z francuską wspólnota Terytoria fikcji « Territoires de fictions » prezentując portret Francji w trakcie przemian. 52 historie próbujące ukazać społeczeństwo i jego aktorów. Za pomocą dialogu, który prowadzi między różnymi rzeczywistościami, projekt ten zgłębia  tożsamość zarówno ogólną i intymną każdego Francuza.

W związku ze zbliżajacymi się wyborami zaplanowanymi na 2007 rok, autorzy « Territoires de fictions » proponują wnikliwą refleksję na temat społeczeństwa, które stawia sobie pytania. Sposób na znalezienie czasu w momencie kiedy więzi społeczne są osłabione. Rysuje się tutaj Francja, jednocześnie fragmentaryczna i złożona, co pozwala nam przewidzieć Francję jutra.

Jednocześnie, Teraz Polska-Poland Now, proponuje zróżnicowaną i autentyczną współczesną wizję fotografów polskich na temat ich kraju i jego mieszkańców.

32  fotografów wybranych przez magazyn Pozytyw i Your Gallery propnuje różne aspekty świata ukazanego w różnych technikach. Mimo, że artysci różnia się od siebie,  łaczy ich wspólna ciekawość świata w którytm żyja i pracują.

W tym kontekscie, poza ekspozycjami, które są swoistym nośnikiem wymian i spotkań, Transfotografia przypomina o zwiazkach kulturalnych, które od zawsze istniały pomiedzy Francja i Polską. Angażując kawiarnie, galerie, opuszczone fabryki, jak równiez place, ogrody czy promenady dzięki festiwalowi Transfotografii sztuka wyjdzie bezposrednio na spotkanie z widzem.

Nowoczesne zbliżenie fotografii i panoramy aktualnej Europy, Transfotografia otwiera nowe spojrzenie na swiat.

 

Informacje: www.transfotografia.com,

email: contact@transfotografia.com

Marta Szadowiak – 0 661 360 160

TERRITOIRES DE FICTIONS

« Territoires de fictions » prezentując portret Francji w trakcie przemian. 52 historie próbujące ukazać społeczeństwo i jego aktorów. Za pomocą dialogu, który prowadzi między różnymi rzeczywistościami, projekt ten zgłębia  tożsamość zarówno ogólną i intymną każdego Francuza.

W związku ze zbliżajacymi się wyborami zaplanowanymi na 2007 rok, autorzy « Territoires de fictions » proponują wnikliwą refleksję na temat społeczeństwa, które stawia sobie pytania. Sposób na znalezienie czasu w momencie kiedy więzi społeczne są osłabione. Rysuje się tutaj Francja, jednocześnie fragmentaryczna i złożona, co pozwala nam przewidzieć Francję jutra.

 

Raphaël Dautigny

Une mode parisienne/paryska moda

W jaki sposób Paryżanie przyswajają sobie modę, jak ją przeżywają ?Temat ten skupia uwagę na indywiduum, składa się on z portretów zrobionych w kluczowych miejscach miasta, które najwyrźniej ukazują te tendencje.

Mandarynka

Ul. Bema 6;   Sopot

 

Wilfrid Estève

Marketing politique de Wilfrid Estève/Polityczny marketing

Wilfrid Estève daje białą kartę osobistościom polityki francuskiej.

Pozwala im ona zrealizować ich własny portret w wybranej dekoracji i chwili.

Praca ta ukazuje język ikonograficzny używany przez polityków w obecnej dobie wszechobecności mediów.

Stacja de Luxe

Ul. Grunwaldzka 22;  Gdańsk Wrzeszcz

Wernisaż odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 19 :00.

 

Jeanne et Jean-Marc Fiess

Le Présent de Jeanne Fiess et Jean-Marc Fiess /Terażniejszość Jeanne Fiess i Jean-Marc Fiess

Dzieci nie mają ani przeszłości ani przyszłości i, co nam sie nigdy nie zdarza, one ciesza się teraźniejszością (Jean de La Bruyère).

Jeanne jest tą teraźniejszością, tym podarunkiem, który życie podarowało jej ojcu. Spojrzenie cztero i pół lenią dziewczynkę, która fotografuje w sposób spontaniczny i instynktwny oraz na ojca, który ją fotografuje. Jest to bezpośrednia  wizja dzieciństwa w teraźniejszości.

Soho

Boh. Monte Cassiono 61;    Sopot

Wernisaż odbędzie się 17 sierpnia

 

Ludovic Maillard

La banlieue à pied de Ludovic Maillard/ Piechotą po dzielnicy

200 kilometrowy spacer fotograficzny wyruszając z Montreuil ukazuje nieznane oblicze dzielnicy

Pub Kinski

Ul. Kosciuski 10 – Sopot

 

Meyer

La Brigada de Meyer/Brygada Meyer

Fotograficzny opis grupy przyjaciół znajacych się od 1989 roku. Małe i wielkie momenty, Meyer uwiecznia ślady wydarzeń, które wyznaczają rytm życia grupy.

Sopi

Boh. Monte Cassino 5;   Sopot

 

Jérôme Navarre

Pièces d¹identités de Jérôme Navarre/dowód tożsamości Jérôme Navarre

Miejsce życia, miejsce przechodzenia,dzielenia się, przeżywania, kuchnia jest miejscem gdzie ludzie spotykają się, mijają lub po prostu żywią się. Jérôme Navarre wybrał centralną przestrzeń codziennego życia by opisać Francuzów.

W tej serii, stawia pytania codziennemu środowisku by móc pokazać nam socjologiczny portret Francuzów

Sanatorium

Grunwaldzka 10;   Sopot

 

Guillaume Rivière

Magic World de Guillaume Rivière

Oszpecone przez nieruchomą promocję i żądania bezustannie wzrastające w przestrzeni przypadłej w udziale masowemu turyzmowi, wybrzeże śródziemnomorskie nie skończyło tracić twarzy. Tymczasem klient przepycha się, blokuje, dusi, toczy się niezmiennie każdego lata, aby dosięgnąć Eldorado. Mnożą się sprzedawcy wakacji, z kluczami w dłoni. Kąpiący nie krzywią się już na myśl o nurkowaniu w wodach przemysłowych. Jedynym obowiązującym prawem jest korzystanie z życia do granic możliwości.

Museum Sopotu – Willa Ernsta Claaszena

Poniatowskiego 8 -  Sopot

Wernisaż odbędzie się 23 sierpnia

.

Olivier Roller

Portrait de ma génération d'Olivier Roller/ Portret  mojego pokolenia Olivier Roller

Dzisiaj, dorosłe życie rozpoczyna sie koło trzydziestki : pracujemy, tworzymy zwiazki, mamy dzieci.

Poprez portret swojego otoczenia, Olivier Roller zadaje pytanie na temat tej tozsamości, ukazując ludzi w minimalistycznym kadrze. Próbuje także odgadnąć esencje indywiduum, co sprawia,że każdy z nas jest inny.

Mandarynka

Ul. Bema 6;   Sopot

 

Virginie Terrasse

Voluptas de Virginie Terrasse/ Voluptas Virginie Terrasse

Ilustrując codzienność dzielnicy Paryża-Defence, najważniejszego centrum biznesowego Europy, ta seria obrazów ukazuje samotność 140 000 pracowników.

Puerto Coffee Culture

Ul.Garncarska 7/9;   Gdańsk  

Wernisaż odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 19:00

 

TERAZ POLSKA

Po czym poznajemy, że jesteśmy w Polsce? Co składa się na naszą subiektywną ocenę miejsca, w którym żyjemy? Jakimi obrazami moglibyśmy opisać specyfikę konkretnego kraju? Czy można współczesną Polskę pokazać w fotografii jednocześnie unikając banału, przesadnej złośliwości bądź słodyczy a przy okazji nie stroniąc od subiektywizmu?

 

Fotograf ze swej natury jest obserwatorem. Jest szczególnie wyczulony na detale nie dostrzegane na co dzień przez innych. Potrafi wyciągnąć na światło dzienne obrazy pozornie banalne, a jednak bogate w treść. Nie zawsze pamiętamy, że to właśnie te pozornie banalne szczegóły, na które nie zwracamy właściwie uwagi, tworzą prawdziwy obraz miejsca, w którym żyjemy. Przecież nie zabytki ani budynki z przewodników dla turystów składają się na naszą codzienność!

 

III RP spotkała się z zaskakująco słabym odzewem fotografów dokumentalistów. Zwłaszcza pierwsze lata jej istnienia nie obfitowały w fotograficzną działalność nastawioną na ukazywanie dynamicznie zachodzących zmian. Dopiero w ostatnim czasie daje się zaobserwować powstawanie coraz to nowych projektów dokumentalnych w subiektywny sposób opisujących otaczający nas świat. Nie chodzi tu jednak o powierzchowną rejestrację zdarzeń ani reporterskie chwytanie anegdoty, ale o świadomie realizowane cykle fotografii, których autorzy postanowili opowiedzieć obrazem o swojej wizji świata za oknem, miejsca w którym żyją, czyli Polski teraz.

 

Na pytanie o przyczyny tej przerwy w dokumentowaniu Polski trudno dać jednoznaczną odpowiedź, niemniej istotne było niewątpliwie przekonanie wielu artystów działających w czasach komunizmu, że ucieczka od zewnętrznego świata daje pewną wolność i bezpieczną ochronę przed cenzurą zarazem. Musiało się pojawić dopiero pokolenie fotografów, których działalność przypada na okres po 1989 roku, byśmy mogli doczekać się poważnych propozycji dokumentalnych. Jednocześnie krytyczne przyglądanie się własnemu krajowi wymaga swoistej dojrzałości intelektualnej.

 

Redakcja miesięcznika „Pozytyw” i Yours Gallery postanowili zebrać powstające obecnie cykle dokumentalne na jednej wystawie „Teraz Polska”. Wybrani fotografowie posługują się różnymi środkami wyrazu, różnymi technikami, przedstawiają różne aspekty świata, w którym żyjemy. Niewątpliwie jednak łączy ich zaciekawienie światem, w którym żyją i pracują.

 

                                               Krzysztof Miękus 

                                               Redaktor naczelny

                                               Kurator wystawy

Artyści polscy:

Aneta Solak

Basia Sokolowska

Igor Omulecki

Konrad Pustola

Kuba Dabrowski

Leszek Gora

Mariusz Forecki

Radek Polak

Rafal Milach

 

ALTERNATYWA CUKROWNIA  

Alternatywa Cukrownia: Świat Dookoła

Marta Gruszkowska, Jacek Swis, Konrad Pitala, Jakub Grześkowiak, Krysztof Kmin

Alternatywa Cukrownia

Od 13 - 17 września

Ul. Chopina 16;    83-000    Pruszcz Gdański 

Otwarte każdego dnia od godziny 15:00 do 18 :00.

Wernisaż odbędzie się 12 września o godzinie 18 :00.


ostatnia zmiana: 2006-08-17
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:45
Speed Dating | Wiek: 30-45 Gdynia
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EUFORIA DŹWIĘKU | GDAŃSK
Polityka Prywatności