W dniach 12-15 września zapraszamy na Plener Filmowy "Film od Morza". Wraz z wiatrem od morza zabierzemy Was w podróż wehikułem magicznym po bezdrożach polskiego kina niemego, szlakiem zapomnianych gwiazd, nadekspresyjnych gestów i niezwykle skrojonych melodramatów.
A w tej magicznej wyprawie, milczącym bohaterom, głosów użyczą trójmiejscy wirtuozi improwizacji: Chlupot Mózgu, Kobiety, Łoskot oraz Ścianka!
A wszystko to prezent dla mieszkańców Trójmiasta z okazji 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Każdego z czterech wieczorów (godz.: 21.00) „plażowicze” staną się świadkami ożywania obrazów filmowych z początku wieku, wzbogaconych o specjalnie przygotowane aranżacje muzyczne. Obrazów nigdy wcześniej publicznie nie prezentowanych!
Gdyńska plaża stanie się na chwilę największą salą kinową w mieście: za fotele posłużą leżaki, a na rozgrzewkę przed projekcją, zaprezentujemy przedwojenne reklamy oraz zwiastuny – nieistniejących już dziś – filmów. Pokazy dodatkowo umilą: niepowtarzalna atmosfera gdyńskiej plaży, wieczorny szum fal, blask księżyca i terkot starych projektorów. Zapraszamy wszystkich „plażowiczów”. Sezon trwa!
Miejsce projekcji: Plaża Miejska w Gdyni
Wstęp wolny
W programie:
12.09.06 Mocny człowiek, 1929, reż.: H. Szaro, 78' / Łoskot
13.09.06 Szlakiem hańby, 1929, reż.: M. Krawicz, 100' / Ścianka
14.09.06 Bestia, 1916, reż.: J. Pawłowski, 47' / Chlupot Mózgu
15.09.06 Przeznaczenie, 1927, reż.: J. Star, 80' / Kobiety
POPLENEROWE AFTER-PARTY
Gdynia, 15 września 2006, Cafe Contrast, godz.: 23.00, wstęp wolny
W ramach Pleneru Filmowego 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni “Film od Morza” 15 września około godz. 23.00 w Plażowym Klubie Festiwalowym Contrast Cafe (Bulwar Nadmorski) odbędzie się poplenerowe after-party z udziałem Maceo Wyro – absolwenta RED BULL MUSIC ACADEMY, na które serdecznie zapraszamy!
Informacje o filmach:
Mocny człowiek (78 min.)
Rok produkcji: 1929
Opis: Mocny człowiek jest szczególnie cennym filmem w kolekcji Filmoteki Narodowej. Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia, film uznano za zaginiony. W 1997 został odnaleziony w archiwum filmowym w Belgii. Mocny człowiek, jest znakomitą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. W realizacji tego przejmującego i bardzo współczesnego dramatu wzięły udział, oprócz znanych polskich aktorów, gwiazdy europejskiego kina. Mocny człowiek to psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Główny bohater
– Henryk Bielecki – jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza i wydaje jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.
Ekipa:
Reżyseria: Henryk Szaro
Scenariusz: Jerzy Braun, Henryk Szaro
Zdjęcia: Giovanni Vitriotti
Obsada aktorska: Grigorij Chmara, Agnes Kuck, Maria Majdrowicz, Stanisława Wysocka,
Artur Socha i in.
Szlakiem hańby (100min.)
Rok produkcji: 1929
Opis: Filmowa adaptacja powieści Antoniego Marczyńskiego W szponach handlarzy kobiet. W miastach i wsiach grasuje szajka handlarzy żywym towarem. W ręce niegodziwców wpada biedna wiejska dziewczyna Marysia oraz zakonspirowana urzędniczka policji obyczajowej (w tej roli Zofia Batycka – Miss Polonia 1930), która ostatecznie demaskuje całą szajkę. Film opowiada o skutkach lekkomyślności dziewcząt, marzących o karierze gwiazdy za oceanem. Szczególne wrażenie wywołuje dziś scena rytualnego (żydowskiego) ślubu na tle zabytkowych kamienic
w Kazimierzu nad Wisłą.
Ekipa:
Reżyseria: Mieczysław Krawicz, Alfred Niemirski
Scenariusz: Anatol Stern
Zdjęcia: Albert Wywerka
Obsada aktorska: Maria Malicka, Zofia Batycka, Seweryna Broniszówna, Bogusław Samborski, Lech Owron, Maria Wrońska, Władysław Walter i in.
Bestia (47min.)
Tytuł alternatywny: Kochanka Apasza
Rok produkcji: 1917
Opis: Pola, urodziwy wamp w kobiecym ciele, rujnuje kolejno szczęście i życie rozkochanych w niej mężczyzn. Z domu rodzinnego udaje się do miasta gdzie jako modystka, potem jako gwiazda kabaretu, zajmuje coraz wyższe stopnie w hierarchii półświatka. Poznaje bogatego jegomościa, który rozkochany w niej bez pamięci porzuca żonę i dziecko co doprowadzi do prawdziwego dramatu. Film przestrzega przed bezkarnym igraniem z ludzkimi uczuciami i emocjami. W tytułowej roli Bestii wystąpiła gwiazda kina niemego Pola Negri.
Ekipa:
Reżyseria: J.Pawłowski
Zdjęcia: Witalis Korsak-Gołogowski
Obsada aktorska: Pola Negri, Maria Dulęba, Witold Kuncewicz, Jan Pawłowski, Mia Mara i in.
Przeznaczenie (80min.)
Rok produkcji: 1928
Opis: Sześcioletni Zbyszek w czasie wakacyjnej podroży z rodzicami, biegnąc za piłką oddala się od pociągu, który niestety odjeżdża bez niego... Przerażeni rodzice rozpoczynają bezskuteczne poszukiwania. Tymczasem chłopiec znajduje schronienie w chacie starego rybaka, gdzie po przebytej chorobie traci pamięć o rodzicach i całym swoim poprzednim życiu i rozpoczyna nowe u boku dobrotliwego staruszka i jego wnuczki Marty. Sielanka nie trwa jednak długo, rybak umiera, a osierocone dzieci trafiają do cyrkowej trupy, wędrując od miasta do miasta. Po latach tułaczki spędzonych w towarzystwie kuglarzy, osiadają w mieście i próbują rozpocząć dorosłe życie z dala od cyrku i wędrownego trybu życia. W tym samym mieście, jak się okazuje, mieszka matka Zbyszka oraz jego przyrodnia siostra. Czy przeznaczenie pozwoli im odnaleźć się i nadrobić stracony czas?
Ekipa:
Reżyseria: Janusz Star
Scenariusz: Janusz Star (Star był rzeczywistym autorem scenariusza, jednak – ze względów promocyjnych – w czołówce scenariusz podpisany został przez Leo Belmonta)
Zdjęcia: Ferdynand Vlassak
Obsada aktorska: Musia Dajches, Mariusz Maszyński, Bianka Dodo, Maria Ambroziewiczówna, Nina Olida, Fred Sym, Konstanty Meglicki i in.
Informacje o filmach pochodzą ze z portalu: www.filmpolski.pl oraz książki Historia filmu Polskiego, t. 1, pod. red. W. Banszkiewicza i W. Witczaka, Warszawa 1966.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie A KuKu Sztuka
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni
Filmoteka Narodowa
Partnerzy: Cafe Contrast
Źródło: independent.pl