Po dziesięciu latach przerwy, reaktywująca nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego Fundacja „Kino (wydawca miesięcznika „Kino”) w tym roku przyzna już po raz drugi to prestiżowe wyróżnienie.
Nowością tegorocznej edycji konkursu jest rozszerzenie programu o aspekt edukacyjny. Postać patrona Nagrody, Zbigniewa Cybulskiego przybliżą nowym pokoleniom kinomanów „Weekendy z Cybulskim”. W kilku miastach widzowie dyskusyjnych klubów filmowych i kin studyjnych obejrzą klasyczne już filmy z udziałem aktora tj.: „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, „Salto” Tadeusza Konwickiego, „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy i „Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza. W Gdańsku weekend filmowy zorganizowany zostanie przez Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki” w dniach 30.09 – 1. 10.
Program pokazów:
30.09.2006
17.00 Pociąg, reż. J. Kawalerowicz
18.30 Niewinni Czarodzieje, reż. A. Wajda
01.10.2006
17.00 Salto, reż. T. Konwicki
18.45 Giuseppe w Warszawie, reż. S. Lenartowicz
aula 039, Wydział Filologiczno-Historyczny UG, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk.
WSTĘP WOLNY
kontakt: dkf@ug.gda.pl
info: www.dkf.pl
O nagrodzie im. Zbigniewa Cybulskiego
Zbigniew Cybulski to postać znana nie tylko zagorzałym kinomanom. Tragicznie zmarły przed 40-stu laty aktor jest jedyną prawdziwą legendą polskiego powojennego kina. Przez kolejne dziesięciolecia najwybitniejsi polscy aktorzy młodego pokolenia (Daniel Olbrychski, Maja Komorowska, Krystyna Janda) otrzymywali nagrodę jego imienia.
Tak, jak w roku ubiegłym konkursowej rywalizacji będzie towarzyszył przegląd filmów, za kreacje w których zostali nominowani młodzi aktorzy. Projekcje i spotkania z artystami odbędą się w sieci Multikino (współorganizatora imprezy) w ośmiu miastach: Elbląg i Gdańsk (2-4.10), Kraków i Zabrze (9-11.10), Poznań i Szczecin (16-18.10) oraz Bydgoszcz i Warszawa (23-25.10).
Ale to nie wszystko. W tym roku młodzi pasjonaci kina, zainteresowani nie tylko oglądaniem filmów, ale też ich robieniem, będą mogli wziąć udział w trzydniowych warsztatach „Hommage Zbyszka Cybulskiego”. Licealiści Warszawy i Krakowa pod okiem Piotra Stasika i Tomasza Wolskiego z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy poznają podstawy filmowej kuchni i nakręcą własne etiudy poświęcone postaci legendarnego aktora. Efekty ich pracy zobaczą w listopadzie uczestnicy finałowej gali, na której poznamy tegorocznego laureata Nagrody.
W ubiegłym roku zaprojektowana przez Pawła Althamera statuetka Nagrody powędrowała do rąk Marcina Dorocińskiego, wyróżnionego za kreację w „Pittbullu”. Publiczność przyznała swoją nagrodę Borysowi Szycowi („Symetria”), a redakcja miesięcznika „Kino” –
W tym roku szansę na zdobycie prestiżowego wyróżnienia mają: Karolina Gruszka („Kochankowie z Marony”), Kinga Preis („Komornik”), Agnieszka Warchulska („Teraz ja”), Piotr Głowacki („Oda do radości”), Tomasz Kot („Skazany na bluesa”) i Łukasz Simlat („Kochankowie z Marony”).
więcej informacji: www.nagrodacybulskiego.pl