07 października 2006 (sobota)

Jubileusz 25-lecia Akademickiego Centrum Kultury

25-lecie Akademickiego Centrum Kultury UG jest szczególnym wydarzeniem na Pomorzu. To ze środowiska akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego wywodzą się m.in. Eugeniusz Terlecki - były kierownik ACK UG, obecnie dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Aneta Kręglicka - była instruktorka zespołu tanecznego Dżamp, Agnieszka Tomaszewska - sopran Akademickiego Chóru UG czy Aleksander Kwaśniewski - Prezydent RP, Przewodniczący SZSP UG.

W programie imprezy „ACK UG na Manhattanie”:

 

- występy Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar”,

Teatru Tańca Współczesnego UG

Teatru Tańca UG „Gabinet Ruchomych Obrazów”

Zespołu Tańca Celtyckiego UG „Animus Saltandi”

Zespołu Tańca Celtyckiego UG „Trebraruna”

- koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

- fireshow grupy Mamadoo

- atelier fotograficzne Studenckiej Agencji Fotograficznej UG

- projekcje filmów Dyskusyjnym Klubem Filmowym UG „Miłość Blondynki”

- spotkanie z redakcją czasopisma „Panoptikum”

- akcje społeczne Kulturalnego Kolektywu UG

- wystawa zdjęć, plakatów i dyplomów

- zabawy i konkursy dla dzieci

 

Kulturalny Kolektyw UG 

 

Kulturalny Kolektyw UG powstał w październiku 2004 roku. Jego zadaniem jest realizacja projektów,  które nie podpadają pod aktywność pozostałych grup twórczych.

 

Nasza działalność obejmuje szerokie spektrum zainteresowań i tematów, począwszy od literatury (Festiwal literacko-muzyczny “Wolne Miasto Gdańsk”), muzyki (Festiwal “Muzyka Końca Świata”), filmu (spotkania z gośmi i pokazy filmów dokumentalnych z cyklu “Tak wyglada nasz świat”), komiksu (Trójmiejskie Spotkania Komiksowe), kończąc na takich jednorazowych projektach jak “Przegląd filmów o prawach zwierząt”, “Leni Riefenstahl - życie i twórczość”, “Homofobia. Spojrzenie z bliska”, “Rowerowy Uniwersytet Gdański”, czy sopocki Festiwal Ognia - “Kupała'rt”.

Z doświadczenia wiemy, że w studentach kipi twórcza energia, którą chcemy wykorzystać zachęcając żaków do realizacji ich własnych pomysłów. Dzięki temu studenci nabierają doświadczenia, uczą się odpowiedzialności za powierzone im zadania i współpracy w grupie.

Specyfika, liczebność i skład grupy zmieniają się w zależności od projektu. Nie każdy zainteresowany jest literaturą, muzyką, czy filmem, a charakterystyczną cechą grupy jest duża rozpiętość tematów, którymi się zajmujemy. Obowiązki i zadania członków zależą od zainteresowań, możliwości, chęci i własnej niezależności, co do realizowania odpowiedzialnych zadań. Niektórzy koordynują projekt od początku, inni deklarują się tylko do pomocy technicznej, tłumaczeń, opieki nad zaproszonymi gośćmi, pracy biurowej itp.

Kontakt:

Tomasz Dziemianczuk

e-mail: dziemian@ug.gda.pl

tel.: 0 661 360 162

  

Zespół Pieśni i Tańca UG „JANTAR”

im. Zygmunta Kamińskiego

 

Zespół Pieśni i Tańca „JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego działa przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Politechniki Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Medycznej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „JANTARA” zawiera tańce z regionów: lubelskiego, kaszubskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego.

Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami - w zależności od wykonywanego tańca i jego pochodzenia. Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Przepiękne, bajecznie kolorowe i błyszczące są wspaniałym świadectwem minionych czasów.

Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.

Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół koncertuje z repertuarem polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych, pełnych uroku i ciepła o charakterze ludowym i staropolskim.

     „JANTAR” znany jest zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody. Do najważniejszych wyróżnień należą nagrody na festiwalach m.in. w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja), a ostatnie to drugie miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). Nagrody i wyróżnienia zespół zdobywał również w kraju, m.in. trzykrotnie I miejsce na Festiwalu Talentów Tanecznych czy na festiwalu Folkloru Ziem Polski Północnej, w roku 2005 III miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a ostanio II i III miejsce na

     Do sukcesów zespołu można zaliczyć także nagranie w 1997 roku kasety z programem kolędowym, a także dwóch płyt; w roku 2002 z piosenkami z różnych regionów Polski oraz w roku 2003  z kolędami i pastorałkami.

     Od 2006 roku JANTAR po  otrzymaniu od Komisji Artystycznej pozytywnej oceny wstąpił w szeregi Polskiej Sekcji CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

     W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu za wybitne osiągnięcia w  dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego otrzymali z rąk JM Rektora UG Medale Uniwersytetu Gdańskiego – najwyższe honorowe wyróżnienie dla członków społeczności akademickiej.

Wyjazdy zagraniczne umożliwiają członkom zespołu także spotkania z folklorem innych narodów. Członkowie zespołu podkreślają, że to co ich łączy to nie tylko zamiłowanie do polskiego folkloru, tańca i śpiewu, ale przede wszystkim więzy przyjacielskie, jakie tworzą się w trakcie prób, spotkań i wyjazdów.

     Obecnie zespół prowadzą: Marcin Wilczewski – kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk – choreograf, Beata Makowska – kierownik muzyczny, Iwona Kierat Łukasik – choreograf grupy początkującej, Barbara Biedrzycka – akompaniator.

 

Kontakt:

Marcin Wilczewski

www.jantar.ug.gda.pl, jantar@ug.gda.pl,

tel.: 0 661 360 165

 

Teatr Tańca Współczesnego

 

Teatr Tańca Uniwersytetu Gdańskiego powstał w październiku 2003 roku z inicjatywy studentów zainteresowanych tańcem współczesnym. W naszej pracy czerpiemy z techniki relasing, modern jazzu, jogi, pantomimy, słowa... czyli wszystkiego tego co można wykorzystać w dzisiejszym teatrze ruchu.

 

Rok 2003/ 2004 zespół poświęcił głównie na poznanie podstaw tańca współczesnego oraz zwiększenie świadomości własnego ciała, co jest podstawą w działaniu w takiej dziedzinie sztuki. Powstał też pierwszy mini spektakl pt. „Mimikra”, traktujący o nakładaniu masek w codziennym życiu. W roku akademickim 2004/2005 zespół ma w planie stworzenie etiudy tanecznej oraz zorganizowanie cyklu happeningów pod hasłem Miejskie Akcje. Z założenia mają one rozbudzić wrażliwość estetyczną mieszkańców Trójmiasta i zwrócić ich uwagę na wartość pozornie banalnych zdarzeń i zjawisk życia codziennego. Cyklem tym młodzi ludzie chcą udowodnić, że wszystko co ich otacza może stać się tematem dla sztuki.

 

Kontakt:

Ania Rachlewska

e-mail: anja831010@wp.pl

 

Akademicki Chór UG

 

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został założony w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich oraz w USA i Korei Południowej. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II - w 1997 r. uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. Podczas obchodów 25-lecia istnienia „Solidarności” chór występował z Jean Michel Jarrem oraz Kaczmarkiem.

 

W latach 1994 – 2000 współpracował z koordynowaną przez Collegium Musicum Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji Europejską Akademią Chóralną. Dzięki tej współpracy chórzyści Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali nagrania płyt kompaktowych dla EMI-Classics oraz występowali między innymi z Sudwestdeutschen Rundfunk Sinfonieorchester (Baden-Baden/Freiburg) w takich miejscach jak bremeńska Glocke Saal (1995,1997,1998), Brucknerhaus w Linz (1997), Strasburg - na 58 Światowym Festiwalu Muzyki (1996), Brahmsaal w Karlsruhe (1997), wiedeńska Złota Sala Towarzystwa Muzycznego (1998), nowojorska Carnegie Hall (1999) czy Targi EXPO 2000 w Hanoverze.

 

W roku 2005 Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego brał udział w koncertach upamiętniających rocznice powstania NSZZ „Solidarność” oraz podpisania „Porozumień Sierpniowych”: 26 sierpnia wystąpił obok Jean Michel Jarre w koncercie „Przestrzeń Wolności”, a 31 sierpnia wykonał utwór skomponowany przez zdobywcę Oscara Jana AP Kaczmarka „Kantata o wolności”. Koncert Jean Michel Jarre w Stoczni Gdańskiej został wydany na płytach CD i DVD.

 

Zespół wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swoim dorobku ma szereg nagród zdobytych na wielu konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych. Ostatnie z nich to I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (listopad 2003), Złoty i Srebrny Medal zdobyty podczas III Światowej Olimpiady Chóralnej w Bremie (III Choir Olympics Bremen lipiec 2004).

 

Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest Marcin Tomczak - prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Kontakt:

Michał Biełuszko – Prezes chóru

e-mail: chor@ug.gda.pl

www.chor.ug.gda.pl

tel.: 0 661 360 161

  

Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki”

 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od dziesięciu lat przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta, realizowanych w ramach Akademickiego Centrum Kultury. Istotą DKF-u jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej, prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. W oparciu o autorskie projekty prezentujemy cykle oryginalne, nietypowe zyskując przychylność publiczności. Nasza oferta filmowa skierowana jest do wszystkich miłośników dobrego kina: młodzieży szkolnej oraz środowiska akademickiego. Starając się sprostać oczekiwaniom naszych widzów, przygotowujemy szeroką i urozmaiconą, stale poszerzaną ofertę repertuarową.

 

Ostatnie lata działalności DKF „Miłość Blondynki” zaowocowały podjęciem współpracy z nowymi ośrodkami kultury na terenie Stoczni Gdańskiej – m.in. z Fundacją Wyspa Progress oraz Modelarnią, co pozwoliło na poszerzenie dotychczasowych projektów o aspekt plastyczno-teatralny. W wyniku tej współpracy powstało kilka nietypowych projektów takich jak: dwie edycje Masakry Filmowej (przegląd kina grozy), przegląd surrealizmu filmowego Coctail Magnifique, Queer Show (prezentacja kultury queer) czy nowy cykl Kino-Sztuka. Sztuka w filmie, film jako sztuka, który kontynuowany będzie w przez najbliższy rok.

 

Gorąco zapraszamy do współpracy wszystkich miłośników kina, którzy pragną aktywnie animować kulturę filmową.

 

Wybór najciekawszych przedsięwzięć  kulturalnych DKFu

realizowanych w ostatnich latach:

 

   2001-2003 cykl: mistrzowie kina radzieckiego

   Dni kina czeskiego w Gdańsku – czeska nowa fala

   Młody dokument - polskie kino dokumentalne z ostatnich lat

   Od rejestracji do kreacji! - polskie kino dokumentalne lat 70’

   Pięć edycji zaduszek akademickich

   Kino pod gwiazdami - pięć edycji plenerowych pokazów kina

   Dwie edycje masakry filmowej - przeglądu filmów grozy

   Przegląd surrealizmu filmowego-coctail magnifique

   Hitchock versus truffaut - konfrontacja dwóch wybitnych sylwetek twórczych

   Art via baltica - przegląd kina niezależnego twórców Podlasia połączony z promocją periodyku „Panoptikum”

   Ed wood atakuje! - przegląd twórczości artysty

   Anna Sanders Films - prezentacja filmów artystów skupionych wokół paryskiej wytwórni filmów „Anna Sanders”

   Queer show - promocja periodyku filmowego „Panoptikum” połączona z prezentacją kultury queer

   Kino. Sztuka- pokaz filmów eksperymentalnych i awangardowych


ostatnia zmiana: 2006-10-02
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:45
Speed Dating | Wiek: 30-45 Gdynia
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EUFORIA DŹWIĘKU | GDAŃSK
Polityka Prywatności