9 października na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2006/2007 oraz uroczystości 15-lecia wydziału. Wydział Chemii UG lokuje się w ścisłej czołówce rankingu jednostek ocenianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zajmuje 4. miejsce wśród polskich uniwersytetów i posiada status jednostki 1 kategorii.
Inauguracja roku akademickiego 206/2007 na Wydziale Chemii
Uroczystość odbędzie się 9 października 2006 r. w Auli Wydziału Chemii w Gdańsku Wrzeszczu, ul. Sobieskiego 18
Program inauguracji roku akademickiego 2006/2007
1. Gaudeamus igitur
2. Otwarcie uroczystości przez Dziekana Wydziału Chemii, prof. dr. hab. Lecha Chmurzyńskiego
3. Wystąpienie pierwszego Dziekana Wydziału Chemii UG, prof. dr. hab. Jerzego Błażejowskiego, Przewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
4. Przemówienie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. UG dr. hab. Andrzeja Ceynowy
5. Immatrykulacja studentów
6. Promocje doktorskie
7. Wręczenie nagród Rektora UG
8. Wykład inauguracyjny dr. hab. Piotra Muchy – „SARS – opanowana epidemia”
9. Gaude Mater Polonia
10. Koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego
15-lecie Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
Uroczystość dobędzie się 9 października 2006 r. o godz. 11.00 w Auli Wydziału Chemii UG w Gdańsku Wrzeszczu, ul. Sobieskiego18
Program uroczystości obchodów 15-lecia Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
1. Otwarcie uroczystości przez pierwszego Dziekana Wydziału Chemii UG, prof. dr. hab. Jerzego Błażejowskiego, Przewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
2. Wykład prof. dr. hab. Zbigniewa Grzonki, Rektora Seniora UG – „15 lat Wydziału Chemii UG”
3. Wystąpienie JM Rektora UG prof. Andrzeja Ceynowy
4. Wykłady okolicznościowe:
- prof. dr hab. Janusz Szafranek – „Molekularna mimikra i jej znaczenie w oddziaływaniach bakteria – gospodarz”
- prof. dr hab. Krzysztof Rolka „Inhibitory proteinaz serynowych”
- prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn „Biomedyczna mieszanka chemii z genetyką, czyli czy można leczyć nieuleczalne choroby”
- prof. dr hab. Andrzej Kłonkowski „Między atomem a kryształem – świat nanostruktur”
5. Wypowiedzi zaproszonych gości
6. Zakończenie uroczystości
Wydział Chemii kształci studentów w systemie stacjonarnym na dwóch kierunkach: chemia oraz ochrona środowiska, w następujących spec¬jalnościach: chemia medyczna, chemia kosmetyków, chemia i chemia z informatyką – specjalność nauczycielska. Po ukończeniu specjalności nauczycielskiej uzyskuje się uprawnienia do nauczania chemii i informatyki. Na studiach drugiego stopnia, będących kon¬ty¬nuacją studiów I stopnia, wydział oferuje do wyboru specjalności: chemię biologiczną, chemioinformatykę, chemię lub chemię – specjalność nauczycielską. Wydział Chemii prowadzi wspólnie z Polskim Klubem Ekologicznym studia podyplomowe w zakresie: EKOLOGIA-ETYKA-TECHNIKA.
W działalności naukowej wydziału atrakcyjną tematyką jest między innymi poszukiwanie specyfików chemicznych o potencjalnej przydatności w biologii i medycynie. Dynamicznie rozwijają się także nowe badania nad środowiskiem w zakresie monitoringu substancji toksycznych, poszukiwania naturalnych substytutów środków ochrony roślin, badania nad oceną stopnia nagromadzenia się substancji toksycznych w wybranych organizmach roślinnych i zwierzęcych, a także wdrażania technik membranowych w przemyśle. Słuchacze Studiów Doktoranckich przy Wydziale Chemii również prowadzą intensywną działalność badawczą, skierowaną głównie na ochronę zdrowia człowieka. Prowadzi się intensywne badania w poszukiwaniu związków biologicznie czynnych, które w przyszłości mogłyby być chemioterapeutykami w leczeniu choroby Alzheimera, HIV, chorób neurodegenaracyjnych, a także w poszukiwaniu środków przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybowych oraz substancji kontrastujących wykorzystywanych w obrazowaniu medycznym. Starania władz wydziału doprowadziły do przyznania przez Europejskie Fundusze Społeczne 20 stypendiów przez 18 miesięcy dla najzdolniejszych słuchaczy Studiów Doktoranckich na realizację powyższych badań.
W ramach międzynarodowej współpracy, miedzy innymi z uniwersytetami w Bremie i Oldenburgu, zre¬ali¬zowano wiele wspólnych przed¬sięwzięć, np. utworzono na wydziale Pracownię Utylizacji Odpadów. Inten¬sywna jest też wieloletnia współpraca pomiędzy grupą prof. H. A. Scheragi z Cornell University w Ithaca (USA). Ponadto wydział współpracuje z Ferring Pharmaceuticals w Malmoe (Szwecja) oraz z jed¬nostkami uni¬wersyteckimi na Ukrainie, przyj¬mując na wy¬dział naukowców z tego kraju.
Wydział Chemii posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego.
Miło nam także poinformować, że w jubileuszowym roku zakończony został remont skrzydła gmachu głównego Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Dużą część środków na ten cel – 325 tysięcy złotych - władze wydziału pozyskały z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Spośród ponad 100 wniosków, które wpłynęły do fundacji, zwyciężył wniosek Wydziału Chemii i Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przyznała pomoc finansową na wyremontowanie i modernizację pracowni naukowych w ramach przyznanego grantu MILAB 2005. W ramach tych pieniędzy wydział wyremontował 11 pracowni i klatkę schodową. Remont został zakończony 30wrzesnia 2006 r. Przy tej okazji Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego składa serdeczne podziękowania Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za pomoc finansową w wyremontowaniu i modernizacji pracowni naukowych w ramach przyznanego grantu MILAB 2005.
Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Sobieskiego 18/19
80-952 Gdańsk
tel.: 058 523 53 01
faks: 058 523 54 72