Film „Rzeka powrotów” zrealizowany przez Akademicką Telewizję Edukacyjną Uniwersytetu Gdańskiego zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów.
Nagrodę - Wielkiego Słonia - odebrał podczas festiwalu Sławomir Swerpel, kierownik Akademickiej Telewizji Edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego i jednocześnie reżyser filmu - „Rzeka Powrotów”. Nagroda Wielkiego Słonia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów. została ufundowana przez Sir M.A. Partha Sarathy, Przewodniczącego INFTFO (International Nature Film and Television Festival Organizations). Sir M.A. Partha Sarathy (Indie) znany jest w świecie ze swej pasji do filmów przyrodniczego. Współpracował z wieloma znakomitościami kina, takimi jak dokumentalista Robert Faherty czy Jean Renoir. Był jurorem około 100 festiwali międzynarodowych, współtworzył i jest administratorem WWF-India.
Film „Rzeka Powrotów” opowiada rzece Słupi oraz niezwykłym eksperymencie- budowie sztucznych tarlisk dla ryb łososiowatych. Nagroda przyznana została za treść i formę szczególnie prowokującą do przemyśleń na temat ich ochrony.
Poprzednią nagrodę Wielkiego Słonia odebrała w roku 2004 profesor Simona Kossak za film „Opiekun”.
Akademicka Telewizja Edukacyjna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowuje filmy edukacyjne, dokumentalne, promocyjne i instruktażowe. Zajmuje się także opracowywaniem grafiki komputerowej oraz programów multimedialnych na CD i DVD. Prowadzi warsztaty ekologiczne „Życie brzegu morza”, w których wzięło już udział prawie trzy tysiące osób z kraju i zzagranicy. Filmy edukacyjne ATE UG znalazły się kilkakrotnie w finałach międzynarodowych festiwali filmowych i zdobywają wciąż nagrody. Film „Tajemnice plaży” zdobył nagrodę główną na festiwalu filmów przyrodniczych w Łodzi w 1998 oraz wyróżnienie na festiwalu przyrodniczym w Hultsfred w Szwecji (1999). Film „Czas powodzi” jest laureatem Grand Prix na Międzynarodowym Forum Ekologicznym w Rajgrodzie (2001). Jedna ze znanych produkcji Akademickiej Telewizji Edukacyjnej UG to film edukacyjny „Historia naturalna Polski”. Film pt. "Ku przyszłości" z tego dwunastoodcinkowego cyklu, zrealizowanego w 2004 roku, zdobył nagrodę Grand Prix na II Międzynarodowym Forum Ekologicznym w Augustowie. Filmy ATE UG często znajdują swoje miejsce na antenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych a do szkół trafiają pakiety edukacyjne z produkcjami ATE.