Jak zaadaptować niewykorzystywane magazyny gdyńskiego portu? Jak na nowo określić architekturę nabrzeży portowych w specyficznym styku lądu i wody? Studenci z Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej Politechniki Gdańskiej szukali odpowiedzi na te pytania, a już od poniedziałku będą prezentować efekty swojej pracy.
Zobaczyć będzie można prace poświęcone rewitalizacji, adaptacji dla celów biurowych istniejących budynków magazynowych, rewitalizacji Dworca Morskiego i budowie nowego terminalu w gdyńskim Porcie Wschodnim.
Na wystawie znajdzie się kilkanaście prac semestralnych przedstawiających projekty budowy nowych pomieszczeń biurowych, rewitalizacji magazynów i innych budynków portowych – mówi dr inż. arch. Tomasz Szymański, komisarz wystawy, pracownik naukowy Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej. – Prace są swobodne, studencko nieskrępowane. Pełne fantazji a jednocześnie, dzięki owocnej, wieloletniej współpracy z Zarządem Morskiego Potu Gdynia SA, odnoszą się do rzeczywistej działalności, potrzeb oraz planów rozwojowych portu.
Projekty prezentują ponadto szereg analiz funkcjonalno-przestrzennych adaptowanych i nowo projektowanych obiektów zarówno w kontekście całego Portu Wschodniego w Gdyni, szczególnie koncepcji architektonicznych zagospodarowania rejonu nabrzeży: polskiego, fińskiego i francuskiego. Efektem są konkretne propozycje projektowe ukazujące zalety nowych rozwiązań w skali całych budynków jak i fragmentów aranżowanych na nowo wnętrz i elewacji.
Uroczyste otwarcie wystawy■ 23 października 2006 , godz. 12.00, dziedziniec Północny w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej
Wystawa czynna■ 23-31 października 2006 , w godz. 9.00-17.00, wstęp wolny