10 lutego 2007 (sobota)

Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał tytuł - „Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym”. W ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Gdańska konkursie nagrodzono instytucje przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdzie nie ma zarówno barier architektonicznych, jak i społecznych.

Tablicę  z tytułem odsłonięto w czasie odbywającej się na Uniwersytecie Gdańskim konferencji:  Elastyczne formy zatrudnienia - szansa na integrację zawodową niepełnosprawnej młodzieży. 

Nowoczesny budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w formie architektonicznej nawiązujący do morskiej tradycji Gdańska, został oddany do użytku w 2002 roku. Usytuowany jest w centrum powstającego Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Nieopodal powstała równie nowoczesna Biblioteka Główna UG, pomyślana jako środowiskowe centrum informacji naukowej, która służy akademickiej społeczności od 2006 roku. Rozpoczęto także budowę Wydziału Nauk Społecznych.

Wydział Prawa i Administracji dysponuje aulą na 400 miejsc i trzema audytoriami, które mogą pomieścić odpowiednio 300, 200 i 150 osób. W budynku mieści się także 37 nowoczesnych sal wykładowych, dwie sale rozpraw wyposażone na wzór prawdziwych sal sądowych - w których odbywają się symulacje rozpraw sadowych - oraz pracownia komputerowa. Aule, audytoria i sale wykładowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci bez kłopotu mogą dotrzeć do wszystkich sal i auli wykładowych, jak również do wszelkich pomieszczeń socjalnych i punktów usługowych. Aula wyposażona jest w specjalne pulpity dla studentów niepełnosprawnych, korzystających z wózków. Łatwy jest dostęp do biblioteki wydziałowej, księgarni, restauracji, kawiarni, kiosku, punktu usług kserograficznych i pokoju cichej nauki. Windy przystosowane są do przewozu wózków inwalidzkich docierają na wszystkie piętra budynku.

Uroczyste odsłonięcie tablicy z tytułem nadanym Wydziałowi Prawa i Administracji odbyło się w ramach trwającej na Uniwersytecie Gdańskim konferencji - Elastyczne formy zatrudnienia - szansa na integrację zawodową niepełnosprawnej młodzieży. Konferencję zorganizował Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Rektorską Komisją UG „Uniwersytet bez Barier”, funkcjonującą na Uniwersytecie Gdańskim. Rektorska Komisja „Uniwersytet bez Barier” prowadzi działania na rzecz studiujących na uniwersytecie niepełnosprawnych studentów, których obecnie jest na uczelni ponad 300.

 Elastyczne formy zatrudnienia - szansa na integrację zawodową niepełnosprawnej młodzieży – to jedna z ośmiu konferencji regionalnych, podsumowujących rezultaty projektu koordynowanego przez Program Polityki Społecznej ISP we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tematem przewodnim projektu była sytuacja zawodowa młodych osób niepełnosprawnych na tle przeobrażeń dokonujących się na tradycyjnym rynku pracy. Eksperci z Instytutu Spraw Publicznych wykonali szereg ekspertyz i badań, dotyczących sytuacji zawodowej niepełnosprawnej młodzieży i polityki zatrudnienia wobec tej grupy. Na gdańskiej konferencji zostały zaprezentowane wstępne wyniki tych badań. Organizatorzy zaplanowali także otwartą dyskusję o możliwościach zwiększenia zatrudnienia młodych osób niepełnosprawnych na lokalnych rynkach pracy w kontekście rozwoju elastycznych form zatrudnienia. W konferencji udział wzięli eksperci realizujący badania w ramach projektu i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za kształt polityki wobec młodych osób niepełnosprawnych z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

W ramach konferencji odbyła się także wystawa fotografii zgłoszonych do konkursu „Niepełnosprawni pełnoprawni”, zorganizowanego przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Nauk Społecznych UG, Komisję Rektorską „Uniwersytet bez Barier” Na wieczór zaplanowano recital Marzeny Nieczuji-Urbańskiej „Zanim zaśniesz, pomyśl o mnie”.

 

Rektorska Komisja „Uniwersytet bez Barier”

Komisję ds. Projektu „Uniwersytet bez Barier” powołano na Uniwersytecie Gdańskim w 2000 roku i od tej pory jest ona powoływana jest przez aktualnie urzędującego rektora jako ciało doradcze w sprawach związanych z obecnością osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Gdańskim.  Zadaniem Komisji jest przede wszystkim integrowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych – to m.in. redakcja dwujęzycznego uczelnianego systemu informacyjnego w Internecie o ułatwieniach dostępnych dla osób niepełnosprawnych w Uniwersytecie Gdańskim, pomoc indywidualna w przygotowaniu specjalnych materiałów dydaktycznych, realizowana we współpracy z Biblioteką Główną UG, udział w ogólnopolskich projektach, współpraca z organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych. W skład komisji wchodzi 16 osób – zarówno pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, jak i studenci. Przez wiele lat przewodniczącą była  prof. dr hab. Joanna Rutkowiak, obecnie funkcję tę pełni prof. Dorota Simpson.

 W 2000 roku powołano także na Uniwersytecie Gdańskim pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, którym jest obecnie dr Anna Kobylańska. W ramach Projektu „Uniwersytet bez Barier” co roku  na uczelni odbywa się Forum „Uniwersytet bez barier”, w którym uczestniczą osoby niepełnosprawne. To okazja do wspólnego spotkania, zaprezentowania swoich poglądów i dyskusji.


ostatnia zmiana: 2007-01-29
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:45
Speed Dating | Wiek: 30-45 Gdynia
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EUFORIA DŹWIĘKU | GDAŃSK
Polityka Prywatności