Sztuka flamenco narodziła się przed wiekami jako folklor Cyganów zamieszkujących południową prowincję Hiszpanii – Andaluzję. Przejmujący śpiew, niepokojąca muzyka i dynamiczny, pełen napięcia taniec z miejsca zapadają głęboko w duszę i nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Zarówno dla artysty, jak i dla widza flamenco jest sposobem dotarcia do najgłębszych emocji i przeżycia stanu duchowego uniesienia - duende. Sztuka ta zyskała miłośników na całym świecie, stając się uniwersalnym językiem jednoczącym ludzi różnych narodowości.
ARTE FLAMENCO jest międzynarodowym projektem, w którym obok gwiazd hiszpańskiej sceny flamenco występują artyści z innych krajów, także z Polski. Co roku prezentujemy polskiej publiczności wybitnych artystów flamenco młodego pokolenia, dbając o to, by każdy koncert był porywającym widowiskiem.
Trasę koncertową ARTE FLAMENCO 2007 swym honorowym patronatem objął Instytut Cervantesa przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie, dając wyraz uznaniu dla kunsztu zaproszonych artystów. W tym roku będą to:
Rocío Bazan – śpiew
Paco Javier Jimeno – gitara flamenco
Yasaray Rodriguez – taniec
David Morales – taniec
Arturo „El Polaco” – gitara flamenco
Jeromo Seruga – śpiew
Chico Fargas – instrumenty perkusyjne
O Artystach:
ROCIO BAZAN - śpiew
Pochodzi z Malagi, z rodziny gorących miłośników flamenco, tak więc śpiewała i tańczyła juz jako mała dziewczynka. Pierwsze doświadczenia zdobywała śpiewając do tańca w lokalnych zespołach młodzieżowych, wkrótce jednak jej talent został dostrzeżony na festiwalu Cante de las Minas, gdzie w roku 1999 zdobyła I. nagrodę dla młodych artystów. Rok później zdobyła kolejne tytuły - El Premio Nacional del Festival de Calasparra ‘Fosforito’ dla najbardziej dojrzałej artystycznie śpiewaczki oraz nagrodę w kategorii śpiewu por malaguenas w Jumilli. Wreszcie w roku 2002 zdobyła ten najważniejsze trofeum – zdobyła I. nagrodę na Bienal Flamenco w Sewilli. Rocío zachwyca swym niezwykłym głosem, temperamentem i urodą. Potrafi też zaskoczyć widzów znakomitym tańcem por bulerías…
PACO JAVIER JIMENCO – gitara flamenco
Naukę gry na gitarze flamenco rozpoczął w wieku 12 lat i juz jako 15-latek został oficjalnym gitarzystą w Tablao Fiesta de Malaga. Występował na rozlicznych festiwalach w całej Hiszpanii i współpracował z różnymi zespołami, a także chętnie zgłaszał się do konkursów młodych talentów. Ma na swoim koncie najbardziej prestiżowe nagrody: Premio Nacional Manolo de Huelva, Bordón Minero – nagroda na XXXV festiwalu del Cante de las Minas, El Madronero – nagroda na festiwalu w Motellano, a także w 98 roku najważniejsza nagroda na Bienal Flamenco w Sewilli. Obecnie Paco jest oficjalnym gitarzystą Festiwal Cante de las Minas oraz wykładowcą w Casa de la Cultura del Ayuntamiento de Estepona. W Polsce koncertował już na zaproszenie Instytutu Cervantesa.
DAVID MORALES – taniec
Naukę tańca rozpoczął jako czterolatek, a w wieku lat 11 już odbył swoje pierwsze zagraniczne tournee po Arabii Saudyjskiej jako cudowne dziecko tańca flamenco. Jako 17-latek był finalistą konkursu młodych talentów na Biennale w Sewilli. Od tamtego czasu nieustannie koncertował z różnymi zespołami, by w końcu związać się artystycznie z gitarzystą Paco Jimeno i śpiewaczką Rocio Bazan, z którymi odbył kilka tras koncertowych po całym świecie na zaproszenie Instytutu Cervantesa jako reprezentanci kultury andaluzyjskiej. Od 2002 roku David Morales prowadzi własny zespół taneczny, reżyserując autorskie spektakle wystawiane na najważniejszych festiwalach w Hiszpanii.
YASARAY RODRIGUEZ – taniec
ur. 1976 r. w Hawanie, otrzymała gruntowne wykształcenie w dziedzinie tańca klasycznego, tańca współczesnego i aktorstwa. Jako tancerka Kubańskiego Baletu Narodowego pod dyrekcją Alicji Alonso występowała na największych scenach Europy i Ameryki Łacińskiej z repertuarem klasycznych tańców hiszpańskich oraz flamenco. W 2001 roku przeprowadza się na stałe do Sewilli. W latach 2001-2004 była stypendystką Fundacji Sztuki Flamenco Cristiny Heeren, gdzie doskonaliła się w dziedzinie tańca flamenco pod okiem mistrzów takich jak: Milagros Menjibar, Manuel Soler, Carmen Ledesma i Javier Baron. W większości przypadków nauczyciele ci wybierali Yasaray na swoją asystentkę i zachęcali by ona sama udzielała lekcji. Z czasem rozpoczyna karierę na hiszpańskich scenach flamenco, występując w słynnym madryckim tablao Cafe de Chinitas oraz w Sewilli w Sol Cafe Cantante i La casa de la Memoria. Ze swoim własnym zespołem opracowała spektakl muzyczno-taneczny, który prezentowany był na festiwalach flamenco w wielu krajach Europy.
ARTURO ‘EL POLACO’ – gitara flamenco
Wybitny instrumentalista i specjalista w dziedzinie rytmu, żywa encyklopedia wiedzy o flamenco. Ma na swoim koncie występy i tournee między innymi w Niemczech, Holandii i Meksyku. W Polsce współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Gitarzysta niezwykle ceniony w polskim środowisku muzycznym - brał udział w ważnych przedsięwzięciach między innymi z zespołem Maanam, Kora Ola,Ola!, Antoniną Krzysztoń i José Torresem. Jako dyrektor artystyczny prowadzi również własną grupę flamenco „LOS PAYOS”.
JEROMO SEGURA – śpiew
Jeromo Segura rozpoczął swą karierę artystyczną wygrywając konkurs śpiewu por fandango w 2000 r. Nagrodą było dwuletnie stypendium w renomowanej Fundacji Cristiny Heeren, podczas którego Jeromo pobierał lekcje u najlepszych mistrzów jak Jose de Tomasa i Naranjito de Triana. Bardzo szybko jego piękny, subtelny i klarowny głos został zauważony przez wielkie nazwiska świata flamenco i Jeromo zaczął występować m.in.u boku Jose Merce czy Carmen Linares. Zdobywał również kolejne nagrody w konkursach, m.in. na prestiżowym festiwalu Cantes de las Minas. Wkrótce zdecydował specjalizować się w „cante pa’ tras”, czyli akompaniowaniu do tańca. Obecnie Jeromo Seruga jest jednym z najbardziej rozchwytywanych śpiewaków i występuje na stałe w zespołach największych tancerzy dzisiejszych czasów jak: Eva la Yerbabuena, Adela i Rafael Campallo czy Pastora Galvan.
CHICO FARGAS – instrumenty perkusyjne
Muzyk cieszący sie ogromnym uznaniem za swe niezwykłe poczucie rytmu, elegancję, wrażliwość i żywiołowość. Wyrósł w muzycznej kulturze flamenco, ale równie dobrze znajduję się w innych stylach muzycznych. Karierę rozpoczął w 1990 r. grając flamenco-pop z legendarnym zespołem CAÑADÚ. Grupa ta zdobyła popularność i uznanie krytyki i gościła na najważniejszych festiwalach jak Bienal de Sevilla czy BAM de Barcelona. W późniejszych latach Chico Fargas trafia do zespołu wielkiej tancerki Evy La Yerbabuena, a także występuje na stałe z gwiazdami śpiewu flamenco jak Arcangel czy Maite Martin. Ma na swoim koncie dwie płyty solowe, a także udział jako muzyk i producent w nagraniach wielu innych artystów.
25 marca 2007 (niedziela) godz. 17.00 i godz. 20.00 - SOPOT
Opera Leśna - Sala Kameralna ul. Moniuszki 12
Bilety: BART – Opera Leśna, www.ticketonline.pl
Organizator: Szkoła Tańca Flamenco TRIANA www.triana.pl