Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, mgr Jarosław Błochowiak otrzymał wyróżnienie w XII edycji Konkursu im. Jana Józefa Lipskiego na najlepsze prace magisterskie. Opiekunem magisterium był prof. UG dr hab. Zbigniew Majchrowski. Na tegoroczny konkurs zgłoszono 56 prac z 12 uniwersytetów i akademii.
Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, mgr Jarosław Błochowiak otrzymał wyróżnienie w XII edycji Konkursu im. Jana Józefa Lipskiego za pracę magisterską pt. „W ogrodzie, u wrót którego stoi anioł z mieczem ognistym”. Homoseksualność w prozie narracyjnej Witolda Gombrowicza. Opiekunem magisterium był prof. UG dr hab. Zbigniew Majchrowski. Na tegoroczny konkurs zgłoszono 56 prac z 12 uniwersytetów i akademii. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 29 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie.
Obecnie mgr Błochowiak jest doktorantem I roku Filologicznego Studium Doktoranckiego UG, a 14 czerwca Rada Wydziału Filologiczno-Historycznego otworzyła mu przewód doktorski.
Pierwszą edycję Konkursu ogłoszono w 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Bujaka. Pomysł zyskał poparcie środowiska przyjaciół Jana Józefa Lipskiego. Celem konkursu było upamiętnienie jego Patrona przez wspieranie młodych naukowców podejmujących podobną tematykę literacką i społeczną. Przez siedem lat kolejne edycje Konkursu organizowało Towarzystwo Demokratyczno-Społeczne. W grudniu 2002 roku obowiązki te przejęło Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.
Słowo od organizatorów konkursu:
„Konkurs prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego zorganizowano dla upamiętnienia postaci Patrona przez wspieranie szczególnie uzdolnionych studentów kierunków humanistycznych i społecznych i ułatwienie im startu w świecie nauki. Jan Józef Lipski to wybitna postać, zasługująca na naszą pamięć ze względu na wybitne osiągnięcia naukowe, a także wyjątkowe dokonania w dziedzinie kształtowania naszej świadomości społecznej i obywatelskiej, które znalazły swoje miejsce w historii opozycji demokratycznej naszego kraju. Towarzyszy nam również przekonanie, że wyróżnianie młodych ludzi, w swoich pracach podejmujących problemy humanistyki i wykazujących wrażliwość na kwestie społeczne jest ważne dla rozwoju całego społeczeństwa”.