Zakończyła się wyprawa do Ekwadoru w ramach badań naukowych sponsorowanych przez Uniwersytet Gdański. Celem wyprawy było spotkanie przedstawicieli ginących kultur i ewentualne określenie granicy, która wyznacza kulturę zagrożoną wyginięciem. Wyprawa odbyła się w dniach 4.07-27.07 2007 r.
W trakcie wyprawy dr Aleksandra Wierucka, pracownik Katedry Kulturoznawstwa, odwiedziła trzy kultury, zagrożone w różnym stopniu, oraz nawiązała współpracę z organizacją Sumak Allpa, pracujacą na rzecz amazońskich kultur tubylczych w Ekwadorze.
Wyprawa odbyła się w dniach 4.07-27.07 2007 roku w ramach badań naukowych ad. dr Aleksandry Wieruckiej z Katedry Kulturoznawstwa (prowadzonych w kierunku pracy habilitacyjnej). W Ekwadorze udało się odwiedzić trzy różne kultury: Tsachilla (prawie całkowity zanik tradycji, które są już tylko sztucznie podtrzymywane), Secoya (z częściowo zachowaną kulturą, która wciąż walczy o przetrwanie we współczesnym świecie, ale jest skazana na zanik) oraz Huoarani (kultura wciąż w pełni zachowana).
Członkowie wyprawy brali udział w życiu codziennym wioski Huoarani, poszukiwali wiadomości na temat ich historii i mitologii, rozważali problemy związane z kontaktem ze współczesnym światem oraz badali perspektywy i szanse, jakie przed nimi stoją.
W trakcie wyprawy zostały zebrane materiały do dalszej pracy naukowej oraz nawiązany kontakt z organizacją Sumak Allpa, która zajmuje się ginącymi kulturami ekwadorskiej części Amazonii. Dr Aleksandra Wierucka została zaproszona na międzynarodową konferencję naukową organizowaną przez Sumak Allpa w październiku br., która dotyczyć będzie projektu adaptacji kultur indańskich do nowych warunków cywilizacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu silnych korzeni etnicznych.