Barbara Adamczyk, studentka Uniwersytetu Gdańskiego i jednocześnie absolwentka filozofii UG zdobyła wyróżnienie w konkursie PFRON „Otwarte Drzwi” na najlepsze prace magisterskie, których tematem było badanie zjawiska niepełnosprawności. Praca powstała pod kierunkiem prof. Ludwika Kostro.
Barbara Adamczyk, absolwentka filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, która obecnie studiuje także kulturoznawstwo na Wydziale Filologiczno - Historycznym UG, zdobyła wyróżnienie, w kategorii rehabilitacja medyczna, za pracę magisterską pt. „Analiza wizerunku szaleństwa kształtowanego przez psychiatrię i sztukę” w IV edycji konkursu „Otwarte Drzwi”, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie z lat 2005 -2006 oraz 2006 - 2007, których tematem jest badanie zjawiska niepełnosprawności w wymiarze zdrowotnym, zawodowym lub społecznym.
Na IV edycję konkursu nadesłano ponad 50 prac. W pracy Barbary Adamczyk doceniono oryginalność, samodzielność krytycznego myślenia oraz głęboką analizę fenomenologiczno – hermeneutyczną.
Praca powstała pod kierunkiem prof. Ludwika Kostro z Zakładu Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i jest zestawieniem oraz porównaniem wizerunków szaleństwa wyłaniających się z psychiatrii oraz sztuki. Duży nacisk został położony na stygmatyzację samego terminu szaleństwo, jak i osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. W pracy wyraźnie została rozróżniona stygmatyzacja pozytywna - dokonywana za pośrednictwem sztuki - i negatywna - dokonywana za pośrednictwem psychiatrii. Analizie został poddany także problem funkcjonowania w społeczeństwie terminów o negatywnym zabarwieniu, dotyczących osób chorych psychicznie.