Sukcesem zakończyła się wyprawa alpinistyczno-szkoleniowa zorganizowana przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Adventure Club Uniwersytetu Gdańskiego, której celem było zdobycie najwyższego szczytu Afryki – Kilimanjaro (5895 m n.p.m.). W wyprawie wzięło udział 12 uczestników, w tym niewidomy student Wydziału Ekonomicznego UG, Paweł Urbański, który jako pierwszy niewidomy Europejczyk stanął na Kilimanjaro.
Wyprawa alpinistyczno-szkoleniowa zorganizowana przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Adventure Club Uniwersytetu Gdańskiego, której celem było zdobycie najwyższego szczytu Afryki – Kilimanjaro 5895 m n.p.m., odbyła się w dniach 06 – 18 lutego 2008 r i wchodziła w skład projektu „Korona Ziemi”.
W wyprawie wzięło udział 12 uczestników w tym niewidomy student Wydziału Ekonomicznego, Paweł Urbański, który jako pierwszy niewidomy Europejczyk stanął na Kilimanjaro (5895 m .n.p.m) - najwyższym samodzielnie istniejącym szczytem ziemi poza Azją.
Pozostali członkowie wyprawy: Czesław Kuba Jakubczyk, Katarzyna Jakubczyk, Ela Gładkowska, Krzysztof Gutteter, Marcin Kamiński, Katarzyna Kowalik, Hanna Kwiek, Jakub Matys, Jacek Redkiewicz, Agnieszka Trojanowska, Adam Bortnowski
Relacja uczestników wyprawy:
Droga na szczyt prowadziła szlakiem Machame Route (jednym z najpiękniejszych i najrzadziej uczęszczanych). Początkowy etap wiódł przez dżunglę, którą pokonaliśmy w ciągu 2 dni. Następnie weszliśmy na wysokość 4600 m. i aby lepiej przystosować organizm do warunków wysokościowych zeszliśmy do obozu znajdującego się na wysokości 3900 m . Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną odwagą i wytrzymałością , szczególne uznanie i podziw należą się kierownikowi wyprawy - Pawłowi Urbańskiemu, który doskonale radził sobie zarówno z wysiłkiem fizycznym, jak i psychicznym.
Przez całą drogę Paweł był skoncentrowany i uważny, ponieważ wiedział, że choćby jeden nierozważny krok może pozbawić go szansy zdobycia szczytu. Wszyscy wspieraliśmy Pawła w jego wysiłku. Codziennie tworzone były ekipy prowadzące i asekurujące Pawła. Byliśmy jego oczami, a on nam ufał, co było naprawdę niepowtarzalnym doświadczeniem.
Atak szczytowy rozpoczął się 11 lutego o godzinie 23.00 czasu lokalnego. Wszyscy byliśmy podekscytowani i niecierpliwi, jednak droga na szczyt okazała się bardzo trudnym wyzwaniem. Dała nam się we znaki choroba wysokościowa –wskutek braku tlenu odczuwaliśmy takie dolegliwości jak zawroty głowy czy nudności. Ogromny wysiłek może zobrazować fakt, iż ostatnie 170 metrów pokonaliśmy w przeciągu 1,5 h. O godzinie 8.00 pomimo trudności wszyscy szczęśliwie dotarli na szczyt, gdzie zapanowała ogólna radość i euforia.
Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia pragniemy wyrazić władzom Uniwersytetu Gdańskiego a zwłaszcza dla:
Rektora Uniwersytetu Gdańskiego – prof. Andrzeja Ceynowy,
Prorektora ds. studenckich - dr Jacka Taraszkiewicza,
Dziekana Wydziału Prawa i Administracji – prof. Jarosława Warylewskiego,
Dziekana Wydziału Ekonomicznego - prof. Stanisława Szwankowskiego,
Prorektora ds. rozwoju i finansów UG - prof Jerzego Bielińskiego,
Dziekana Wydziału Zarządzania - prof. Mirosława Szredera
Dziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego – prof. Józefa Arno Włodarskiego