20 kwietnia 2008 (niedziela)
Haydamaky w Polsce - Gdynia
7 kwietnia 2008 r. ukaże się na polskim rynku „Kobzar”, najnowszy album ukraińskiego zespołu Haydamaky. Płyta w całości nagrana jest w Polsce, w jednym z ostatnich analogowych studiów nagrań.
Polskich akcentów na płycie jest więcej: za mastering płyty odpowiedzialny był Mariusz Dziurawiec „Mario Aktivator” (pracujący wcześniej m.in. z: Zion Train, Rootsman, Macka B, Mad Professor, Bakshish, Kapela Ze Wsi Warszawa, Kayah) i Jarek Smak „Smok” (jeden z założycieli punkowej grupy Post Regiment, w połowie lat 90-tych gitarzysta w polskim rockowym zespole Falarek Band; jako producent muzyczny współpracował m.in. z grupą Dezerter).
Na płycie „Kobzar” gościnnie pojawili się Krzysztof „Grabaż” Grabowski i wokaliści zespołu Vavamuffin. Tym krążkiem Haydamaky pokazują jak interesujące muzycznie może być połączenie brzmień bliskich i Polakom, i Ukraińcom.
Muzycy inspirację dla nazwy krążka zaczerpnęli od ukraińskich niewidomych pieśniarzy, którzy, podobnie jak średniowieczni trubadurzy, podróżowali po świecie grając na bandurze, tradycyjnej ukraińskiej cytrze oraz śpiewając wspaniałe ballady nawiązujące do wolnych kozackich czasów.
Kobzar z czasem zyskał miano symbolu ukraińskiej tożsamości. Narodowy poeta ukraiński – Taras Szewczenko, nazywany przez wielu ukraińskim Williamem Shakespearem, zasłynął m.in. ze zbioru wierszy zatytułowanych właśnie „Kobzar”. Istne arcydzieło, zbiór refleksji i obrazów, w którym autor zawarł piękny wiek, ówczesne zwyczaje oraz nastroje zamknięte w ludzkich duszach.
Dla Haydamaków ten album to odzwierciedlenie ich patriotycznej miłości do kraju i jego kultury, a także swoiste wyzwanie muzyczne – niezwykle efektowna kompilacja dźwięków, która potwierdza ich wysoką pozycję na międzynarodowej scenie.
Haydamaky rozpoczęli swoją karierę w 1991 roku jako undergroundowy zespół Aktus. Sytuacja zmieniła się po przyjściu do zespołu Oleksandra Jarmoli i Ivana Leno, znanych muzyków folkowych. Na muzycznym pograniczu spotkały się wówczas reggae, punk, ska i „alternatywa” Aktusa z nutami ukraińskiej muzyki folkowej. Zespół zaczął szukać sobie miejsca na lokalnej scenie muzycznej. Nie chciał iść drogą postsowieckiej estrady, nie chciał również kopiować zachodnich standardów muzycznych. W 2001 roku wytwórnia fonograficzna EMI zauważyła grupę i podpisała z nim pierwszy na Ukrainie kontrakt. Wówczas też zmieniła się nazwa zespołu na Haydamaky. Dalszy ich rozwój był już nieunikniony.
Sława Haydamaków rozkwitła w czasie Pomarańczowej Rewolucji, zaś obecnie zespół uznawany jest za jeden z najbardziej ciekawych projektów ukraińskiej sceny muzycznej. Grupa wykonuje klasycznego rocka, połączonego z folklorem zaczerpniętym z różnych stron świata, co owocuje niepowtarzalnym brzmieniem. Haydamaky to także rock’n’roll, wsparty solidnym podkładem bębnów, basów oraz mocnego gitarowego gryfu. Ponadto, grupa na najnowszym krążku prezentuje śmiałe, oryginalne połączenia brzmienia dub, ska, a nawet rapu.
Grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień za swoją wyrazistą twórczość. Bogaty dorobek artystyczny, a także podpisany w 2006 roku kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną EastBlok Music, otworzyły przed nimi zachodnioeuropejski rynek muzyczny. W tym roku grupa zaprezentuje się również polskiej publiczności.
Ucho
ostatnia zmiana: 2008-03-05