Nowym Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2008 – 2012 został prof. dr hab. Bernard Lammek, obecnie Prorektor ds. Nauki UG. Wybory odbyły 7 kwietnia 2008 r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 12.00.
Jak ogłosił około godz. 13.00 Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej UG, prof. dr hab. Zdzisław Brodecki, nowym Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2008 – 20012 został prof. dr hab. Bernard Lammek. Wyboru dokonało Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Lammek wygrał w pierwszej turze głosowania. W dalszej kolejności odbędą się wybory prorektorów.
Kalendarium wyborcze i komunikaty związane z wyborami na UG znajdują się na stronie: http://www.ug.gda.pl/pl/dz_org/senat/wybory08-12/wybory08-12.htm Rektor elekt obejmie obowiązki Rektora 1 września 2008 r., kiedy to zacznie się nowa kadencja.
Zamierzenia i program wyborczy Rektora – elekta znajduje się na stronie www.lammek.ug.gda.pl
Prof. dr hab. Bernard Lammek, obecnie Prorektor ds. Nauki UG, urodził się 13 sierpnia 1947 r. w Sierakowicach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach, a w 1969 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. W tym samym roku podjął pracę w kierowanej przez profesora Janusza Sokołowskiego Katedrze Chemii Organicznej WSP w Gdańsku. Promotor pracy doktorskiej był profesor Kupryszewski. W 1988 r., po zatwierdzeniu przez CKK stopnia doktora habilitowanego, został awansowany na stanowisko docenta. Wkrótce po utworzeniu Wydziału Chemii w 1991 roku został mianowany profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł profesora zdobył w roku 1994 r., a w 1997 został mianowany profesorem zwyczajnym.
Staże zagraniczne i współpraca naukowa
w latach 1979-1980 pobyt na stażu w Medical College of Ohio w Toledo w zespole kierowanym przez znanego biochemika profesora Maurice’a Manninga.
w latach osiemdziesiątych pracował dwukrotnie w Toledo, odbył też kilkumiesięczny staż naukowy w Uppsali.
w 1988 r. na prośbę i we współpracy z prof. H. Gavras z Centrum Biomedycznego Uniwersytetu w Bostonie stworzył laboratorium peptydowe, a następnie spędził półtora roku współpracując naukowo z zespołem lekarzy i fizjologów.
od 1995 roku współpracuje z profesorem Klausem Neubertem z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle
od roku 1993 z dr Jiriną Slaninovą z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze.
Od czasu powstania Wydziału Chemii aktywnie uczestniczył w tworzeniu kierunku - ochrona środowiska. Przez dwie kadencje był prodziekanem Wydziału Chemii (1996 - 2002). Od 2002 roku Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Gdańskiego. Od 9 lat kieruje Katedrą Syntezy Organicznej. Jest także Przewodniczącym Zespołu Nauk Mat-Fiz-Chem. Komisji Ekspertów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i członkiem Senatu UG od 1990 roku. Należy do European Peptide Society i American Peptide Society.
Autor i współautor ponad 120 oryginalnych artykułów opublikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Wypromował kilkudziesięciu magistrów i 13 doktorów. Prowadzi wykład kursowy z chemii organicznej dla studentów chemii.
Hobby to lektura książek o tematyce historycznej oraz z gatunku science-fiction, grzybobranie oraz turystyka rowerowa; żonaty, ma syna i córkę.