23 kwietnia 2008 (środa)

III Festiwal Filmów Afrykańskich

„AfryKamera” jest przedsięwzięciem unikatowym – w całej Europie Środkowo-Wschodniej nie ma podobnego wydarzenia. Swoim zasięgiem Festiwal obejmuje pięć dużych miast Polski: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Toruń. Celem „AfryKamery” jest prezentacja afrykańskiego dorobku kulturowego, a szczególnie kinematografii.

Ukazując ciekawych i docenianych artystów pragnie promować to, co najwartościowsze na kontynencie afrykańskim oraz poszerzać horyzont  postrzegania współczesnego świata. Dąży do wspierania pozytywnej promocji Afryki w Polsce, pokazania bogactwa i różnorodności kontynentu oraz jego bardziej realistycznego obrazu, nie tylko naznaczonego wojnami i kolonializmem. Zapraszamy na nasz polsko-afrykański dialog kultur.

DLACZEGO FILMY Z AFRYKI? Podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie (2006) Afrykę uznano za temat przewodni, a musical Carmen In Khayelitsha został zdobywcą Złotego Niedźwiedzia (po raz pierwszy w historii kina afrykańskiego; prezentowany na „AfryKamerze” w 2007 r.). Tsotsi Gavina Hooda stał się hitem festiwali od Edynburga po Toronto i przypieczętował sukces zdobywając Oskara za najlepszy film obcojęzyczny (polska premiera właśnie na „AfryKamerze” w 2006 r.). W ciągu minionych 3 lat nominacje do Oskara otrzymały inne produkcje lub koprodukcje afrykańskie (Abouna Harouna, Yesterday Roodt’a – prezentowany na ostatniej „AfryKamerze” – oraz Hotel Rwanda George’a). Ostatnim wymiernym sukcesem było Specjalne Wyróżnienie Jury na ubiegłorocznym MFF w Wenecji dla filmu Baratt Harpuna. Kino afrykańskie staje się coraz bardziej atrakcyjne i doceniane na całym świecie, zarówno przez publiczność, jak i krytykę.

Afrykamera w Gdańsku

Festiwal odbędzie się w terminie 18-23 kwietnia w kinie Kameralnym w Gdańsku. Zaprezentujemy 12 filmów – najciekawszych osiągnięć kinematografii afrykańskiej z ostatnich 4 lat. Obrazy zostały dobrane w taki sposób, aby pokazać całe spectrum tej kinematografii – od północnoafrykańskich - takich jak marokańska, angolska, tunezyjska i egipska, po filmy z Ghany, Nigerii, Czadu, Mauretanii oraz Republiki Południowej Afryki. Różnorodność gatunkowa (dramaty, melodramaty i komedie) idzie w parze z tematyczną. Kino afrykańskie jest oczywiście zdominowane przez ważkie problemy polityczno-społeczne (wojna, terroryzm, upadek apartheidu), ale podejmuje i bardziej kameralne zagadnienia - dramaty rodzinne, historie miłosne, problemy relacji damsko-męskich.  
   
Festiwal Afrykamera nie tylko prezentuje sztukę i kulturę kontynentu afrykańskiego, pełni także rolę edukacyjną – stąd pokazy filmów dokumentalnych oraz prelekcje wprowadzające w zagadnienia tamtejszej kultury i kinematografii.

ostatnia zmiana: 2008-04-16
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:45
Speed Dating | Wiek: 30-45 Gdynia
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EUFORIA DŹWIĘKU | GDAŃSK
Polityka Prywatności