Na wydziale ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) otwarto jedyną w Polsce i w środkowej Europie pracownię komputerową z dostępem do bazy danych ekonomicznych i finansowych firmy Thomson Reuters.
"Dostęp do danych pozwoli nam wykorzystać nowe możliwości w prowadzeniu zajęć z takich przedmiotów jak: bankowość inwestycyjna, analiza portfelowa, rynki akcji i obligacji" - powiedziała PAP rzecznik prasowy UG, Beata Czechowska-Derkacz.
Zdaniem rzecznik, dzięki pracowni wykształcenie studentów UG będzie lepiej odpowiadać potrzebom rynku pracy. "Także z tego powodu, że poznają oni produkty Thomson Reuters, największej agencji informacyjnej na świecie, wykorzystywane w wielu instytucjach finansowych" - powiedziała Czechowska-Derkacz.
Na udostępnieniu bazy danych zyska też sama firma Thomson Reuters, która ma swój oddział w Gdyni. "Zatrudniamy wielu absolwentów UG, a ośrodek będzie się rozwijał i z pewnością będziemy potrzebowali kolejnych pracowników. Jeśli znajdą się wśród nich absolwenci UG znający już nasz system i bazę, tylko na tym skorzystamy" - powiedział Jarosław Czarzasty, dyrektor trójmiejskiego oddziału Thomson Reuters.
Pracownie, podobne do uruchomionej w środę na UG, istnieją w wielu zachodnich uczelniach kształcących finansistów i ekonomistów.
Thomson Reuters to jedna z największych agencji informacyjnych na
świecie. Zatrudnia ponad 50 tys. pracowników, a działa na terenie
93 krajów na sześciu kontynentach. W Polsce firma zatrudnia ponad
500 osób, w tym 400 w centrum danych w Trójmieście. Trójmiejski
oddział Thomson Reuters jest jedynym centrum danych, jakie firma
prowadzi w krajach Europy Środkowej.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl