25 lipca 2008 (piątek)
HELP nad morzem
Od 14 do 25 lipca, turyści i mieszkańcy najpopularniejszych polskich kurortów nadmorskich, będą mogli bezpłatnie zbadać poziomu tlenku węgla (czadu) w wydychanym powietrzu.
W ten sposób określą poziom zatrucia dymem tytoniowym Wydarzenie jest częścią największej ogólnoeuropejskiej akcji prozdrowotnej „HELP – dla życia bez tytoniu”.
Help Summer Tour odwiedzi w tym roku: Ustronie Morskie, Mielno, Sarbinowo, Darłowo, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Jastarnię oraz Hel. Badaniu będą mogli poddać się zarówno nałogowi palacze, jak i osoby niepalące, które na co dzień przebywają w bliskim otoczeniu palących znajomych, małżonków, czy rodziców. Badania przeprowadzone będą przy pomocy tzw. smokolizera. Urządzenie analizuje wydychane z płuc powietrze i rejestruje poziom znajdującego się w nim czadu.
Antytytoniowa kampania „HELP – dla życia bez tytoniu” została zainicjowana w 2005 r., a jej pomysłodawcą była Komisja Europejska. Akcja prowadzona we wszystkich 27 krajach członkowskich UE skierowana jest szczególnie do młodzieży w wieku 15-18 lat oraz osób dorosłych (18-30 lat) i ma na celu zapobieganie paleniu, pomoc w rzucaniu palenia oraz informowanie o zagrożeniach wynikających z biernego palenia. W grudniu 2007 roku, projekt HELP wyróżniono prestiżową „European Excellence Award” w kategorii „Consumer Heath,” przyznawaną pod patronatem międzynarodowego magazynu Communications Director. Został tym samym uznany za najwybitniejszą i najbardziej profesjonalną akcję zdrowotną minionego roku w Europie.
ostatnia zmiana: 2008-07-09