29 lipca 2009 (środa)
Über Grenzen – przekraczając granice
Inspiracją dla projektu „Przekraczając granice“ stały się wywiady z pięćdziesięcioma osobami, które w różnych warunkach przeżyły okres przed i po drugiej wojnie światowej oraz czas zimnej wojny.
Mieszkańcy Niemiec Zachodnich, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, regionów przygranicznych, osoby niemieckiego pochodzenia mieszkający w Polsce i polskiego pochodzenia mieszkające w Niemczech opowiadają o swoim życiu. Wszystkie te historie układają się w „Album“ w formie instalacji przestrzennej.
„Nie chcę poruszać w żaden sposób kwestii winy, dużo bardziej chcę uchwycić to, co trzeba przekazać dalej“, tłumaczy artystka. Podczas wywiadów Tatjana Utz fotografuje także otoczenie i przedmioty związane ze wspomnieniami swoich polskich i niemieckich rozmówców. Z nagrań i zdjęć powstają obrazy i płótna z tekstami dużego formatu, które układają się jak puzzle w jedno dzieło. Powstaje „album, który można przejść“ - poduszki, tapety, ale także stare fotografie i kolekcjonerskie filiżanki są motywami obrazów, które reprezentują ludzi i opowiadają własne historie.
Wystawa „Przekraczając granice“ była pokazywana w róznych miastach Niemiec, między innymi w Berlinie, Monachium i Ludwigshafen. Po przystanku we Wrocławiu od 2-29 lipca będzie ją można zobaczyć w NCK w Gdańsku.
O artystce:
Tatjana Utz urodziła się w 1975 roku w Starnberg, dorastała w Germering. Studiowała w Monachium najpierw historię sztuki i edukację artystyczną. Kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych (2001-2006) pod kierunkiem malarza Jeana Scully. Tatjana Utz rozwinęła rodzaj malarstwa, który zawiera elementy historyczne oraz socjologiczne i może być odczytywany jako sztuka przekazu. (Kunst der Vermittlung)
ostatnia zmiana: 2009-06-22