11 sierpnia 2009 (wtorek), godz. 19:00
Zagra dwanaście saksofonów
Zapraszamy serdecznie na niezwykły koncert Zespołu noszącego tytuł Ambasadora Unii Europejskiej "The European Saxophone Ensemble". Złożony z dwunastu muzyków z rożnych krajów Europejskich zespół, prowadzony jest przez Polaka - Cezariusza Gadzinę.
The European Saxophone Ensemble - międzynarodowy zespół młodych saksofonistów wystąpi w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku 11 sierpnia o 19:00.
Zespół to Ambasador Kultury w Unii Europejskiej w 2008 roku. W programie utwory czterech wybitnych kompozytorów europejskich, którzy specjalnie dla tego zespołu napisali utwory - są to: Dan Dediu (ROM), Maciej Małecki (PL), Cezariusz Gadzina (PL) oraz Luc Mishalle (B).
Program:
“Splitit” - Luc Mishalle
“Europa” suita na 12 saksofonów - Maciej Małecki
-Europa, byk i porwanie
-Romulus i Remus
-Śpiew Orfeusza po utracie Eurydyki
-Pan i nimfa Syrinks zamieniona w trzcinie
-Apollo bóg światła
“Vria” - Dan Dediu
“Upgrade” - Cezariusz Gadzina
O ARTYSTACH
The European Saxophone Ensemble (ESE) to międzynarodowy zespół kierowany przez Cezariusza Gadzinę, który otrzymał tytuł Ambasadora Kultury w Unii Europejskiej w 2008 roku. Członkowie zespołu zostali wyłonieni na drodze przesłuchań w czterech europejskich stolicach. Dyrektorem i pomysłodawcą projektu jest Polak - Cezariusz Gadzina.
Zespół składa się z dwunastu młodych muzyków z 12 różnych krajów Europy, którzy grają na wszystkich rodzajach saksofonu od saksofonu basowego, poprzez barytonowy, tenorowy i altowy aż do saksofonu sopranowego.
Celem projektu jest pokonywanie barier pomiędzy różnymi typami muzyki. Muzyka klasyczna, avantjazz i muzyka tradycyjna – wszystkie style są pomieszane.
Czterech wybitnych kompozytorów europejskich napisało nowe kompozycje dla tego zespołu: Dan Dediu (ROM), Maciej Małecki (PL), Cezariusz Gadzina (PL) oraz Luc Mishalle (B). W studio radiowym „Toots” w Brukseli nagrana została płyta z tymi kompozycjami.
W 2008 roku European Saxophone Ensemble odbył trasę koncertową odwiedzając 7 państw europejskich (Litwę, Łotwę,
Estonię, Polskę, Rumunię, Francję i Belgię) zostawiając po sobie ślad w postaci nagrań radiowych i telewizyjnych.
Tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej
Tytuł zdobywają organizacje lub akcje, których działania przełamują bariery kulturowe jednocześnie szerząc idee Unii Europejskiej. Nadawany w drodze konkursu tytuł Ambasadora Unii Europejskiej finansowany jest (80%) przez Komisję Europejską. Saksofonista Cezariusz Gadzina
(ze Złocieńca, obecnie w Belgii), jest pierwszym Polakiem, który w historii projektów kulturalnych Unii otrzymał tytuł ambasadora Unii Europejskiej. W 2008 wszystkich organizacji uczestniczących w tym konkursie było trzysta.
The European Saxophone Ensemble:
Miriam Dirr – saksofon sopranowy (Niemcy)
Cornelia Högl – saksofon sopranowy (Austria)
Alicja Wolynczyk – saksofon sopranowy (Polska)
Zsófia Mèszáros – saksofon altowy (Węgry)
Ilse Bies – saksofon altowy (Holandia)
Alan Luzar – saksofon altowy (Słowenia)
Peter Cverle – saksofon tenorowy (Belgia)
Lieve de Keyser – saksofon tenorowy (Luksemburg)
Manuel Pramotton – saksofon tenorowy (Włochy)
Alexandre Madeira – saksofon barytonowy (Portugalia)
Kenny Talkowski – saksofon barytonowy/ altowy (Hiszpania)
François Xavier Caillet – saksofon basowy (Francja)
ostatnia zmiana: 2009-08-04