06 września 2009 (niedziela)
FESTIWAL WILNO W GDAŃSKU
Czterodniowy maraton kulturalny - prezentacja tego, co nowe, ciekawe i uznane, we współczesnej sztuce litewskiej. Do realizacji projektu zaproszono artystów reprezentujących najciekawsze trendy w muzyce, fotografii i multimediach. Warto również zaznaczyć, że interesujących artystów na Litwie i w Wilnie jest sporo. Ale nie wszystkich jesteśmy w stanie ugościć na tegorocznym festiwalu.
Festiwal to dwa główne nurty, czyli muzyka i fotografia oraz jej pochodne.
Na scenie zaprezentują się wybitni artyści z Litwy i Polski, m.in.: - szczegółowy plan poniżej. Na zakończenie festiwalu zapraszamy na nietuzinkowe wydarzenie muzyczne - specjalnie na tę okazję zaaranżowanego międzynarodowego koncertu. Wybitni akordeoniści z Polski i Litwy po raz pierwszy spotkają się na scenie właśnie w Gdańsku.
MUZYKA
Anastanas Jasenka
Antanas Jasenka swoją karierę zaczynał jako kompozytor muzyki tradycyjnej.
Obecnie zajmuje się muzyką elektroniczną i elektro-akustyczną. Jest to muzyka intensywna, dynamiczna, wielowarstwowa z dodatkiem rozmaitych elektronicznych dźwięków. Jasenka często współpracuje z różnymi artystami wizualnymi tworząc różnorodne projekty muzyczne i interdyscyplinarne. Prowadził audycje w radio i komponował muzykę do spektakli teatralnych.
5 września godz. 19:00
CSW Łaźnia ul. Jaskółcza 1
Village Kollektiv
Village Kollektiv powstał w 2002 roku z inicjatywy muzyków Kapeli ze Wsi Warszawa i Rafała Kołacińskiego znanego szerzej z zespołu Masala Sound System.
Tworzą muzykę będącą fuzją elektroniki z folkiem granym na "żywych" instrumentach ludowych. Wykorzystywane są ludowe melodie Kurpiów i bułgarskich Szopów, a także śpiew gardłowy z Tuwy i jojk ludu Samów. Wszystko to połączone jest z muzyką elektroniczną z kręgów electro, dub i d&b.
4 września godz. 19:00
Targ Węglowy
Atalyja
Atalyja najbardziej popularna litewska grupa rock-folkowa jest to połączenie folku, rocka, jazzu, funky i muzyki świata.
4 września godz. 20:30
Targ Węglowy
Żywiołak
Zespół „Żywiołak” jest efektem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych definiowanych powszechnie jako: heavy-folk, hard-folk czy folkmetal.
Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.
4 września godz. 22:00
Targ Węglowy
Balkan Sevdah
Balkan Sevdah to zespół bałkańskiej muzyki folkowej, powstał we wrześniu 2004 roku. Wykonuje muzykę inspirowaną folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo, Turcja). Czerpie ze źródeł, ostatnio z charakterystycznych wielogłosowych pieśni pochodzących z Pirinu, Kosowa i Epiru. Rytmika i melodyka utworów z tych regionów, a także surowość oryginalnych wykonań pozwala na różnorodne interpretowanie tradycji i włączanie własnych pomysłów aranżacyjnych - niekiedy bardzo odmienne od pierwowzoru. Motoryczna, czasem liryczna, zawsze transowa – taka jest muzyka Balkan Sevdah.
5 września godz. 19:00
Targ Węglowy
Fusedmarc
Zespół powstał w Wilnie w 2004 roku - do dziś grupę tworzy kilku młodych i ambitnych artystów, którzy spotkali się by połączyć swoje doświadczenia i wyobraźnię. Fusedmarc to projekt łączący współczesną sztukę i brzmienie z dużą ilością efektów audiowizualnych.
Występy zespołu to połączenie imponującej scenografii z elektronicznym i akustycznym brzmieniem oraz poruszającym wokalem. Wizualizacje emocjonalnie korespondują z muzyką. Kombinacja elementów scenicznych wzmacnia koncertowe odczucia słuchacza dając mu możliwość odnalezienia niespodziewanych, emocjonalnych skojarzeń. Koncerty Fusedmarc to audio-wizualne doznania otwarte na wolną interpretacje.
5 września godz. 20:30
Targ Węglowy
Izrael
Polski zespół muzyczny grający muzykę reggae, utworzony przez Roberta Brylewskiego w 1982 po ustaniu działalności Brygady Kryzys. Siedzibą zespołu były warszawskie Hybrydy. Izrael był zespołem grającym w Polsce najdojrzalszą, najbardziej tradycyjną i typową odmianę reggae, tzw. roots reggae, dorównując swoją muzyką twórczości oryginalnych zespołów czarnoskórych muzyków z Jamajki, czy Londynu, co było ewenementem na skalę nie tylko polską.
5 września godz. 22:00
Targ Węglowy
AKORDEON PROJECT
6 września godz. 20:00
Kościół Św. Jakuba, ul. Wałowa 28
Cezary Paciorek
Akordeonista, pianista, kompozytor. Zajmuje się muzyką jazzową i kościelną. Współpracuje m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Emilem Kowalskim, chórem Non-serio. Prowadzi Scholę Świętojańską przy Duszpasterstwie Środowisk Twórczych (kościół św. Jana w Gdańsku).
Zdobywca wielu nagród m.in. w Konkursie na kompozycję jazzową na festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku (1987 r.), wyróżnienie w konkursie Jazz Juniors w Krakowie (1993 r.). Do tej pory nagrał kilkanaście różnych stylistycznie płyt, w tym autorską "Shalom" (Polonia Records 2001), będącą owocem podróży do Izraela.
Koncertował na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, Moskwie, w Niemczech, w Szwecji, Rumunii, na Węgrzech, w
Japonii, Izraelu.
Raimondas Sviackevicius
Poznawał tajniki gry na akordeonie podczas studiów w Wilnie, Łodzi i Królewskim Konserwatorium w Hadze. Młody artysta występował jako solista m. in. z Państwową Litewską Orkiestrą Symfoniczną, brał udział w wielu festiwalach i konkursach muzycznych. Zdobywca wielu nagród m.in. "Citta di Castelfidardo", "Pianello Val Tidone", "Premio Internazionale per fisarmonica Stefano Bizzarri". Chętnie uczestniczy w różnych formacjach grających muzykę eksperymentalną i awangardową, współpracuje również z zespołami jazzowymi. Od 2000 roku wykłada w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru.
Jarosław Bester
Akordeonista, kompozytor, twórca Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band). Łącząc w swej grze doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz stosując czytelne formy improwizacyjne, osiąga niezwykle energetyczną mieszankę o niespotykanych dotąd możliwościach barwowych i technicznych akordeonu. Uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i na świecie. W swoim dorobku, poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik oraz udziałem w wielu innych produkcjach fonograficznych, ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Polsce. Współpracował z wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej, jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej, m.in. z Johnem Zornem, Tomaszem Stańką, Donem Byronem, Grażyną Auguścik i wieloma innymi.
FOTOGRAFIA
WYSTAWY:
4 września godz. 18:30
Galeria Pionova, ul. Olejarna 2
Vilma Sileikiene
"Made in Lithuania", fotografia
W Galerii Pionova zobaczymy cykl Vilmy Sileikiene "Made in Lithuania," w którym wileńska artystka bada te cechy litewskiej kultury, które jej zdaniem pozwalają Litwie zachować jej wyjątkowość w nowym układzie geopolitycznym Europy.
Wybrane do wystawy artefakty zostały wybrane subiektywnie. Artystka unika przedmiotów masowej produkcji na rzecz tych wykonanych ręcznie czy to z powodów czysto pragmatycznych czy też estetycznych. Wiele z nich niesie za sobą także walory religijne jak i artystyczne.
Sileikiene to jedna z wiodących młodych, litewskich artystek, definiująca swoje prace słowami:
"Nie interesuje mnie etnografia a raczej ręcznie wykonane prace.
Interesuję się opowieściami jak zostały stworzone.
Nie interesuję się precyzją faktów z życia tych przedmiotów
Interesuję się osobami opowiadającymi te historię.."
Vilma Sileikiene ukończyła Wileńską Akademię Sztuk Pięknych, fakultet Fotografii i Mediów. Jej prace zostały pokazane między innymi na Biennale Młodej Sztuki w Hamburgu, w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie czy w Cork Vision Centre. Artystka jest stypendystką programów rezydencyjnych w Woodside w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych oraz w Hordaland Art Centre in Bergen w Norwegii.
Sileikiene porusza się w obszarze fotografii, sztuki video instalacji, recyclingu z różnych materiałów. Sama o sobie pisze: "Lubię przypadki kiedy mogę reagować spontanicznie na nowe sytuacje, nowe miejsca, nowe wydarzenia. Ważne jest dla mnie codzienne życie i proces socjalizacji."
Cykl "Made in Lithuania" będzie pierwszą wystawą artystki w Polsce.
Wystawa do 25.09
5 września godz. 18:00
CSW Łaźnia; ul. Jaskółcza 1
Akvile Anglickaite
Homes, fotografia
Ciepłe, przytulne, znajome, miłe tak w kilku słowach opisać możne typowe przedmieścia wielu europejskich miast zasiedlane przez klasę średnią. Z jednej strony zielone, dobre dla dzieci z drugiej podobne, symetryczne, powtarzające się w określonym rytmie. Czy odczytać je można jako symbol monotonnej egzystencji stojącej za obietnicą taniego luksusu?
Fotografie Akvile Anglicaite ujawniają rytmy współczesnych mieszkaniowych maszyn, typowych osiedli mieszkaniowych. Nie ma w nich miejsca na indywidualizm, zdjęcia artystki osaczają widza jednostajnym rytmem powtarzających się fasad i dachów. czy widziane z tej perspektywy są nadal szczytem marzeń, miejsca pożądanym?
Akvile Anglicaite urodzona w 1982 w Kłajpedzie. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie, na wydziale Fotografii i Mediów. W 2005 roku studiowała na Plymouth University. Jej prace były wystawiane w Niemczech, Estonii, Łotwie, Litwie oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce jej prace zobaczymy po raz pierwszy.
A PLACE TO WASH THE HEART ROZDZIAŁ 1 VIDEO
Projekt: Monika Bielskyte
współpraca: James Cheng Tana
Muzyka: Kamohmin & Ragnar
Edycja & produkcja video SOME/THINGS
"A PLACE TO WASH THE HEART" to projekt zainspirowany fuzją filozofii, literatury oraz kultury Wschodu i Zachodu. Projekt ciągle tworzony, docelowo mający się składać z pięciu rozdziałów. Rozdział I - Video jest zapisem podróży a raczej fascynacji artystki historią i kulturą odwiedzanych krajów - Kambodży, Laosu, Wietnamu, Tajlandii, Północno-Wschodnich Chin, Portugalii & Francji a także spotkań z ich mieszkańcami. Eksponowanym elementem jest relacja pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.
Prace Moniki Bielskyte przyciągają uwagę frapującym niedopowiedzeniem, są mroczne lecz całkowicie 'szczere' i 'prawdziwe.' Podczas jej wystawy w Amsterdamie widzowie opisali je jako 'imponujące' i 'poruszające.' Bielskyte pokazuje świat takim, jaki jest a punktem wyjścia jej poszukiwań jest uchwycenie okrutnych i straszliwych obrazów w piękny i prosty sposób.
Rozdział 1- video, który będzie można zobaczyć w CSW Łaźnia, po raz pierwszy został pokazany w muzeum FOAM w Amsterdamie w 2008 roku.
PB 8 (Andrius Rugevicius)
Canal Reward
Instalacja dźwiękowa, audio performance w przestrzeni publicznej
PB 8 (Andrius Rugevicius) jest absolwentem Wydziału Fotografii i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 2001 roku swoje prace realizuje pod pseudonimem PB8, publicznie po raz pierwszy artysta użył go w 2006 roku podczas projektu PB8 001 V. W 2004 był współproducentem Festiwalu "Elektrodienos. Unidentified Sound Object" w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie; od 2005 roku realizuje serię wydarzeń "Workshow". Swoje prace prezentował w Wilnie, Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Anglii.
Realizację PB 8 (Andrius Rugevicius) powstają na bazie wcześniejszych nagrań dźwiękowych. Rugevicius tworzy z nich elektro-akustyczne mozaiki. Pseudonim PB8 jest rodzajem wizualnego kalamburu, kodu do odczytania prac artysty. PB oznacza rozwój form, osiem oznacza nieskończoną możliwość indywidualnych interpretacji. Prace Rugeviciusa są wypadkową zainteresowań sztuką interaktywną, siłami przyrody i współczesną technologią.
Realizacje mogą przybrać różne formy - niemal niewidzialną pozostawionej na ulicy taksówki z włączonym radiem odtwarzającym terapeutyczne nagranie śpiewu ptaków lub dialogu ludzi z zamkniętymi oczami stojących w kuchni. Artysta poszukuje form sztuki przyjaznych dla ludzi - zrozumiałych, dających przyjemność, optymistycznych, relaksacyjnych. Zainteresowanie światem Natury ma swoje źródło w kulturze i religii Bałtów, ich uzależnieniu od cykli przyrody. Rugevicius stara się ich sposób myślenia dopasować do współczesności. Pracuje z miejscem i do miejsca, w swoich pracach stara się zniwelować swoją rolę jako autora kontrolera procesu. Wykorzystuje zdobycze najnowszej techniki by działać przypadkowo, spontanicznie. Interesuje go głównie dźwięk jako substancja najbliższa Naturze, duszy. Do stworzenia instalacji w Gdańsku Rugevicius wykorzysta podwodne nagrania wody w kanale i kawałek fotograficznej kliszy znalezionej podczas wizyty w Gdańsku.
Wystawy do 25.09
Wystawy / Warsztaty towarzyszące:
3 września 2009 godz. 19:00
Królewska Fabryka Karabinów ul. Łąkowa 35-38
Towards Photography, fotografia
Arnas Anskatitis, Domas Rukas, Ieva Bernotatie, Julius Kursys, Justina Nekrasaite, Lina Kruopyte, Lina Kynaite oraz Lina Praudzinskaite.
Wystawa młodych fotografików Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, wydziału Fotografii oraz Mediów porusza m.in. takie problemy jak przestrzeń galerii -- white cube, zużycia i powtarzalności uznanych wartości w sztuce czy manipulacji przez media.
Wystawa potrwa do 6 września
3-5 września
Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35-38, Gdańsk - Dolne Miasto
Intermedialne Warsztaty fotograficzne z Jurgitą Remeikyte
The secret gallery or photography as an evidence
Warsztaty poprowadzi litewska artystka, pracownik Wydziału Sztuk Wizualnych wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jurgita Remeikyte. Ich uczestnicy będą pracować w terenie badając wzajemne oddziaływanie między obrazem a przestrzenią miejską, fotografią a rzeczywistością. Szczególny nacisk położony zostanie także na tematykę 'galerii', czym jest ta przestrzeń, a czym może być?
ostatnia zmiana: 2009-08-24