Atrakcyjne festiwalowe imprezy przygotowały wszystkie wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, a także Studium Języków Obcych UG, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UG oraz Biblioteka Uniwersytecka. W programie pasjonujące wykłady połączone z pokazami i prezentacjami, doświadczalne warsztaty, konkursy (także o indeks Wydziału Prawa i Administracji), zwiedzanie naukowych laboratoriów i miejsc zazwyczaj niedostępnych, wyprawy pełne przygód, naukowe pikniki, dni otwarte Wydziału Chemii. Będzie można spróbować swoich sił w naukowych eksperymentach i zajrzeć do naukowych pracowni i laboratoriów, aby przekonać się, że nauka to także wspaniała przygoda.
Będzie można zrozumieć skomplikowane procesy zmian cywilizacyjnych w Polsce świecie, poznać nowoczesne metody prowadzenia badań naukowych, połączone z praktycznym zastosowaniem w wielu dziedzinach społeczno-gospodarczych, a przede wszystkim bliżej poznać otaczający nas bezcenny świat przyrody związany z Morzem Bałtyckim. Jak podkreślają organizatorzy – Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki.
Zapraszamy na Uniwersytet Gdański!
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny!
Udział w tegorocznym festiwalu zadeklarowało 40 instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg), które zgłosiły 852 imprezy, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Malborka, Kwidzyna, Pelplina, Będomina, Borucina oraz Wąglikowic k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 4 300 osób.
Przed oficjalną inauguracją festiwalu 22 maja br. (wtorek, od 10:00 do 14:00) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim odbędzie się piknik (stoiska w miasteczku namiotowym) – pod hasłem „Bioróżnorodność - poznaj by zachować”. W tym samym miejscu w niedzielę, 27 maja br. XIII Piknik Naukowy w Gdyni (blisko 100 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00) oraz pod Klifem Orłowskim (również w sobotę, 26 maja br. od 10:00 do 16:45).
W Gdyni w niedzielę 27 maja dostępne będą do zwiedzania również trzy statki: r/v "Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański), szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s „Horyzont II”, oraz - po raz pierwszy - r/v „Puck” (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni).
Formę pikniku będzie miał również V Sopocki Dzień Nauki (sobota, 26 maja br. od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo).
Zapraszamy też do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) retransmisji z uroczystości inauguracji X BFN i debaty pod tytułem „Nauka, pomysły, biznes. Wsparcie uczelni dla innowacyjnych firm zakładanych przez studentów”.
Patroni i sponsorzy:
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Marszałek Województwa Pomorskiego
Prezydent Miasta Gdańska
Prezydent Miasta Gdyni
Prezydent Miasta Sopotu
Prezydent Miasta Słupska
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Grupa LOTOS S.A.
ENERGA SA
ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Patroni medialni:
Radio Gdańsk
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Portal Regionalny trojmiasto.pl
Portal Województwa Pomorskiego ‘Wrota Pomorza’.
Koordynatorem BFN jest dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki.
Biuro Festiwalu:Uniwersytet Gdański, Dom Studencki nr 7, ul. Armii Krajowej 111, pok. V, 81-824 Sopot
tel. +48 58 523 12 08; tel./faks: +48 58 523 12 52
e-miał:
festiwal@ug.edu.pl