WYJĄTKOWY KONCERT JORDIEGO SAVALLA NA DWORZE ARTUSA W GDAŃSKU! Wielki mistrz historycznego wykonawstwa, wirtuoz violi da gamba, którego gra ma wielbicieli niemal pod każdą szerokością geograficzną, 12 grudnia da wyjątkowy koncert na festiwalu Actus Humanus w Gdańsku. Przypomni muzykę zrealizowaną do kultowego filmu Alaina Corneau Tous les matins du monde (Wszystkie poranki świata).
Obraz z 1991 roku powstał na
podstawie książki Pascala Quignarda, opisującej historię żyjącego
na przełomie XVII i XVIII wieku francuskiego muzyka i kompozytora Marina Maraisa
i jego nauczyciela gry na violi da gamba Jeana de Saint-Colombe’a. Centralnym
elementem filmu jest niezwykle wyrafinowana i piękna muzyka obu kompozytorów,
którą wybrał i zagrał kataloński wirtuoz Jordi Savall.
Film przyniósł sławę nie tylko reżyserowi, ale i samemu muzykowi. Nagrodzona Cezarem ścieżka dźwiękowa z Wszystkich poranków świata to od 20 lat wciąż najlepiej sprzedający się album artysty i – mimo 170 innych nagrań, które zdobyły najważniejsze, najbardziej prestiżowe nagrody – jego największy fonograficzny sukces. Muzyka Sainte-Colombe'a, Marina Maraisa oraz Jordiego Savalla – niezwykłych wirtuozów niezwykłego instrumentu, fascynuje i zachwyca kolejne pokolenia.
Losy Sainte-Colombe'a i młodszego o szesnaście lat Maraisa splotły się na pół roku, podczas których Marais pobierał naukę u swego mistrza. Historycy twierdzą, że Sainte-Colombe zaprzestał udzielania lekcji Maraisowi, gdy uświadomił sobie, że uczeń go prześcignął. Szczegóły tej relacji tak naprawdę nie są znane, jednak młody kompozytor w 1701, rok po śmierci nauczyciela, zadedykował mu utwór Tombeau pour Monsieur de Sainte-Colombe. Film Alaina Corneau to bardzo ciekawa, jednak fikcyjna próba opisania tych charyzmatycznych osobowości, w której muzyka jedynie dodaje tajemnicy. Jordi Savall, niestrudzony odkrywca muzyki dawnej, zadał sobie trud, wybrania spośród 225 utworów Jeana de Saint-Colombe’a na jedną lub dwie nieakompaniowanie viole oraz kilku zbiorów z utworami przeznaczonymi na jedną, dwie lub trzy viole da gamba i basso continuo Marina Maraisa, utworów najpełniej oddających charakter obu twórców. Powstał fenomenalny muzyczny fresk, ukazujący dwie skrajnie różne osobowości: wielkiego indywidualistę Saint-Colomba, poświęcającego życie sztuce i Maraisa, nieprzeciętnego wirtuoza, którego pociągało bardziej życie ziemskie i blask sławy.
Maestrię de Sainte-Colombe'a zobrazował Hubert Le Blanc w traktacie Defense de la basse de viole contre les entreprises du violon et les prétentions du violoncelle z 1740 roku: Potrafił oddać każdy niuans ludzkiego głosu, od westchnienia młodej dziewczyny po płacz starca. Jak doskonale potrafił to oddać Jordi Savall pokazuje choćby tylko niewiarygodny sukces Wszystkich poranków świata. Warto też wspomnieć, że Marin Marais zaczął praktykować grę na basse de viole po tym, jak został wydalony z chóru, kiedy w wyniku mutacji załamał się jego chłopięcy głos. Savall natomiast po odejściu z chóru w młodym wieku zainteresował się grą na wiolonczeli, by później poświęcić się instrumentom historycznym.
Zafascynowany odkrywaniem kolejnych zapomnianych dzieł minionych wieków – muzyki czasu Kolumba, Borgiów, z kraju Katarów, Jerozolimy i wielu, wielu innych – Jordi Savall rzadko wykonuje legendarną muzykę Wszystkich poranków świata. Jego koncert na Dworze Artusa w Gdańsku to wyjątkowa okazja do spotkania z maestrią geniuszy minionych wieków i współczesności.
Współorganizatorami festiwalu są krakowska agencja event-factory, Miasto Gdańsk oraz RMF Classic.
Bilety są dostępne w punktach sprzedaży TICKETPRO na terenie całego
kraju oraz w sklepie internetowym TICKETPRO.
Lista punktów sprzedaży TICKETPRO:
www.ticketpro.pl/jnp/gdzie-
Sklep internetowy TICKETPRO:
https://shop.ticketpro.pl/pl/
W przypadku biletów oraz karnetów premium zapraszamy na "meet and greet" z artystami po zakończeniu koncertów!