Bezpieczeństwo to temat międzynarodowej konferencji organizowanej dniach 8-10 maja 2013 r. przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni w Juracie.
W konferencji "Bezpieczeństwo w Administracji, Gospodarce i Biznesie. Aksjologia Zjawisk Kryzysowych" uczestniczyć będą prelegenci z Rosji, Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy i Polski. Oprócz naukowców w konferencji udział wezmą przedstawiciele świata biznesu i polityki. Patronat honorowy nad konferencją objął b. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Potrzeba bezpieczeństwa jest istotna nie tylko w życiu każdego człowieka i grup społecznych ale także państw i systemów międzynarodowych. W dobie coraz szybciej postępującej cyfryzacji, ochrona dostępu do danych staje się sprawą kluczową zarówno w administracji publicznej, jak i biznesie. Dlatego tak ważne jest, by doświadczenia praktyków łączyć z dostępną wiedzą naukową.
- Celem konferencji jest prezentacja najnowszych wyników badań i upowszechnienie poglądów naukowców i praktyków na temat prawnych, administracyjnych, ekonomicznych oraz biznesowych aspektów bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zarządzania bezpieczeństwem publicznym, bezpieczeństwa obywateli, ochrony i identyfikacji danych, przestępstw gospodarczych, bezpieczeństwa w bankowości, transportu morskiego, transportu drogowego i logistyki - powiedział przewodniczący rady programowej konferencji prof. dr hab. Jerzy Młynarczyk, Rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
Program konferencji obejmuje cztery obszary tematyczne: zarządzanie bezpieczeństwem publicznym, bezpieczeństwo w gospodarce i biznesie, logistyka i bezpieczeństwo oraz prawne i administracyjne aspekty bezpieczeństwa. Po każdej sesji odbędą się panele dyskusyjne.
Dla praktyków konferencja jest dobrą okazją, by pokazać możliwości ochrony przed wzrastającą liczbą cyberataków i zagrożeń. W obecnych czasach zagrożenia internetowe wiążą się bowiem nie tylko z atakiem wirusów, spamem, czy trojanami, ale również z wieloma innymi niebezpieczeństwami, np. atakami na stronę www, czy próbami wyłudzenia haseł. Coraz więcej ataków kierowanych jest w sektor edukacyjny, który w swoich zasobach posiada m.in. wrażliwe dane archiwalne, personalne, korespondencję e-mailową, wirtualne dziekanaty. To właśnie o ochronie tych danych będzie mówił przedstawiciel partnera merytorycznego konferencji, firmy Exatel.
Współorganizatorami konferencji są Wyższa Szkoła Cła i Logistyki w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.
Obrady prowadzone będą w językach: polskim, rosyjskim, angielskim, słowackim, czeskim i ukraińskim. Uroczyste otwarcie konferencji odbędzie się w czwartek 9 maja 2013 r. o godz. 9.30 w Hotelu Bryza SPA w Juracie (ul. Międzymorze 2).
Partnerami konferencji są Exatel SA, Bank Zachodni WBK, Port Gdynia SA, Stocznia Remontowa Nauta SA.