26 maja 2013 (niedziela)

XI Bałtycki Festiwal Nauki

Strona www: 22
26
maja

Pikniki naukowe, wykłady, eksperymenty, spotkania w planetariach oraz na statkach badawczych – to tylko część z niemal 950 imprez, które złożą się na XI Bałtycki Festiwal Nauki, który rozpoczął się w środę 22 maja, a potrwa do niedzieli.

Jak poinformował PAP koordynator Festiwalu, Tadeusz Zaleski, w przygotowaniu tegorocznej edycji imprezy bierze udział 40 różnego typu instytucji, w tym uczelnie, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawcze oraz muzea i biblioteki.

Imprezy, w których organizację zaangażowanych jest łącznie ponad 4,7 tys. osób, odbywać się będą przede wszystkim na terenie Trójmiasta, ale też w Słupsku, Malborku, Helu, Kwidzynie, Tczewie i wielu innych miejscowościach woj. pomorskiego oraz zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Bogaty zestaw imprez oferuje Uniwersytet Gdański, który zaprasza przede wszystkim w czwartek i piątek, do odwiedzania wydziałów mieszczących się w kampusie przy ul. Wita Stwosza. Można tu będzie m.in. nauczyć się samodzielnego tworzenia mapy, wziąć udział w warsztatach i wykładach poświęconych Unii Europejskiej oraz współczesnej polskiej polityce. Przewidziano tu także m.in. wykłady i pokazy dotyczące sposobów ustalania czasu zgonu, obecności owadów w kryminalistyce, balistyki oraz zwiedzanie muzeum kryminalistyki.

Wśród licznych imprez znalazły się także wykłady o parabankach, prezentacje dotyczące piractwa morskiego, pokazy introligatorskie, prezentacja o podróżach Europejczyków w XVIII w., pokazy laboratoryjne kuchni molekularnej, wykłady dot. obecności prądu w ludzkim organizmie, zabawy geometryczne czy warsztaty, na których można nauczyć się samodzielnego przygotowywania kremów kosmetycznych.

W programie są też: koncert piosenki rosyjskiej, konkurs wiedzy o Hiszpanii, pokazy i warsztaty sztuk walki kendo, aikido i judo oraz pokazy różnych rodzajów tańca. Wśród imprez towarzyszących znalazł się też Festiwal Made In Azja z warsztatami jogi, języka hindi i tańca rodem z bollywood, pokazami filmowymi i spotkaniami z autorami książek i filmów poświęconych temu kontynentowi.

Politechnika Gdańska oferuje z kolei m.in. pokazy budowy twardego dysku komputerowego, pokazy instrumentów wykonanych z odpadów, warsztaty samodzielnego budowania najprostszych parostatków i lasera, pokazy przygotowywania lodów z użyciem ciekłego azotu czy warsztaty rozpoznawania pospolitych minerałów.

W zestawie politechnicznych imprez znalazły się też wystawa przybliżająca sposoby odbudowy startych pojazdów, warsztaty kaligrafii chińskiej, pokazy efektownych reakcji chemicznych, wykłady o substancjach psychotropowych, pokazy działania modeli urządzeń morskich czy pokazy prezentujące różne substancje chemiczne używane na co dzień w domach.

Od lat Festiwal jest też obecny w Gdyni, gdzie tradycyjnie już przybiera on formę pikników naukowych, na których prezentują się liczne instytucje biorące udział w imprezie.

Pierwszy piknik organizowany pod hasłem "Bioróżnorodność - poznaj, by zachować" będzie miał miejsce 22 maja na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim. Goście będą tu mieli szanse zapoznać się z historią powstania a także współczesną fauną i florą pomorskich jezior. W programie są też stoiska poświęcone występującemu na Mierzei Wiślanej kormoranowi czarnemu, Ptasiemu Rajowi na Wyspie Sobieszewskiej czy sinicom.

Dwa kolejne pikniki odbędą się w Gdyni w sobotę oraz niedzielę. W ich programie znalazły się m.in. zajęcia w planetarium, wykłady i pokazy poświęcone rzadkim gatunkom ptaków oraz roślin występujących w pomorskich jeziorach, klimatowi Bałtyku, życiu na bałtyckich wydmach, bursztynowi czy Klifowi Orłowskiemu. W trakcie niedzielnego pikniku w Gdyni można będzie zwiedzić dwa statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - "Horyzont II" oraz "Oceanograf II" należący do Uniwersytetu Gdańskiego.

Formę pikniku będzie miał również VI Sopocki Dzień Nauki, który odbędzie się w sobotę na pl. Zdrojowym przed molo.

Pełen zestaw imprez znaleźć można na stronie www.festiwal.gda.pl.Jak powiedział PAP Zaleski, z szacunków organizatorów wynika, że w ubiegłorocznym Bałtyckim Festiwalu Nauki, na który złożyło się około 860 imprez, wzięło w sumie udział 85-90 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce


opublikowano: 2013-05-23
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Trójmieście i okolicy
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:00
Speed Dating Wiek: 45-60 Gdańsk
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Marcelina | Spróbuję, potańczę, nie wiem
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:30
Kraków Street Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Gdańsku!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Pop Opera - od opery do musicalu
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:45
Speed Dating | Wiek: 30-45 Gdynia
Polityka Prywatności