W obliczu rozluźniających się więzi społecznych i pogoni za dobrami materialnymi warto postawić na spotkania, rozmowy i integrację. Dlatego 9 września w gdyńskim Parku Kolibki odbędzie się czwarta już edycja festiwalu SLOT Pomorze. Wyróżnia się ideą i atmosferą. Ten jednodniowy minifestiwal został stworzony po to, żeby nigdzie się nie spiesząc, pobyć razem i doświadczyć czegoś nowego.
W tym roku festiwal SLOT Pomorze oparty został na czterech głównych filarach. Są to: Warsztaty, Kino, Koncert oraz Spotkania. Wszystkie punkty mimo że odmienne oscylują według głównego tematu SZTUKA ŻYCIA. Wydarzenie staje się pretekstem do spotkania z ludźmi, których nie spotkalibyśmy w innych okolicznościach. To okazja do rozmów, które inspirują, do spojrzenia z nowej perspektywy na siebie i na innych.
1. WARSZTATY
Warsztaty Instagramowe "#SlotPomorze2017 - Festiwal w obiektywie telefonu" skupią się na możliwościach, jakie daje Instagram oraz inne ciekawe aplikacje w robieniu amatorskich fotografii dnia codziennego. Brushlettering, prowadzony przez Irminę Wolniak to doskonała okazja, by nauczyć się tej pięknej, ozdobnej techniki pisania, natomiast na warsztatach z Myślografii z Agatą Baj będzie okazja do nauczenia się jak organizować swoje własne idee przy pomocy myślenia wizualnego.
Po raz kolejny w ramach SLOT Pomorze pojawią się warsztaty kreatywnego pisania Loesje uczące jak konstruować wypowiedzi, które promują wolność, pobudzają do aktywności społecznej, kreatywności i krytycznego podejścia do rzeczywistości. Rozszerzając współpracę z Biblioteką Miejską w Gdyni, zostaną zrealizowane warsztaty popularyzujące czytanie książek, a warsztaty artystyczne powstaną we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Kolektyw Twórczy MAMYWENE - Szyjemy! będzie okazją do stworzenia własnego eko breloka czy zaswieszki. Poza tym będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach stemplowana toreb płóciennych i koszulek. Na uczestników SLOT Pomorze czekają również warsztaty i pokaz cheerleaders z zespołem Galaxy junior oraz spotkanie w Przystań Cafe, na którym poruszane będą alternatywne do ekspresu ciśnieniowego metody parzenia kawy.
2. KINO
W tegorocznym repertuarze prezentowane będą filmy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz zrealizowane podczas warsztatów filmowych w Gimnazjum nr 11 w Gdyni.
Filmy, które widzowie będą mieli okazję zobaczyć to: Dzień Babci Miłosza Sakowskiego, W narożniku Macieja Bartosza Kruka, Rewolucja Macieja Śliwińskiego oraz Masz nową wiadomość Julii Tessmer. Filmy te młodych ludziach w obliczu współczesności, stojących przed trudnymi wyborami i poszukujących własnej drogi. Jest to doskonała okazja do refleksji nad wchodzącym w dorosłość pokoleniem, które ma budować naszą przyszłość.
3. KONCERT
Zaczęło się od wspólnych jamów pod nazwą Pray Session organizowanych przez projekt 12 kamieni. Wspólny feeling i niepowtarzalny klimat jaki panował na tamtych spotkaniach zaowocował coraz częstszymi próbami i komponowaniem własnych utworów. Tak przy projekcie 12 kamieni powstał band. Muzycy wchodzący w skład zespołu to młode pokolenie trójmiejskiej sceny muzycznej. Ich brzmienie to mieszanka funky, soul i pop. Do swoich inspiracji zaliczają między innymi: Poluzjantów, Snarky Puppy czy Jacka Garratta. Choć jak sami stwierdzają "pewnie nikt tego nie słyszy…"
4. SPOTKANIA
Uczestnicy poprzednich edycji festiwalu zwracali uwagę na to, że SLOT był dla nich miejscem, w którym mogli porozmawiać, często na trudne tematy, z obcymi osobami, które dzięki przyjaznej atmosferze stawały się im bliskie. Pragniemy nadal działać w tym duchu. Festiwal ma być przede wszystkim okazją do zatrzymania się w ciągłym biegu, w którym wszyscy, chcąc nie chcąc, uczestniczymy oraz do wymiany myśli i doświadczeń.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Włodek Markowicz - youtuber, kiedyś część duetu Lekko Stronniczy, obecnie twórca najpopularniejszych wideo w polskiej sieci na najbardziej ludzkie tematy, od gry na pianinie po wiarę. Porozmawiamy z nim o samorozwoju, przełamywaniu własnych ograniczeń i pomaganiu innym.
Spotkamy się również w Strefie 12 kamieni i zastanowimy się nad przekuwaniem swoich umiejętności w dobro. W Strefie podróżnika odbywać się będą pokazy slajdów oraz panele dyskusyjne na temat krajów dalekiego wschodu. Gościem specjalnym będzie Sylwester Palimąka z Royal Photographers, który opowie o pomocy jaką niesie Chrześcijańska Inicjatywa dla Indii.
Stawiając na integrację, także tę międzypokoleniową, organizatorzy tworzą program w taki sposób, aby w festiwalu mogły wziąć udział całe rodziny i przedstawiciele wszystkich grup wiekowych od dzieci poprzez młodzież po seniorów.
Impreza jest organizowana pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka oraz dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdyni. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Radio ESKA, portal trojmiasto.pl, portal pitupitu.pl. Partnerami medialnymi są także Perspektywy Kultury oraz Together Magazyn.
Festiwal odbywa się w gdyńskim Parku Kolibki, al. Zwycięstwa 291 w godzinach 12:00 - 22:00.
SLOT Pomorze stawia na spotkania, rozmowy, integrację. Wyróżnia się ideą i atmosferą. W programie znalazło się aż dziesięć rodzajów warsztatów, filmy, muzyka i przede wszystkim spotkanie. Będziemy wymieniać się energią, kreatywnością, doświadczeniami. Porozmawiamy o życiu i sztuce. Bo sztuka upiększa i wzbogaca życie. A pięknie żyć to nie lada sztuka!
Program tegorocznej edycji festiwalu opiera się na czterech filarach - Warsztaty, Kino, Koncert oraz Spotkanie. . Więcej informacji na naszej stronie www.slotpomorze.pl
SLOT Pomorze nie mógłby zaistnieć bez wolontariuszy. Wolontariat przywraca wiarę w ludzką serdeczność i daje poczucie więzi z innymi. Bezinteresowne zaangażowanie w działania na rzecz innych może wzbogacić bardziej niż pieniądze. Wolontariat uczy odpowiedzialności, współpracy w grupie, pozwala zdobyć cenne doświadczenie i kontakty. Bądź częścią Festiwalu - zostań wolontariuszem!
Jak zostać wolontariuszem?
1. Wejdź na stronę www.slotpomorze.pl
2. Wypełnij formularz dotyczący wolontariatu
3. Wyślij go na adres wolontariat@slotpomorze.pl
Festiwal SLOT Pomorze organizowany jest pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka oraz dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdyni. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Radio ESKA, portal trojmiasto.pl, portal pitupitu.pl. Partnerami medialnymi są także Perspektywy Kultury oraz Together Magazyn.